Kim jest wieloryb na rynku bitcoina? BTC w świecie oceanicznej nomenklatury3 min. czytania

Kim jest wieloryb na rynku bitcoina

Wieloryby na rynku bitcoina (BTC) to osoby lub podmioty, które mają dużo bitcoinów w swoich portfelach. Każdy większy ruch wieloryba – sprzedaż czy dokupienie kryptowaluty, może wpływać na cenę bitcoina na rynku. Do wielorybów zalicza się głównie duże instytucje, np. fundusze hedgingowe, fundusze kryptowalutowe, kopalnie cyfrowych aktywów, ale są wśród nich także anonimowi inwestorzy prywatni oraz osoby, które posiadają sporą ilość bitcoinów jeszcze od czasów, gdy ich kupno lub wydobycie było o wiele łatwiejsze i tańsze.

 • Jeżeli chciałbyś dołączyć do bitcoinowych wielorybów musiałbyś posiadać na swoim koncie co najmniej tysiąc bitcoinów.
 • Aktywność posiadaczy największej ilości BTC jest pilnie śledzona przez rynek, ponieważ może ona przekładać się na poziom cen bitcoina.
 • Wieloryby, czy też „duże ryby” występują nie tylko na rynku bitcoina, ale na każdym innym rynku inwestycyjnym.

Od krewetki do humbaka, czyli oceaniczne alegorie na rynku bitcoinów

Termin „wieloryb” jest często używany do opisania dużych graczy rynku bitcoina, którzy poruszają się w oceanie pełnym innych, mniejszych inwestorów.

Tak więc, najmniejszym uczestnikiem rynku są krewetki, które w kryptowalutowym oceanie oznaczają osoby posiadające w swoim portfelu mniej niż jednego bitcoina. Pełna lista znajduje się poniżej:

 • krewetki – mniej niż 1 BTC
 • kraby – od 1 do 10 BTC
 • ośmiornice – od 10 do 50 BTC
 • ryby – od 50 do 100 BTC
 • delfiny – od 100 do 500 BTC
 • rekiny – od 500 do 1000 BTC
 • wieloryby – od 1000 do 5 000 BTC
 • humbaki – 5 000 BTC i więcej.

Chociaż powszechnie mówi się o „wielorybach” na rynku cyfrowych aktywów, to nie są one największymi rybami w całym ekosystemie. Na szczycie znajdują się humbaki (inaczej długopłetwce oceaniczne), których masa ciała może sięgać nawet 45 ton. Do ich kategorii zalicza się tych posiadaczy BTC, którzy na swoich rachunkach zgromadzili co najmniej 5 tys. monet. W momencie, gdy bitcoin osiągał rekordową wycenę ponad 58 tys. dol. na początku 2021 roku, ich majątek sięgał kwoty 290 milionów dolarów.

Czy wiesz, że…
Bitcoinowe wieloryby są bardzo ważną częścią rynku. To właśnie masowe ruchy ich monet mogą mieć ogromny wpływ na cenę BTC. Wieloryby bywają oskarżane o próby manipulacji w celu maksymalizacji swoich zysków.

Ruchy wielorybów pilnie śledzone przez rynek

Wieloryby, czyli duzi gracze, aktywni są na każdym rynku. Ich decyzje inwestycyjne, np. duże zakupy lub pakiety sprzedażowe, często wpływają na ceny aktywów, którymi obracają na dużą skalę.

Rynkowe płotki (czy zgodnie z powyższym nazewnictwem krewetki) śledzą zachowania największych graczy i na ich podstawie próbują podejmować decyzje inwestycyjne. Na przykład, gdy duzi gracze gromadzą bitcoina, nie sprzedają go i dokupują kolejne monety, jest to sygnał, że spodziewają się wzrostu cen w najbliższej przyszłości. Gdy natomiast wpłacają swoje środki na giełdy i zmniejszają udział w portfelach pozagiełdowych może to być sygnał, że chcą realizować zyski, co może wywołać korektę cenową, a więc spadek cen BTC.

Ruchy wielorybów na rynku kryptowalut śledzi między innymi usługa Whale Alert, która dostępna jest na Twitterze. Można tam za darmo podejrzeć duże transakcje (liczone w milionach dolarów) na największych aktywach kryptowalutowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *