Kiedy płacić podatki w krypto?2 min. czytania

Handlowanie kryptowalutami oraz dokonywanie jakichkolwiek operacji związanych na kryptowalutach (takich jak Bitcoin, Ether Lub Litecoin) nie zostało co prawda objęte w Polsce w ogólne ramy prawne, wymaga się jednak, aby ich użytkownicy rozliczali się z urzędem skarbowym z osiąganych przez siebie przychodów (lub strat). Jeżeli więc w 2019 roku handlowałeś kryptowalutami, to w tym musisz rozliczyć się z fiskusem. W związku z pandemią koronawirusa masz na to czas nie tak jak zwykle do końca kwietnia, ale do 31 maja.

Podatek od kryptowalut obowiązkowy w Polsce. Obrót krypto-krypto jest jednak wykluczony

Jeżeli na przestrzeni ubiegłego roku dokonałeś zakupu kryptowaluty, jednak miejsce nie miała ponowna transakcja wymiany na tradycyjny pieniądz, możesz być spokojny. W takim wypadku jesteś zwolniony z obowiązku podatkowego.

Sprawa ma się jednak inaczej w momencie, gdy swoją inwestycję w Bitcoina lub inne cyfrowe aktywo spieniężyłeś i kupiłeś złotówki, dolary lub którąś z walut fiducjarnych (tzw. fiat). W takim przypadku zgodnie z polskim prawem powstaje obowiązek podatkowy, a Ty musisz osiągnięty zysk rozliczyć ze skarbówką, płacąc od niego stałą stawkę podatku liniowego w wysokości 19%.

Zeznanie podatkowe składasz także w przypadku braku zysków, jeżeli osiągnąłeś tylko i wyłącznie stratę na swoim handlu lub obrocie kryptowalutami.

Kiedy płacić podatki w krypto? Pamiętaj o zmianach, które weszły w życie w 2019 r.

Rozliczając się z zysków kapitałowych, za takowe bowiem uznawane są obecnie operacje na kryptowalutach, będziesz potrzebował druk PIT-38, interesując Cię pola 34-38 dedykowane walutom wirtualnym. Właśnie tam podsumowujesz swoje przychody oraz straty (koszty) w związku z obrotem kryptowalutami obliczając otrzymany w ten sposób dochód.

Warto pamiętać, że od 2019 roku nie płaci się już podatku progresywnego (18 lub 32 procent), tylko tak jak wspomniano wcześniej obowiązuje jedna stawka w wysokości 19%. Według obecnej interpretacji przepisów, podatnikowi nie przysługuje również prawo do odliczenia od podatku strat z obrotu kryptowalutami.

Czas tylko do końca maja!

W normalnych warunkach fiskus czekałby na Twoje zeznanie podatkowe tylko do 31 kwietnia 2020 roku, jednak w związku z epidemią koronawirusa czas przyjmowania rozliczeń wydłużono do końca maja.

Jeżeli potrzebujesz pomocy, to możesz skorzystać ze zautomatyzowanego narzędzia rozliczkryptowaluty.pl, gdzie zgromadzisz informacje o swoich transakcjach na różnych giełdach i otrzymasz gotowe raporty podsumowujące Twoje zyski i straty. Dzięki temu w zeznaniu podatkowym będziesz musiał wpisać tylko odpowiednie liczby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *