Goldman Sachs angażuje się w kryptowaluty. Uważa, że ETH to lepszy magazyn wartości niż BTC3 min. czytania

cena ethereum

Goldman Sachs Group Inc. planuje zaoferować pozagiełdowy handel opcjami na natywną kryptowalutę sieci Ethereum (ETH) i obserwuje rosnące zainteresowanie klientów tą drugą co do wielkości walutą cyfrową, powiedział Andrei Kazantsev, globalny szef handlu kryptowalutami gigantami bankowego w rozmowie z Bloombergiem.

  • Goldman Sachs w 2022 roku zmienił swoje podejście do kryptowalut i zaczyna oferować rosnącą liczbę instrumentów pozwalających na handel cyfrowymi aktywami, szczególnie wśród inwestorów instytucjonalnych
  • Po wprowadzeniu możliwości handlu opcjami poza rynkiem regulowanym dla BTC, teraz rozważa taki ruch dla ETH
  • W zeszłym miesiącu ekonomiści banku sugerowali, że ether w przyszłości będzie ważniejszym magazynem wartości dla traderów niż bitcoin

Goldman chce wejść w kolejny instrument kryptowalutowy

Gigant z Wall Street planuje uruchomić opcje na ethery rozliczane w gotówce „w odpowiednim czasie”, powiedział we wtorek podczas webinarium dla klientów Goldmana Kazantsev. W zeszłym miesiącu Goldman Sachs przeprowadził pierwsze pozagiełdowe transakcje opcjami na bitcoina.

Opcje są wykorzystywane przez inwestorów kryptowalutowych do zabezpieczania ryzyka lub zwiększania zysków, a transakcje pozagiełdowe są zazwyczaj większymi transakcjami negocjowanymi prywatnie. Wartość rynkowa etheru wynosi 417 miliardów dolarów, co czyni go największą monetą po bitcoinie (wartym 876 miliardów dolarów).

W Goldman rozmowy z klientami coraz częściej dotyczą etheru, który jest obecnie postrzegany jako „bardziej inwestycyjna klasa aktywów niż bitcoin” – powiedział podczas panelu George Lewin-Smith, pracownik zespołu ds. tokenów.

Goldman nadal nie oferuje bezpośredniego handlu kryptowalutami, ale zapewnia dostęp do europejskich i kanadyjskich produktów giełdowych, które mogą być używane jako substytut dla rynku kasowego.

Cena etheru wzrosła o ponad 32% i wyprzedziła bitcoina od 15 marca, kiedy to przeszedł on ostatni poważny test przed długo oczekiwaną aktualizacją oprogramowania zwaną „The Merge”. Merge, najważniejsza techniczna aktualizacja sieci ETH od czasu jej powstania w 2015 roku, zmniejszy ślad węglowy blockchaina oraz poprawi jego wydajność i skalowalność.

W marcu Goldman wprowadził opcje OTC na bitcoina

Goldman Sachs zaznaczył wyraźniej swoją chęć dalszego rozwoju swojej oferty na rynku instrumentów pochodnych budowanych wokół kryptowalut już pod koniec ubiegłego miesiąca. Firma to pierwsza duża instytucja finansowa, który handluje kryptowalutami poza rynkiem regulowanym (z ang. over-the-counter, w skrócie OTC).

Goldman sprzedał instrument powiązany z bitcoinami zwany opcją bez dostawy (NDO) z bankiem Galaxy Digital. Ruch ten jest postrzegany jako ważny element rozwoju rynków kryptowalutowych. Wynika to po części ze względu na charakter tego typu operacji w przypadku inwestorów instytucjonalnych.

W tym przypadku zleceniodawca musi wziąć na siebie większe ryzyko. Na pewno jest ono wyraźniejsze niż w przypadku oferowania produktów BTC regulowanych przez CME Group, które znalazły się w ofercie Goldmana w ubiegłym roku.

Ethereum lepszym magazynem wartości niż bitcoin

W marcowej analizie rynków cyfrowych aktywów ekonomiści Goldman Sachs sugerowali, że to nie sieć BTC, a ETH może być lepszym magazynem wartości dla inwestorów instytucjonalnych oraz detalicznych. Wszystko za sprawą tego, że za Ethereum stoi o wiele więcej przykładów realnego i praktycznego użycia, gdy Bitcoin rysuje się głównie jako sieć oferująca token inwestycyjny (ewentualnie płatniczy).

BTC cały czas posiada silniejszą markę rynkową i przewagę ze względu na palmę pierwszeństwa, jednak dynamiczny rozwój DeFi oraz NFT ma to zmieniać w kolejnych latach. Ekonomiści Goldmana są pewni, że prędzej czy później, ETH wyprzedzi swoją popularnością BTC i będzie pierwszym wyborem inwestorów w zakresie zabezpieczania majątku i dywersyfikowania portfolio.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *