Jak wymieniać kryptowaluty na inne waluty?2 min. czytania

Posiadasz Bitcoina (lub inną kryptowalutę) i chciałbyś wymienić go na tradycyjną gotówkę? Po ponad 10 latach od pojawienia się na rynku cyfrowych aktywów użytkownicy mają bardzo wiele możliwości transferu, przy wykorzystaniu giełd, kantorów oraz aplikacji mobilnych. Najpopularniejsze z nich zostały zaprezentowane w poniższym artykule. Pamiętaj, że podczas wymiany powstaje obowiązek podatkowy. Nawet jeżeli nie zarobiłeś na wymianie kryptowalut i tak będziesz musiał złożyć zeznanie w urzędzie skarbowym.

Wymiana to tylko kilka kliknięć

Niezależnie od tego czy kryptowaluty zakupiłeś na giełdzie, czy też w kantorze lub w portfelu online, powrotna wymiana na tradycyjną walutę jest niezwykle prosta. Wystarczy, że podasz jaką kwotę BTC chcesz wymienić, a ta zostanie przetransferowana po danym kursie na jedną z wybranych, dostępnych tradycyjnych walut.

W Kantorze Bitcan w tym celu wystarczy wejść w zakładkę Sprzedaj i podać ilość Bitcoinów, które chce się sprzedać lub ilość złotówek, które chce się kupić. Następnie użytkownik podaje czy chce skorzystać z przelewu ekspresowego (do 10 minut), w tym celu musi dodać do konta numer rachunku bankowego lub z przelewu tradycyjnego (do 24 godzin), podając swoje imię i nazwisko oraz numer, na który mają zostać przelane środki.

W przypadku, gdy posiadane przez Ciebie kryptowaluty znajdują się na przykład w portfelu offline (sprawdź dostępne rodzaje portfeli), wtedy najpierw musisz dokonać transferu środków z portfela na giełdę kryptowalut, aplikacji lub innego miejsca, który umożliwia dokonanie takiej wymiany. W tym celu potrzebował będziesz jedynie adresu swojego portfela.

Bitomaty, kryptowalutowe karty debetowe i transakcje peer-to-peer

Inną formą wymiany kryptowaluty na tradycyjną gotówkę jest również skorzystanie z bitomatów, czyli Bitcoinowych bankomatów. Jest to fizyczna maszyna, która pozwala na sprzedaż lub kupno Bitcoina. Obecnie w Polsce znajduje się ponad 60 Bitomatów, z czego większość zlokalizowana jest w Warszawie oraz w Krakowie i Katowicach.

Inną formą wymiany jest skorzystanie z kart debetowych BTC – część stron internetowych pozwala użytkowników na sprzedaż Bitcoina i otrzymanie w zamian przedpłaconych kart, z których można korzystać przy codziennych płatnościach.

Dla szybszych oraz bardziej anonimowych transakcji można skorzystać z platform peer-to-peer do sprzedaży swojej kryptowaluty. Dokonując transakcji z innymi osobami sam będziesz decydować jakiej formy płatności użyć.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *