Jak bezpiecznie przechowywać krypto?4 min. czytania

Wejście w posiadanie Bitcoina lub innych kryptowalut jest dzisiaj niezwykle łatwe. Wystarczy zarejestrować konto na giełdzie lub w mobilnym portfelu i wymienić tradycyjne złotówki (lub inną walutę) na cyfrowe aktywo. Czy wiesz jednak, że w samym tylko 2018 roku użytkownikom wykradziono kryptowaluty o wartości 1,7 miliarda dolarów?

W związku z tym warto dowiedzieć się jakie są najpopularniejsze metody przechowywania kryptowalut oraz, które okażą się najbezpieczniejsze!

Serwisy internetowe i giełdy kryptowalut

W tym momencie jeden z najpowszechniejszych, jednocześnie jednak najniebezpieczniejszych sposobów przechowywania kryptowalut. Społeczność kryptowalutowa doskonale pamięta ataki na nieistniejącą już giełdę Mt. Gox, czy też o wiele świeższą sprawę z giełdą Coincheck. W obu tych przypadkach suma strat użytkowników przekroczyła… 1 miliard dolarów, a środki w zdecydowanej większości nie zostały do dzisiaj odzyskane.

O ile giełdy i internetowe serwisy kryptowalutowe to często najprostsze środki zakupu własnych cyfrowych aktywów, to o ile nie handlujesz nimi na co dzień (spekulacja lub daytrading) to powinieneś rozważyć ich przeniesienie w bardziej bezpieczne miejsce.

Hot i cold wallet, czyli ciepły oraz zimny portfel

Bezpieczniejszą formą przechowywania kryptowalut (nadal podatną jednak na ataki hackerów), jest przechowywanie cyfrowych zasobów w ramach hot walletu, czyli portfela znajdującego się na komputerze osobistym. Do wyboru będziesz miał następujące ich rodzaje:

 • Pełne – kryptowaluty przechowywane są w całości na komputerze
 • Lekkie – łańcuch bloków jest przechowywany na zewnętrznym serwerze, co jest wersją zdecydowanie mniej wymagającą dla Twojego sprzętu
 • Mobilne – w ich przypadku wykorzystywane są urządzenia mobilne

  Głównym zagrożeniem jest jednak dostęp komputera lub smartfona do Internetu, przez co hackerzy nadal mogą mieć dostęp do Twoich Bitcoinów, Etherów, czy też innych tokenów. Bezpieczniejszą alternatywą jest więc cold wallet, czyli wymienny nośnik danych nieposiadający bezpośredniego połączenia z Internetem. Za tego typu portfel zazwyczaj służyły będą tradycyjne płyty, karty pamięci, dyski zewnętrzne lub zwyczajne USB.

Cold wallet w wersji do zadań specjalnych

Jeżeli zapisanie pliku wallet.dat z informacjami o Twoim portfelu na zwyczajnym nośniku USB i schowanie go w bezpiecznym miejscu nadal wydają się dla Ciebie zbyt mało bezpiecznym rozwiązaniem, wtedy możesz skorzystać z dedykowanych portfeli offline w formie nośników USB.
Produkcją najpopularniejszych zajmuje się firma Ledger oferująca szyfrowane nośniki zabezpieczone dodatkowym PINem, których cena rozpoczyna się od kilkuset złotych. Szukając alternatyw można rozważyć również hardware’owe portfele przedsiębiorstwa TREZOR lub inne, mniej popularne modele.

A może… na kartce?

Z pewnością jest to jedno z najtańszych rozwiązań, a poziom jego bezpieczeństwa można porównać do przechowywania krypto na zwyczajnym nośniku USB lub na płycie CD. Klucz prywatny drukujesz lub zapisujesz po prostu na kartce papieru, pamiętaj jednak o jej odpowiednim zabezpieczeniu. Najbardziej wrażliwi na kwestie bezpieczeństwa potrafią przekazać tak zapisane informacje o swoim portfelu na przykład w depozyt bankowy.

Człowiek najsłabszym elementem układanki

Nawet najlepsze zabezpieczanie nie zagwarantują bezpieczeństwa Twoim kryptowalutom, jeżeli sam nie zachowasz ostrożności i dasz się nabrać oszustom, ulegając na przykład pokusie łatwego i szybkiego zysku. W związku z tym stworzyliśmy listę podstawowych zasad, o których powinieneś pamiętać, aby zwiększyć bezpieczeństwo swoich cyfrowych aktywów:

 • Nie trzymaj krypto na giełdzie przez dłuższy okres czasu lub rozdziel swoje zasoby na różne giełdy
 • Korzystaj z funkcji dwuczęściowej weryfikacji (z ang. 2FA)
 • Jeżeli decydujesz się na fizyczny portfel (jak np. Trezor) wybieraj kombinacje PINów, które są trudne w rozszyfrowaniu
 • Nie chwal się wielkością swoich inwestycji kryptowalutowych publicznie, także w Internecie. Wiele osób zostało okradzionych nawet gdy tokeny przechowywali w formie cold walletu
 • Wierz jedynie w to co widzisz na ekranie swojego zimnego portfela i weryfikuj wszystkie informacje bezpośrednio na urządzeniu
 • Pamiętaj, że Twój telefon lub komputer zawsze mogą zostać zainfekowane, więc znajdujące się na nich portfele traktuj z podwójną dozą ostrożności

 

W pełni bezpieczne transakcje kryptowalutowe umożliwia kantor BTC.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *