HODL, czyli HOLD. Co oznacza popularne trzymaj na rynku bitcoina2 min. czytania

Hodl, hodler, hodlować i hodling. Określenia te są często używane na rynku kryptowalutowym w odniesieniu do inwestycji w bitcoina, dla początkujących sympatyków cyfrowych aktywów mogą być jednak niezrozumiałe. Ich geneza sięga jeszcze 2013 roku i ówcześnie największego forum poświęconego rynkowi kryptowalut Bitcointalk. Zamieszczony tam wpis jednego z użytkowników zyskał tak dużą popularność, że zawierający literówkę zwrot początkowo stał się internetowym memem, a następnie określeniem powszechnie używanym do opisania jednej ze strategii inwestujących w bitcoina.

Kupuj i trzymaj, czyli buy and hold, które zmieniło się w HODL

Jedna z najprostszych strategii inwestowania na rynkach finansowych, gdy inwestor jest pewny wyższej wyceny danego aktywa w przyszłości mówi: kupuj i trzymaj. W języku angielskim ten utarty frazes znany traderom od dziesięcioleci brzmi „buy and hold” i właśnie z nim jest bezpośrednio związany termin HODL, tak często używany na rynku kryptowalut.

18 grudnia 2013 roku użytkownik bitcointalk.org zamieścił wpis zatytułowany I AM HODLING, w którym w dosyć emocjonalny sposób opisywał (będąc jednocześnie pijanym, o czym sam wspomina) dlaczego trzyma w swoim portfelu bitcoina.

Warto w tym miejscu odnieść się do wyceny BTC w 2013 roku. Wtedy z poziomów bliskich zeru, kurs bitcoina w przeciągu 12 miesięcy urósł do ponad tysiąca dolarów, po raz pierwszy pokonując tę psychologiczną barierę, a na rynku pojawiło się wtedy wiele słabych rąk (nowych inwestorów detalicznych przyciągniętych chęcią szybkiego zysku).

Źródło: bitcointalk.org

Na pierwszy rzut oka zwyczajna literówka anonimowego użytkownika kryptowalutowego forum, bardzo szybko stała się elementem żartów oraz memów, zyskując popularność wśród całej społeczności. W efekcie 7 lat później określenie HODL jest powszechnie używane przez osoby trzymające bitcoina i liczące na wzrost jego wartości.

Słownik HODL-era, czyli co musisz wiedzieć o HODL-ingu

Poniżej prezentujemy ściągnę określeń związanych z HODL-owaniem Bitcoina:

  • HODL – przekręcone słowo hold, oznaczające po angielsku trzymanie. Odnosi się do opisywanej wyżej strategii kup i trzymaj (buy and hold).
  • HODL-er – osoba stosująca strategię kup i trzymaj.
  • HODL-ować – czasownik od HODL, czyli trzymać bitcoina licząc na zysk.

Określenie to stało się na tyle popularne, że obecnie nie dotyczy już tylko i wyłącznie bitcoina, ale całego ekosystemu kryptowalut, a co niektórzy analitycy lub stratedzy używają go również w odniesieniu do innych aktywów, na przykład złota lub amerykańskiego rynku akcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *