Jamie Foxx i jego coin. Aktor zainwestował i promował ICO platformy Cobinhood3 min. czytania

Gdy w 2017 roku projekty ICO cieszyły się ogromną popularnością w branży kryptowalutowej, a rynek stawał się coraz bardziej dochodowy, przedsiębiorstwa bazujące na cyfrowych aktywach zaczęły wykorzystywać do promocji swoich produktów oraz usług celebrytów oraz postacie z pierwszych stron gazet. Jedną z nich był Jamie Foxx, amerykańskim aktor i komik stand-upowy, który w 2012 roku odegrał główną rolę w filmie Django. Kilka lat temu nawiązał współpracę z plafformą kryptowalutową Cobinhood, która jego nazwiskiem promowała start swojego nowego tokenu.

Jamie Foxx i Cobinhood. 13 milionów dolarów zebranych w ramach ICO

W drugiej połowie 2017 roku Cobinhood promował start giełdy kryptowalutowej pozbawionej opłat transakcyjnych (zero trading fee). W celu sfinansowania projektu, uruchomiono ICO i emisję tokenu COB. W trakcie finansowania Cobinhood chciał pozyskać 25 milionów dolarów od inwestorów, a pomóc w tym miała między innymi postać Jamiego Foxxa. Ostatecznie zgromadzono połowę z tej kwoty (około 13 milionów dolarów).

Po niespełna trzech latach funkcjonowania giełda Cobinhood ogłosiła zaprzestanie swojej działalności, jednocześnie zapewniając użytkowników, że wszystkie środki zostaną im zwrócone. Problemy platformy rozpoczęły się już jednak w 2019 roku, w związku z czym okres niezaburzonego funkcjonowania był zdecydowanie krótszy.

<blockquote class=”twitter-tweet”><p lang=”en” dir=”ltr”>Looking forward to participating in the new <a href=”https://twitter.com/COBINHOOD?ref_src=twsrc%5Etfw”>@cobinhood</a> Token! ZERO fee trading! <a href=”https://twitter.com/hashtag/CryptoCurrency?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw”>#CryptoCurrency</a> <a href=”https://twitter.com/hashtag/BitCoin?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw”>#BitCoin</a> <a href=”https://twitter.com/hashtag/ETH?src=hash&amp;ref_src=twsrc%5Etfw”>#ETH</a> – <a href=”https://t.co/1XFiosn22S”>https://t.co/1XFiosn22S</a> <a href=”https://t.co/A7es0C2Rxr”>pic.twitter.com/A7es0C2Rxr</a></p>&mdash; Jamie Foxx (@iamjamiefoxx) <a href=”https://twitter.com/iamjamiefoxx/status/909864791249846277?ref_src=twsrc%5Etfw”>September 18, 2017</a></blockquote> <script async src=”https://platform.twitter.com/widgets.js” charset=”utf-8″></script>

Jeżeli chodzi natomiast o kryptowalutę COB, to podobnie jak większość innych aktywów kryptowalutowych najwyższą wycenę osiągała na przełomie 2017 i 2018 roku, kiedy za jeden token płacono 1,5 dolara, a kapitalizacja rynkowa sięgała 500 milionów dolarów. Obecnie kapitalizacja ta wynosi zaledwie 140 tysięcy, a jeden COB warty jest 0,0003 dolara (stan na koniec kwietnia 2020 roku).

W mediach nigdy nie pojawiły się oficjalne komentarze Jamiego Foxxa odnośnie zamknięcia giełdy Cobinhood oraz jego początkowego powiązania z tą marką.

ICO i celebryci okazali się złym połączeniem?

Pomimo wybuchu popularności projekty ICO szybko okryły się złą sławą, między innymi z powodu szybkiej upadłości (tak jak w przypadku Cobinhood) lub prób wyłudzenia środków od inwestorów. W Stanach Zjednoczonych doprowadziło to do dochodzenia lokalnej komisji nadzoru finansowego (SEC) w sprawie powiązań celebrytów z projektami kryptowalutowymi. SEC doszedł do wniosku, że profesjonalny bokser Floyd Mayweather Jr. i producent muzyczny Khaled Khaled muszą zapłacić grzywny za promowanie kryptowalutowych zbiórek.

Decyzja dotyczyła co prawda zatajenia przez nich zysków ze współprac nawiązanych z Centa Tech, Stox oraz Hubii Network, nieoficjalnie mówiło się jednak o wprowadzaniu inwestorów w błąd oraz wykorzystywaniu sylwetek znanych postaci do promowania przedsięwzięć, które niosą ze sobą duże ryzyko (niepowodzenia, ale również oszustwa).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *