Kim jest Satoshi Nakamoto?3 min. czytania

Bitcoin, pierwsza kryptowaluta, która stała się przyczynkiem powstania całkowicie nowego rynku cyfrowych aktywów u swoich podstaw posiada założenia decentralizacji oraz anonimowości. Na tej drugiej zależy również twórcy (lub twórcom) BTC, którego tożsamość do dzisiaj pozostaje nieznana. Białą księgę (z ang. whitepaper) Bitcoina podpisał niejaki Satoshi Nakamoto i to właśnie jego uważa się za twórcę najstarszej kryptowaluty. Od ponad dekady nie udało się jednak ustalić, kto tak naprawdę kryje się za tym pseudonimem.

Jedna osoba, cały zespół, służby wywiadowcze, a może sztuczna inteligencja? Kim Jest Satoshi Nakamoto

Tajemnica, którą jest owiana postać Satoshiego Nakamoto doprowadziła do powstania wielu teorii spiskowych dotyczących jego prawdziwej tożsamości. Często uważa się, że Nakamoto to pseudonim nie jednej osoby, ale całego zespołu badaczy, którzy opracowali protokół Bitcoina. Bardziej odważne sugerują, że cyfrowe aktywa to projekt amerykańskich służb wywiadowczych lub dzieło superkomputera bazującego na sztucznej inteligencji.

Niezależnie od tego kim jest Satoshi Nakamoto, to właśnie jemu przypisuje się rozwój sieci BTC, napisanie białej księgi kryptowaluty oraz rozwiązanie problemu podwójnego wydawania (z ang. double-spending) powszechnego na rynku cyfrowych monet bazujących na sieci P2P. Nakamoto brał czynny udział w rozwoju sieci do grudnia 2010 roku, po czym jego aktywność w Internecie została wygaszona. Od tego czasu wiele osób twierdziło, że to oni są oryginalnym „Satoshim”, a wraz ze wzrostem popularności kryptowalut próby udowodnienia tożsamości stały się coraz częstsze.

Finney, Szabo, Nakamoto i Wright – czterech najgłośniejszych kandydatów do zostania prawdziwym Satoshim Nakamoto

W poszukiwaniu twórcy Bitcoina internauci oraz dziennikarze śledczy potrafili zadać sobie wiele trudu, aby wskazać potencjalnych „oskarżonych” o bycie Satoshim. Na przestrzeni ostatnich 10 lat najczęściej przewijały się następujące nazwiska:

  • Hal Finney – zaraz po Nakamoto był jednym z pierwszych użytkowników sieci Bitcoina. Magazyn Fobres stwierdził w 2013 roku, że to właśnie Finney może stać za stworzeniem pierwszej kryptowaluty. Z czasem pogłoski na ten temat zostały jednak zdementowane
  • Nick Szabo – Szabo stał się kolejnym pretendentem do zostania Nakamoto, na swoim koncie mając pracę badawczą dotyczącą „bit gold”, prekursora Bitcoina. Szabo nigdy nie potwierdził, że jest Satoshim
  • Dorian Nakamoto – Amerykanin japońskiego pochodzenia o oryginalnym imieniu i nazwisko Satoshi Nakamoto, związany bezpośrednio z projektami inżynieryjnymi dotyczącymi bezpieczeństwa wewnętrznego. Dochodzenie dziennikarskie prowadzone w 2014 roku oraz wywiad, który był jego podsumowaniem, nie potwierdziły jednak tożsamości oryginalnego Nakamoto. Dorian zaprzeczył w całości jakoby miał być twórcą BTC.
  • Craig Wright – informacje o australijskim profesorze akademickim oraz przedsiębiorcy pojawiły się po raz pierwszy w 2015 roku. Tym razem to jednak nie media spekulowały o jego tożsamości, a sam Wright próbował udowodnić że jest Satoshim. Co ciekawe, robi to do dzisiaj, a sprawa trafiła nawet na wokandę sądową, jego postać budzi jednak spore kontrowersje społeczności i nie został oficjalnie zaakceptowany jako twórca Bitcoina.

Ostatni raz próbę ujawnienia tożsamości Satoshiego Nakamoto podjęto pod koniec 2019 roku, kiedy przydomek ten przypisywano Paulowi Le Roux, dawnemu programiście oraz szefowi rozbitej grupy przestępczej, który został informatorem w amerykańskiej jednostce DEA. Zajmujący się szmuglowaniem narkotyków Le Roux jest z pewnością „geniuszem zbrodni”, nie ma jednak żadnych dowodów na jego bezpośrednio powiązania z BTC oraz stworzeniem pierwszej kryptowaluty.

W efekcie, ponad dekadę od startu sieci Bitcoina, gdy kupno bitcoin niezmiennie pozostaje dobrym pomysłem, Satoshi Nakamoto dalej pozostaje anonimowy, podobnie jak anonimowym jest Bitcoin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *