Gdzie Bitcoin jest nielegalny?2 min. czytania

Zgodnie z bieżącymi statystykami, Bitcoin jest w pełni legalny w ponad 100 krajach, a w większości państw nie obowiązują przepisy, które bezpośrednio zabraniają jego użytkowania (wśród nich znajduje się między innymi Polska). Wyróżnić można jednak kilkanaście jurysdykcji, gdzie posiadanie i obrót BTC oraz innymi kryptowalutami jest całkowicie nielegalny lub w których wprowadzono pewne ograniczenia. Jeżeli jesteś ciekawy o jakich krajach mowa, to zapoznaj się z poniższym artykułem.

Państwa z całkowitym zakazem używania i posiadania Bitcoina

W ostatnim artykule sprawdzaliśmy, w których państwach można z Bitcoina w pełni legalnie korzystać. Tym razem przedstawiamy kraje, w których obrót kryptowalutowy jest całkowicie zakazany. Zgodnie z obecnym stanem prawnym na liście tej znajduje się kilkanaście krajów, głównie z Ameryki Południowej, Afryki oraz Azji.

 • Afganistan
 • Algieria
 • Arabia Saudyjska
 • Bangladesz
 • Boliwia
 • Egipt
 • Katar
 • Macedonia
 • Maroko
 • Pakistan
 • Vanuatu
 • Wietnam

  W części z wymienionych państw handel Bitcoinem jest zakazany z powodu braku statusu oficjalnego środka płatniczego, w innych (szczególnie w państwach islamskich) w związku z dekretami przywódców religijnych.W związku z nielegalnością Bitcoina w powyżej wymienionych, korzystających z cyfrowych aktywów muszą liczyć się ze skutkami prawnymi niestosowania zakazu. Na przykład w Bangladeszu handel z użyciem Bitcoinów oraz innych cyfrowych walut jest obarczony karą pozbawienia wolności nawet do 12 lat.Częściowy zakaz handlu Bitcoinem. Które kraje wprowadziły ograniczenia?

  Na liście państw, w których Bitcoin jest częściowo dozwolony znajduje się między innymi Kanada, w której wprowadzono zakazy bankowe. Instytucje finansowe blokują karty płatnicze swoich klientów, którzy dokonują za ich pomocą nabycia cyfrowych aktywów. Jednocześnie banki mogą odmówić prowadzenia rachunków firm obsługujących giełdy lub kantory kryptowalutowe. Przedsiębiorstwa chcące prowadzić swoje biznesy w oparciu o kryptowaluty muszą podlegać natomiast regulacjom odpowiednich, lokalnych komisji finansowych.

  Podobne obostrzenia bankowe obserwowane są również w Kolumbii. Instytucje finansowe nie mają możliwości przeprowadzania operacji z użyciem Bitcoina. Najstarsza z cyfrowych walut budzi również spore kontrowersje w Rosji, gdzie od 2016 roku trwa debata nad tym czy banki oraz inne firmy związane z finansami powinny być dopuszczone do obrotu na tym rynku. Użytkownicy mają jednak możliwość swobodnego kopa BTC i jego pochodnych.

  Surowe zakazy dotyczące obrotu i wykorzystania Bitcoina obserwowane są również w Chińskiej Republice Ludowej (ChRL), gdzie instytucje finansowe nie mogą dokonywać transakcji kryptowalutowych, ani posiadać cyfrowych aktywów. Cały czas nierozwiązana pozostaje również kwestia miningu, który zdaniem części oficjeli powinien zostać zakazany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *