Jak zapłacić bitcoinem? Gdzie i za co możesz zapłacić kryptowalutą?5 min. czytania

jak zapłacić bitcoinem

Za pomocą kryptowaluty bitcoin (BTC) można dokonywać płatności na niemal całym świecie. Bitcoin w założeniu przypomina wręcz międzynarodową, uniwersalną walutę. Gdzie i jak można nim jednak płacić? W tym tekście przybliżmy Wam temat kryptowalutowych płatności.

  • Bitcoin to pierwsza kryptowaluta świata. Za jej pomocą można płacić zarówno w sieci, jak i w realnym świecie.
  • Płatności za pomocą kryptowaluty bitcoin cechują się wieloma zaletami: transparentnością i anonimowością.
  • Na całym świecie bitcoinem można płacić w kilkunastu tys. firm, w Polsce w kilkuset.
  • Do tego ostatniego dochodzą płatności za pomocą kart, które konwertują bitcoiny na waluty narodowe. W efekcie przyjmujący płatność nawet nie wie, że ktoś zapłacił mu BTC, bowiem niemal od razu otrzymał „zwykłe” waluty.

Bitcoin jak to działa?

Po pierwsze, bitcoin to jedna z czołowych kryptowalut, czyli cyfrowych walut, które są oparte na blockchaine — technologii, która z kolei jest wielką bazą danych.

Płatności za pomocą BTC cechują się wieloma zaletami. Po pierwsze, nie można ich cofnąć, co zwiększa zaufanie do transakcji, które są przeprowadzane za pomocą tej kryptowaluty. Jeśli ktoś wyśle adresatowi płatności potwierdzenie jej dokonania (w postaci linku do danej płatności, która jest od razu widoczna w blockchainie), ten ostatni może być pewien, że płatność do niego dojdzie. Mało tego, może śledzić tę transakcję i proces przesyłania bitcoina także za pomocą blockchaina. Np. za pomocą strony https://www.blockchain.com/explorer.

To nie wszystko. Przesyłanie bitcoinów jest też w sporej mierze anonimowe — to zapewne ważne dla osób, które zamawiają np. intymne towary.

Jak płacić bitcoinem?

Jak zaś płacić bitcoinem? Jeśli chcemy dokonać płatności przez internet, wystarczy nam do tego np. mobilny portfel lub jego odpowiednik na komputer.

Sam proces płatności jest prosty i niewiele różni się od transakcji, jakie zawieramy za pomocą banków. Wystarczy wypełnić pole „adres”, w którym podajemy adres portfela naszego kontrahenta (składa się on z ciągu cyfr i liter), a następnie nacisnąć „wyślij” (lub „send”, jeśli korzystamy z rozwiązań anglojęzycznych).

Śledzenie transakcji

Choć wspomnieliśmy już o tym w tym tekście, warto jeszcze raz to podkreślić: wszystkie transakcje, jakie zawieramy za pomocą bitcoina można śledzić za pośrednictwem blockchaina, a konkretnie tzw. exploratorów blockchainów.

Przykładem tych ostatnich jest wspomniany blockchain.com. Na górze strony w polu obok „lupy” wklejamy jedynie nasz adres portfela na bitcoiny. Po chwili pojawi się nam nasz adres i historia wszystkich transakcji, jakie wykonaliśmy, wraz z potwierdzeniami dostarczenia płatności do osoby, której wysłaliśmy BTC.

Jak płacić bitcoinem w sklepie stacjonarnym?

Jak zaś płacić kryptowalutami za towary i usługi, ale w sklepach stacjonarnych? Ponownie, jest to bardzo podobny proces do tego, jaki większość z nas zna już z obecnej codzienności. Potrzebujemy do tego jedynie telefonu i specjalnej aplikacji mobilnej (portfela na kryptowaluty), która wykorzystuje QRkody.

Alternatywą jest specjalna karta płatnicza (np. firmy Visa), która pozwala na płacenie bitcoinem na całym świecie. Sprzedawca najczęściej nawet nie wie, że płacimy mu za usługi za pomocą bitcoina. Po prostu pośrednik (np. emitent karty) od razu zamienia bitcoiny na waluty, jakie są akceptowane w danym kraju. Tego typu rozwiązań istnieje na rynku co najmniej kilka. Swoją kartę posiada np. firma Crypto.com, ale i wiele innych.

Za bitcoina możesz kupić… niemal wszystko

Za pomocą kryptowaluty bitcoin można kupić niemal wszystko. To możliwe dzięki kartom, jakie opisaliśmy w poprzednim akapicie. Są jednak także firmy, które akceptują stricte bitcoina.

Jeszcze do niedawna sama Tesla, czyli czołowy producent samochodów elektrycznych, przyjmowała BTC. Spółka — jak twierdzi tymczasowo — wycofała się z tej opcji. Zdaniem Elona Muska, jej szefa, to efekt tego, że sieć Bitcoin pochłania zbyt wiele energii, a przez to jest nieekologiczna. Jak jednak Musk przyznał pod koniec lipca, firma wróci do przyjmowania bitcoinów, gdy tylko zobaczy, że proces ich kopania (a tym samym przetwarzania transakcji) jest bardziej przyjazny środowisku.

Czy wiesz, że…

W tym roku Salwador w pełni zaakceptował BTC. Stał się drugim krajem na świecie po Japonii, która dokonała tego w 2017 r. który uznał bitcoina za pełnoprawny środek płatniczy.

Decyzja władz doprowadziła jednak do protestów opozycji politycznej. Jak na razie jednak probitcoinowa ustawa nadal obowiązuje.

Listę miejsc, w których można płacić bitcoinem, można znaleźć np. na Coinmap.org. W samej Warszawie i jej okolicach mówimy tutaj o około 50 punktach, które obsługują płatności w kryptowalutach. I tak np. płacić bitcoinami można w Bobby Burgerze, Kawiarni Hoża 51 lub w MiTo art.cafe.books. Do tego dochodzi również możliwość płatności BTC podczas rezerwacji noclegów w apartamentach DolceVita.

To oczywiście tylko pierwsze z brzegu przykłady. Na płacenie bitcoinem pozwala w Polsce kilkaset firm, a na całym świecie kilkanaście tysięcy (nie licząc tych, w których zapłacić można za pomocą wspomnianych już kart).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *