Kiedy Bitcoin był najtańszy?3 min. czytania

Od czasu powstania w 2009 roku Bitcoin ma na swoim koncie historię bardzo silnych wahań kursowych w relatywnie krótkim czasie. To właśnie na początku swojego istnienia, ponad dekadę temu, Bitcoin był najtańszy, nie posiadając żadnej wartości wycenianej w tradycyjnej walucie (wartość wynosiła 0 dolarów). Pierwsze silniejsze wzrosty miały miejsce w lipcu 2010 roku kiedy z poziomu 0,0008 dolarów kurs osiągnął poziom ośmiu centów (0,08 dolarów) za jednego BTC. Wtedy nikt nie spodziewał się z pewnością, że zaledwie 7 lat później za tego samego coina inwestorzy będą płacić 250 tysięcy razy więcej!

Pizza kupiona za Bitcoiny – pierwsze połączenie tradycyjnego świata z cyfrową walutą miała miejsce w 2010 roku

Bitcoin został stworzony przez Satoshiego Nakamoto (którego prawdziwa tożsamość do dzisiaj nie została odkryta) w 2008 roku i wypuszczony jako oprogramowanie na wolnych licencjach na początku 2009 roku. Pierwsza transakcja przy użyciu BTC miała miejsce w styczniu 2009, natomiast pierwsza transakcja w świece realnym odbyła się w 2010 roku, kiedy za cenę 10 tysięcy Bitcoinów dokonano zakupu dwóch pizz w Papa John’s na Florydzie.

Pierwsze lata rozwoju kryptowaluty nie przynosiły jednak wyraźniejszych wzrostów cenowych, takie pojawiły się dopiero w 2013 roku, kiedy Bitcoin rozpoczynał styczeń na poziomach w okolicach 13,5 dolarów. Zaledwie cztery miesiące temu miejsce miał rajd do 200 dolarów, a następnie spadek w kilkanaście dni do poziomu 70 dolarów. Tak duża zmienność i następujące szybko po sobie wzrosty i spadki obserwowane są do dzisiaj.

Po raz pierwszy psychologiczna granica 1000 dolarów za Bitcoina została pokonana w listopadzie 2013 roku, kiedy z poziom 200 dolarów najstarsza z kryptowalut rosła do 1075 dolarów. Dynamiczny rajd był spowodowany pojawieniem się nowych giełd oraz górników na rynku w Chinach. Od osiągnięcia tego poziomu i następujących po nim spadkach ponownie do okolic 200 dolarów, Bitcoin musiał czekać aż do grudnia 2016 roku, aby ponownie pokonać psychologiczną barierę. Następnie w przeciągu kolejnych 12 miesięcy, zwiększał swoją wartość niemal 20-krotnie, dochodząc do 19500 dolarów.

Bitcoin nie spadał niżej niż 3 tysiące dolarów od września 2017 r.

Bitcoin od września 2017 roku nie spadał poniżej 3 tysięcy dolarów. Do teraz poziom ten stanowi „ostateczny dołek”. Źródło: Tradingview.com

Jeżeli szukasz więc odpowiedzi na pytanie kiedy Bitcoin był najtańszy w przeciągu ostatnich pięciu lat, to niewątpliwie był to grudzień 2018 roku, a następnie marzec 2020 roku. Co prawda w tym drugi przykładzie kurs BTC spadał do 3800 dolarów i było to tylko chwilowe, jednodniowe załamanie notowań:

Bitcoin 13 marca spadał chwilowo do poziomu 3850 dolarów. Źródło: Tradingview.com

Czy Bitcoin w swojej historii ponownie osunie się w kierunku 3 tysięcy dolarów lub zera dolarów? Nie można wykluczyć takiego scenariusza. Jego wartość zależna jest bowiem w dużej mierze od tego jak aktywni są jego użytkownicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *