Jak wygląda podejście do kryptowalut w Rosji?3 min. czytania

Temat regulacji kryptowalut w wielu miejscach na świecie budzi wiele kontrowersji i niezaprzeczalnie jednym z takich miejsc jest Rosja. Na przestrzeni ostatnich lat głos w sprawie ich zakazania lub uznania za akceptowalną formę płatności zabierały najważniejsze osoby w państwie, w tym sam prezydent Władimir Putin. W poniższym artykule przedstawiono, jak wygląda obecne podejście Rosjan do kwestii Bitcoina oraz kryptowalut.

Rosja z ustawą regulującą rynek kryptowalut, w tym płatności, giełdy oraz górników

Pierwsze głosy dotyczące chęci regulacji, mocnego ograniczenia lub całkowitego zakazania funkcjonowania rynku kryptowalutowego w Rosji zaczęły pojawiać się już w 2016-2017 roku, kiedy cyfrowe aktywa zaczęły dynamiczniej zyskiwać na popularności. Pierwsza wersja ustawy regulującej kryptowaluty pojawiła się w marcu 2018 roku, dopiero jednak w 2020 roku komisja do sprawy rynków finansowych potwierdziła, że ustawa zapewniająca ramy prawne dla kryptowalut została sfinalizowana i będzie regulowała wszystkie najważniejsze kwestie: od samej definicji cyfrowego aktywa, po ich wykorzystanie w płatnościach, transakcjach giełdowych oraz kwestie pracy górników i kopalni kryptowalutowych.

Chociaż Anatolij Aksakow odpowiedzialny za pracę komisji ds. rynków finansowych potwierdzał te informacje już w kwietniu 2020 roku, to z powodu koronawirusa w momencie publikacji artykułu nadal nie weszły one w życie. Pandemia Covid-19 wywołała bowiem szereg opóźnień legislacyjnych.

– Doszliśmy do wniosku, że konieczne jest zdefiniowanie tych narzędzi, ale zakazanie ich stosowania jako środków płatniczych. Prawo zdefiniuje cyfrowe aktywa finansowe, procedurę ich emisji i obiegu. Obejmie ona również emisję i obrót cyfrowymi aktywami zabezpieczonych innymi dobrami i towarami – komentował Aksakow.

Ustawa nie dotyka bezpośrednio kwestii kopania kryptowalut stwierdza jednak, że z racji na „tworzenie wartości” branża ta powinna zostać opodatkowana. Giełdy kryptowalutowe będą mogły normalnie funkcjonować, będą musiały uzyskać jednak licencję i nie będą mogły działać w sprzeczności z lokalnym prawem finansowym.

Całkowity zakaz płatności kryptowalutowych w Rosji?

Istotną kwestią ustawy kryptowalutowej jest część dotycząca płatności. Z obecnej treści wynika, że osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa nie będą mogły korzystać z cyfrowych aktywów jako legalnych środków płatniczych. Posiadacze kryptowalut będą musieli poinformować o tym organ podatkowy oraz przekazać informację, w jaki sposób doszło do nabycia cyfrowych aktywów.

Rosja chce stworzyć nadzorowany przez bank centralny rejestr firm zajmujących się emisją kryptowalut. Jeżeli dokona tego niezarejestrowany podmiot, wtedy grozić może mu kara nawet 100 tysięcy złotych grzywny. Dokonanie zakupu kryptowaluty za gotówkę lub przelew bankowy to natomiast ryzyko otrzymania mandatu w wysokości ponad 50 tysięcy złotych lub nawet do siedmiu lat pozbawienia wolności.

Należy zaznaczyć, że w tym momencie zasady jeszcze nie obowiązują i Bitcoin oraz kryptowaluty nie zostały bezpośrednio zakazane lub ich użytkowanie w jakikolwiek sposób ograniczone. Podejście władz do tematu sugeruje jednak, że takowego ograniczenia wkrótce mogą się pojawić.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *