Kim jest twórca Ethereum?2 min. czytania

Vitaly Dmitriyevich Buterin lub po prostu Vitalik Buterin, to główna postać stojąca za projektem sieci Ethereum oraz bazującej na niej kryptowaluty Ether (ETH). Posiadający rosyjsko-kanadyjskie korzenie 26-latek przyszedł na świat niedaleko Moskwy, będąc synem inżyniera komputerowego. Swój zapał do programowania odziedziczył więc po głowie rodziny, od której również po raz pierwszy usłyszał o Bitcoinie w wieku zaledwie 17 lat. Wraz z grupą deweloperów z różnych części świata przygotował white paper systemu mającego być alternatywą dla Bitcoina o nazwie Ethereum.

Ether miał zdetronizować Bitcoina. Jak na razie się to jednak nie udało

Buterin to przede wszystkim twórca i współzałożyciel Ethereum, które sam opisuje jako „zdecentralizowana sieć wydobywcza oraz platforma rozwoju oprogramowania połączone w jedno”, których celem jest danie możliwości kreacji nowych kryptowalut oraz programów działających w oparciu o jeden blockchain.

Początkowo Buterin chciał zaproponować wprowadzenie języka skryptowego w ramach sieci Bitcoina, co umożliwiłoby rozwój niezależnych aplikacji. Jego pomysł nie spotkał się jednak z powszechną aprobatą, w związku z czym postanowił rozwinąć własną platformę.

– Jestem naprawdę wdzięczny za możliwość pracy w tak ciekawym i interdyscyplinarnym obszarze przemysłu, gdzie mam okazję współpracować z kryptografami, matematykami i ekonomistami wybitnymi w swoich dziedzinach, pomagać w budowaniu oprogramowania i narzędzi, które już dziś dotykają dziesiątek tysięcy ludzi na całym świecie, a także pracować nad zaawansowanymi problemami informatyki, ekonomii i filozofii każdego tygodnia – mówił Buterin w trakcie wstępnych faz rozwoju swojego projektu.

Fundamentalnym tokenem operacji w ramach Ethereum jest Ether (ETH), który miał stać się głównym konkruentem Bitcoina i ostatecznie go zdeklasować. Według danych portalu Coinpaprika.com znajduje się na drugim miejscu pod względem kapitalizacji jest jednak mniejszy od BTC niemal siedmiokrotnie.

Oprócz samego Ethereum, Buterin rozwijał również Bitcoin Magazin oraz współpracował przy szeregu programistycznych projektów open source, w tym kryptowalutowej witrynie Egora oraz portfelu DarkWallet.

Wirtualna maszyna, inteligentne kontrakty, aplikacje

Vitalik Buterin oddał w ręce użytkowników platformę, która umożliwia tworzenie autorskich aplikacji oraz własnych tokenów cyfrowych, które posiadają standard implementacyjny nazywający się Ethereum Request for Comments (w skrócie ERC-20). Na chwilę obecną standard ten jest najpopularniejszym jeżeli chodzi o tworzenie altcoinów – w sieci funkcjonuje kilkaset tysięcy tokenów tego typu.

Nowe kryptowaluty ERC-20 mogą powstawać dzięki inteligentnym kontraktom (smart contracts), czyli specyficznej formie umów, skryptów i aplikacji, które są zapisywane na blockchainie. Ich powstanie nie byłoby możliwe gdyby nie wirtualna maszyna (Ethereum Virtual Machine, EVM) będąca środowiskiem węzłów wykorzystywanych do tworzenia nowych kontraktów.

Niezmiennie to BTC pozostaje najczęstszym wyborem inwestorów, dlatego koniecznie sprawdź nasz kantor kryptowalut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *