Gdzie wymieniać kryptowaluty?2 min. czytania

Jeżeli Bitcoina traktujesz jako inwestycję i nie zamierzasz używać go jako alternatywy dla tradycyjnych środków płatniczych, nadejdzie moment, w którym będziesz chciał go spieniężyć, czyli dokonać ponownego transferu na złotówki, dolary bądź euro. Dla wielu wydaje się to procesem niezwykle problematycznym, dlatego w poniższym artykule przedstawiliśmy dwa proste sposoby pozwalające na sprawną i szybą wymianę BTC oraz innych kryptowalut.

Sprzedaj swoje Bitcoiny poprzez kantor BTC Bitcan. Natychmiastowy przelew na konto bankowe

Pierwszy sposób wymiany kryptowaluty na złotówki to skorzystanie z kantoru internetowego Bitcan, który oferuje szybkie przelewy bezpośrednio na konto bankowe. Posiadając konto użytkownika wystarczy, że podasz kwotę, którą chcesz wypłacić i numer konta, na który mają trafić środki.

Jeżeli chcesz skorzystać z funkcji przelewu natychmiastowego (do 10 minut) musisz dodać rachunek bankowy do swojego konta, w czym przyda się kantor kryptowalut. W przypadku standardowych przelewów (do 24 godzin) wystarczy, że po prostu skopiujesz numer konta, na który trafią złotówki po przewalutowaniu z Bitcoinów.

Pamiętaj jednocześnie, że jeżeli wymieniasz kryptowalutę na złotówki (lub inną walutę tradycyjną) musisz podczas rozliczenia podatkowego poinformować o tym urząd skarbowy (nawet jeżeli Twoje transakcje wymiany nie przyniosły Ci bezpośredniego zysku). Więcej o rozliczaniu się z fiskusem znajdziesz w tym artykule.

Większa anonimowość i gotówka do ręki, czyli skorzystaj z bitomatów

Jeżeli chcesz zachować pełną anonimowość, a środki z Bitcoinów otrzymać od razu do ręki, wtedy możesz skorzystać z bitomatu, czyli kryptowalutowego bankomatu. Jego minusem będzie fakt, że w porównaniu do kantorów i giełd będzie oferował mniej korzystny kurs wymiany oraz to, że firma obsługująca urządzenie będzie pobierała dodatkowe opłaty.

Według danych portalu Coinradar w Polsce funkcjonują obecnie 63 tego typu maszyny i ich zdecydowana większość zlokalizowana jest w dużych miastach, w Warszawie, Krakowie czy Katowicach. Maszyny te są również przystosowane głównie do wymiany Bitcoina i największych kryptowalut, w przypadku mniejszych tokenów skorzystanie z nich może być niemożliwe.

W tym momencie pod względem największej ilości bitomatów przoduje Warszawa posiadająca 28 tego typu urządzeń. Na drugim miejscu plasuje się Kraków z 15 maszynami, a w pozostałych miastach są to pojedyncze kryptowalutowe bankomaty.

Alternatywą dla wypłaty gotówki z Bitcoinów jest skorzystanie z czeków BLIK. Te generowane są przy składaniu dyspozycji wymiany kryptowaluty na gotówkę, a następnie wygenerowany kod podaje się w bankomacie obsługującym ten system płatności (czeki BLIK obsługują jednorazowo transakcje do 3 tysięcy złotych).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *