Kryptowalutowe kontrakty futures zarządzane przez robota. Czym są?3 min. czytania

kryptowalutowe kontrakty futures zarządzane przez robota

Z narzędzi automatyzujących handel korzysta coraz więcej sympatyków kryptowalut

Jednym z największych zarzutów, jakie zwykle mają traderzy, jest konieczność ciągłego obserwowania wykresów, szczególnie na tak bardzo zmiennym rynku cyfrowych aktywów. Świat kryptowalut nigdy się nie zatrzymuje, a cena może wykonać duże ruchy w każdej chwili, niezależnie od tego, czy jest to środowe popołudnie, czy 3 rano w niedzielę. Nie chcąc przegapić nadarzających się okazji, można skorzystać z robotów (botów) handlowych, które pozwalają na automatyzację codziennych inwestycji.

  • Bot pozwala na ustawienie pożądanych parametrów wejścia i wyjścia z pozycji — eliminując potrzebę ciągłego siedzenia przed komputerem.
  • Ułatwia to również traderom realizację wielu zleceń w tym samym czasie.
  • Technologia ta jest popularna nie tylko na rynku kontraktów terminowych (futures), ale również na rynku kasowym (spot).

Zautomatyzowany handel szybszy niż manualne zawieranie transakcji

Zautomatyzowane boty handlowe mogą przetwarzać ogromną ilość danych w każdej sekundzie i dochodzić do racjonalnych wniosków o wiele szybciej niż traderzy. Podczas gdy doświadczony trader może patrzeć maksymalnie na kilka wykresów jednocześnie, boty wychwycą migawkę całego rynku natychmiast. Skracają również czas potrzebny na wejście i wyjście z pozycji do ułamków sekund.

Ale dokładność nie jest tutaj jedyną zaletą. Emocje mogą czasami przeszkodzić traderom w podjęciu racjonalnej decyzji. Na szczęście boty są odporne na strach i chciwość. Oznacza to, że traderzy kontraktów terminowych mogą ustalić jasne cele z wyprzedzeniem i nie będą musieli podejmować pochopnych decyzji, których później mogą żałować.

Kilka platform handlowych obsługuje obecnie boty do handlu kontraktami terminowymi na kryptowalutach poprzez API, w tym Binance. Binance Futures umożliwia inwestorom korzystanie z dźwigni finansowej oraz wchodzenie zarówno w krótkie, jak i długie pozycje. Oferuje pary handlowe, które są powiązane ze stablecoinem USDT, a wielkość giełdy pomaga zapewnić wysoki poziom wolumenu obrotu i płynności. Dane platformy analitycznej Sew pokazują, że Binance jest największą platformą pod względem wolumenu kontraktów terminowych w ciągu 24 godzin — przewyższając Huobi i OKEx. Zautomatyzowanym botem wspierającym platformę jest m.in. TradeSanta.

Czy wiesz, że…

Kontrakty terminowe i inne instrumenty pochodne stają się coraz bardziej popularne w świecie kryptowalut w miarę dojrzewania branży. Powoduje to, że z zautomatyzowanych narzędzi handlowych korzysta coraz więcej osób. Boty do swoich rachunków giełdowych podpięło co najmniej kilkaset tysięcy inwestorów.

Boty kryptowalutowe na rynku futures i ich potencjalne wady

Chociaż boty mają wiele zalet, traderzy muszą być świadomi, że — jeśli rynki nie działają zgodnie z ich przewidywaniami — ich pozycje mogą zostać zlikwidowane o wiele szybciej, jeśli używana jest dźwignia.

Te najnowocześniejsze rozwiązania nie są w stanie podejmować decyzji, którymi kontraktami handlować, co oznacza, że to czynnik ludzki odgrywa nadal najważniejszą rolę.

Jeśli używasz konkretnej giełdy do handlu kontraktami terminowymi, będziesz musiał znaleźć dostawcę bota handlowego, który oferuje kompatybilność poprzez API. I na koniec, ale w żadnym wypadku nie najmniej ważne, należy sprawdzić, czy te programy komputerowe są szybkie i niezawodne. Awaria w niedogodnym czasie może spowodować znaczne straty i niepotrzebny stres.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *