HODL-erzy siedzą na 765 miliardach dolarów w bitcoinie!5 min. czytania

hodlerzy

Firma analityczna Glassnode sugeruje, że nie mają na razie zamiaru pozbywać się swoich udziałów

Notowania bitcoina (BTC) pokonały w pierwszej połowie października poziom 58 tysięcy dolarów, testując pułapy cenowe nieobserwowane od majowej wyprzedaży, czyli od 5 miesięcy. Pomimo dynamicznych wzrostów cen, HODL-erzy nadal akumulują najstarszą kryptowalutę, a wartość posiadanych przez nich BTC wyniosła rekordowe 13,28 mln BTC. Przy uwzględnieniu obecnych cen daje to niebagatelną sumę powyżej 765 miliardów dolarów!

  • Glassnode w swojej najnowszej analizie przygląda się kilku popularnym wskaźnikom on-chain, identyfikując wzrost HODL-owanych BTC do rekordowych wartości.
  • 2,37 mln BTC do tej pory kwalifikowanych jako znajdujące się w rękach posiadaczy „krótkoterminowych” pozostawało uśpione na tyle długo, że dołączyły do grupy „długoterminowej”.
  • Rynek pozostaje w fazie akumulacji, a tylko relatywnie niewielka liczba uśpionej podaży (niewydawanych bitcoinów) powraca na rynek.

Rekordowa wartość bitcoinów trzymana przez silne ręce. 13,28 mln BTC

Bitcoin znajdujący się w rękach długoterminowych posiadaczy (LTH) nie wykazuje oznak spowolnienia, co wspiera argumenty przemawiające za dalszym prowzrostowym wsparciem kryptowaluty. LTH sprzedawali swoje monety od października 2020 do marca 20201, gdy podaż przez nich kontrolowana osiągnęła dołek 10,91M BTC.

W ciągu ostatnich 7 miesięcy dominował jednak HODL-ing (czyli kupno z nadzieją na wzrost wartości w dalszej przyszłości), w efekcie czego ponad 2,37 mln BTC pokonało próg 155 dni, który według Glassnode wyróżnia posiadaczy krótkoterminowych (LTH) od długoterminowych.

Dla porównania, w tym samym okresie wydobyto tylko 186 tys. BTC, co oznacza, że posiadacze LTH trzymali niemal trzynaście razy więcej bitcoinów niż zostało wydobytych.

Podaż LTH znalazła się na rekordowo wysokim poziomie 13,28 mln BTC, z nawiązką pokonując dotychczasowy szczyt z ubiegłego roku. Źródło: Glassnode

Korzystając z narzędzia Glassnode Workbench, można określić wielkość akumulacji LTH w stosunku do aktualnej emisji monet (przyjmowanych przez górników). Pod uwagę wzięto stosunek pomiędzy 30-dniową zmianą podaży LTH (kolor niebieski), a 30-dniową zmianą podaży w obiegu (kolor pomarańczowy, równa się całkowitej emisji).

– Stosunek ten jest przedstawiony poniżej w kolorze różowym i reprezentuje wielokrotność miesięcznej emisji monet, która jest akumulowana(+ve) lub dystrybuowana (-ve) przez LTH. Luty 2021 r. pokazuje, że LTH były silnie wydawane, osiągając 26-krotność wydobytych monet. Z kolei czerwiec był rekordowy pod względem względnej akumulacji, która wyniosła niemal 28-krotność wydanych monet – zauważa Glassnode.

Od lipca akumulacja LTH utrzymuje się na stałym poziomie od 13,6- do 15-krotności emisji wskazując, że liczba monet wycofanych z obiegu jest znacznie większa niż powstających.

Podaż LTH w stosunku do wskaźnika aktualnej emisji monet znajduje się wyraźnie po stronie akumulacji. Źródło: Glassnode

Co pokazuje wskaźnik Revived Supply 1yr+

Glassnode sięga również po bardziej zaawansowany wskaźnik on-chain o nazwie Revived Supply 1yr+ (wskaźnik ożywionej podaży). Przedstawia ilość monet starszych niż 1 rok, które są wydawane każdego dnia.

  • Podczas rynków byka, typowym zjawiskiem jest realizacja zysków przez LTH wraz z realizacją przez cenę lokalnych lub historycznych maksimów (trend wzrostowy, kolor różowy).
  • Po ustanowieniu globalnych szczytów, LTH zmniejszają wydatki i czekają na korzystniejsze ceny, aby ponownie rozpocząć akumulację (trend spadkowy, linia niebieska).
  • Kiedy ceny osiągają „strefy bazowe”, inwestorzy typu „smart money” (posiadacze dużych portfeli) rozpoczynają akumulację, która charakteryzuje się niskim, bazowym poziomem odnowionej podaży, ponieważ starsze monety pozostają uśpione, a młode zmieniają właściciela (trend boczny, kolor zielony).

W obecnej strukturze rynku, odradzająca się podaż sugeruje, że bitcoin pozostaje w relatywnej strefie akumulacji, z niską ilością odradzającej się podaży powracającej do płynnego obiegu. Sugeruje to, że wkrótce powinna nastąpić faza dystrybucji, a wraz z nią kolejny rynek byka i wzrosty cen BTC.

Średnia siedmiodniowa dla wskaźnika ożywionej podaży ostatni raz aktywnej ponad rok temu. Źródło: Glassnode

Wraz z wyższymi cenami, bardzo duża część UTXO (niewydane dane wyjściowe transakcji) również powraca do zysku, osiągając poziom 95,7% wszystkich UTXO. Jest to wzrost o około 11,3% od wrześniowych minimów.

– Zauważmy również, że choć korekta rynku od maja była głęboka, nie spowodowała ona spadku odsetka UTXO w zysku do skrajnie niskich poziomów 40%-60% obserwowanych w rynku niedźwiedzia 2018-2019 lub w marcu 2020. Zauważmy także, że na silnych rynkach byka UTXO w zysku mogą utrzymywać się wartości powyżej 90% przez wiele miesięcy w tym samym czasie – wyjaśnia Glassnode.

Procent UTXO na rynku bitcoina realizujących zysk. Źródło: Glassnode

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *