Kopiący bitcoina zarabiają coraz więcej! Wielka migracja górników BTC z Chin trwa6 min. czytania

Wielka Migracja Górników

Trend wzrostowy bitcoina (BTC) obserwowany od drugiej połowy lipca wypchnął notowania najstarszej kryptowaluty powyżej poziomu 48 tysięcy dolarów. Rynek wykazał niezwykłą siłę od lokalnego dołka na poziomie poniżej 30 tysięcy dolarów ustanowionego miesiąc temu sugerując, że silny fundamentalny popyt ze strony kupujących zapewnia mocne podstawy obecnego rajdu. Firma analityczna Glassnode w swoim najnowszym raporcie on-chain przygląda się wzrostom przychodów górników bitcoinowych wynikających m.in. ze wzrostów cen.

  • Górnicy na rynku bitcoina akumulują wykopane przez siebie kryptowaluty od ponad miesiąca.
  • Jednocześnie generowane przez nich przychody od czasu rozrysowania dołka jeszcze przed wakacjami wzrosły już o niemal 60%.
  • Byczo do rynku BTC nastawione są nie tylko wskaźniki zarobków górników, ale również miara zrealizowanej kapitalizacji, czy też stosunku zrealizowanych zysków do strat.

Wielka Migracja górników pozytywnie wpłynęła na zarobki kopaczy BTC

W miarę jak trwa „Wielka Migracja” górników BTC, a firmy wydobywcze opuszczają Chiny, rynek obserwuje odbicie hashrate z dołków osiągniętych w lipcu. Moc haszowania osiągnęła szczyt na poziomie około 180 EH/s w maju, po czym spadła o 50%. Daje to wgląd w liczbę dotkniętych problemem górników, którzy stanowili połowę całej sieci.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy hashrate wzrósł jednak o około 25% w stosunku do lokalnego dołka, co sugeruje, że do sieci wróciło około 12,5% górników, którzy ucierpieli na niekorzystnych zmianach regulacyjnych w Chinach. Sieć wydobywa obecnie z prędkością 112,5 EH/s.

Więcej o wielkiej migracji górników BTC możesz przeczytać w tym miejscu.

Hashrate sieci Bitcoin. Źródło: Glassnode

Autorski wskaźnik Glassnode o nazwie Hash-Ribbons, który próbuje modelować, gdzie stres i panika wchodzi na rynek górniczy, prezentuje kolejne pozytywne przecięcie. Hash-Ribbons są tworzone przez porównanie 30-dniowej oraz 60-dniowej średniej ruchomej hashrate z następującymi sygnałami:

  • Średnia 30-dniowa schodzi poniżej średniej 60-dniowej — jest sygnałem stresu dochodowego wchodzącego na rynek górniczy, ponieważ hashrate gwałtownie spada. To może stworzyć dodatkową presję sprzedaży, ponieważ górnicy generują mniejszy dochód, pokrywając wzmożone koszty.
  • Średnia 30-dniowa wzrasta powyżej średniej 60-dniowej — jest sygnałem ożywienia hashrate i kapitulacji górników. Po tym, pozostali górnicy zwiększają swój udział w rynku i tym samym zarabiają więcej BTC.

Hash Ribbons z zaznaczonymi ważnymi punktami dla sieci. Ostatni z nich to wielka migracja górników i odbudowa pozycji. Źródło: Glassnode

Przychody górników BTC przypadające na każdy hasz wzrosły o 57%

– Możemy to potwierdzić używając narzędzia Workbench Tool i biorąc pod uwagę stosunek pomiędzy całkowitym przychodem górników (w BTC) a aktywnym hashrate. Przedstawia to średni zarobek BTC na jeden hasz mocy wydobywczej – wyjaśnia Glassnode.

Od czasu halvingu (ograniczenia o połowę wielkości nagrody wypłacanej w BTC za każdy wydobyty nowy blok) w maju 2020 roku, łączny dochód górników spadł z około 9,5 BTC/EH do najniższego poziomu 5,6 BTC/EH w maju. Ponieważ trudność protokołu została dostosowana w odpowiedzi na Wielką Migrację, górnicy, którzy pozostali online, odnotowali wzrost dochodu z BTC o 57% na hasz do około 8,8 BTC/EH.

Dochód górnika na hasz wyraźnie wzrósł. Przychody w górę o 57%. Źródło: Glassnode

W wyniku tego, w ciągu ostatnich dwóch miesięcy obserwowano dalszy wzrost salda netto górników. Wzrost salda netto górników osiągnął poziom +5 tys. BTC/miesiąc, co świadczy o zmniejszeniu się presji sprzedażowej ze strony branży wydobywczej.

Zmiana pozycji netto górników na rynku bitcoina. Widoczna jest akumulacja od lipca. Źródło: Glassnode

Czy wiesz, że…

Górnicy przy obecnych, relatywnie niższych cenach, akumulują wydobywane przez siebie bitcoiny, licząc na ich sprzedaż z większym zyskiem w przyszłości. Tak akumulacja zmniejsza siły sprzedażowe na rynku i może pozytywnie wpływać na budowanie się trendu wzrostowego BTC.

Zrealizowana kapitalizacja i wskaźnik zrealizowanych zysków/strat również sugerują wzrosty cen bitcoina

Jednym z najważniejszych wskaźników on-chain dla bitcoina jest wskaźnik zrealizowanej kapitalizacji, który jest odpowiednikiem tradycyjnej kapitalizacji rynkowej. Jest on obliczany poprzez wycenę każdej monety po cenie, po której została ona ostatnio wydana, reprezentując zagregowaną podstawę kosztów dla rynku.

Zrealizowana kapitalizacja zaczęła wzrastać pod koniec lipca i właśnie osiągnęła nowy rekord wszech czasów wynoszący 379 miliardów dolarów. Biorąc pod uwagę, że ceny spot kontynuowały rajd, wskazuje to, że nowy kapitał płynie do bitcoina, a rynek jest w stanie wchłonąć tę presję strony sprzedającej wyjaśnia Glassnode.

Zrealizowana kapitalizacja. Źródło: Glassnode

Dodatkowo wskaźnik zrealizowanych zysków i strat netto pokazuje, że od ostatniego lokalnego minimum na poziomie około 29 tys. dolarów, rynek zrealizował zyski w wysokości od 0,5 do 1,5 mld dolarów dziennie. Następuje to po przedłużonym okresie strat netto w okresie od maja do lipca, który stanowił prawdopodobne kapitulację byków.

Popyt rynkowy absorbuje obecnie monety sprzedane z realizacją zysków o podobnej skali jak w okresie listopad-grudzień 2020 r., przed główną hossą. Jeśli rynek może nadal utrzymywać napływ kapitału na tym poziomie, tworzy to silną bazę i uzasadnienie dla dalszej siły rynku podsumowuje Glassnode, sugerując możliwość dalszej aprecjacji bitcoina.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *