HODL na rynku kryptowalut. Jak wyciągnąć z niego jeszcze więcej?3 min. czytania

HODL na rynku kryptowalut

Kupuj i trzymaj to popularna strategia na rynku kryptowalut

Jedna z najprostszych strategii inwestycyjnych na każdym rynku finansowym zakłada kupno danego aktywa i trzymanie go w długiej perspektywie czasu licząc na dodatnie stopy zwrotu. Z angielskiego określa się ją mianem „buy and hold” (czyli właśnie kup i trzymaj). Na rynku kryptowalut podejście to opisuje wykorzystywany w memach termin HODL (przekręcone słowo HOLD): na przestrzeni samego 2020 r., stosując tę prostą strategię, można było zarobić około 300%. Istnieją jednak sposoby maksymalizacji tego zysku przez dodatkowe wykorzystanie i tak zamrożonych kryptowalut.

  • Geneza przekręconego słowa „hold” sięga jeszcze 2013 roku. Z tego artykułu dowiesz się skąd wzięło się popularne HODL.
  • Korzystając z platform do pożyczania kryptowalut HODL-er (czyli „trzymacz”) może dodatkowo zarobić na odsetkach.
  • Te są zazwyczaj zdecydowanie wyższe niż na tradycyjnych lokatach bankowych i rachunkach oszczędnościowych.

Kryptowalutowe pożyczki, czyli dodatkowy zysk dla HODL-erów

W ciągu ostatnich kilku lat nastąpiła eksplozja liczby firm, które oferują odsetki od wirtualnych walut. Te scentralizowane lub zdecentralizowane platformy łączą osoby oszczędzające w kryptowalutach z osobami, które chcą pożyczyć aktywa — i w zamian wypłacają odsetki.

Usługę taką oferuje między innymi największa na świecie giełda kryptowalutowa Binance. W ramach Binance Lending (Binance oszczędności) użytkownik może udostępnić część swojego kapitału, który pożyczają inni, a w zamian otrzymuje odsetki, zazwyczaj w skali roku.

Na początek warto zastanowić się, czy giełda lub firma pożyczkowa oferuje konta odsetkowe w kryptowalucie, w którą zainwestowałeś. Większość obsługuje BTC i ETH, a także stablecoiny takie jak DAI, USDC i USDT. Inne platformy umożliwiają zarabianie odsetek na aktywach cyfrowych o mniejszej kapitalizacji rynkowej, ale oczywiście nie każda moneta jest obsługiwana.

W miejscu tym warto zdać sobie sprawę, że mniej popularne platformy i mniej popularne kryptowaluty mogą oferować wyższe stopy zwrotu, jest to jednak związane z wyższym ryzykiem. Na giełdzie Binance odsetki będą niższe, jednak bezpieczeństwo środków użytkownika zdecydowanie wyższe.

Przeciętne stopy zwrotu dla najpopularniejszych kryptowalut wahają się w przedziale od 6 do 10 procent w skali roku. Patrząc na fakt, że jest to dodatkowy i praktycznie pewny zarobek i oprocentowanie o wiele wyższe niż na lokacie, z całą pewnością warto rozważyć tego typu produkty.

Elastyczne i zablokowane odsetki, czym będą się różnić?

Lokując środki na elastycznym koncie będziesz miał do nich dostęp w każdym momencie, odsetki będą jednak automatycznie niższe. Decydując się natomiast na opcję zablokowaną, wtedy określasz czas, w którym zrzekasz się dostępu do swoich środków, odsetki są jednak zdecydowanie wyższe.

Schemat działania jest podobny do tradycyjnych lokat, w których też nie możesz wybrać środków, jeżeli nie chcesz zrezygnować z naliczanych odsetek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *