Kryptowaluty – co powinieneś wiedzieć zanim zaczniesz inwestować w 2021 roku4 min. czytania

Czy przyszły rok przyniesie na bitcoinie i innych krypto takie same wzrosty jak 2020?

W 2020 roku kurs bitcoina rósł o ponad 200% zostawiając w tyle pozostałe popularne aktywa inwestycyjne. W ślad za BTC podążyły również inne kryptowaluty, stając się ciekawą alternatywą dla inwestujących na rynkach finansowych. Jako że kryzys wywołany przez Covid-19 nie ustąpi najprawdopodobniej przez kolejne kilkanaście miesięcy, rok 2021 nie powinien pod względem warunków rynkowych mocno różnić się od 2020. W efekcie, bitcoin i inne kryptowaluty mogą utrzymać stabilne wzrosty. Zanim jednak zaczniesz inwestować, sprawdź co powinieneś wiedzieć o kryptowalutach.

  • Pomimo silnych wzrostów z 2020 r., kryptowaluty to nadal mocno zmienny i czasami nieprzewidywalny rynek, dlatego należy zachować szczególną ostrożność i właściwie zarządzać ryzykiem oraz kapitałem.
  • W samym 2020 r. wartość rynku kryptowalut rosła ponad 3 krotnie, z poziomu 188 miliardów, do 650 miliardów dolarów.
  • Jeżeli bitcoin powtórzy w 2021 roku wzrosty z 2020, to w przeciągu kolejnych 12 miesięcy mógłby kosztować około 70 tys. dolarów.

Kryptowaluty w 2021 roku. Co warto wiedzieć zanim się zainwestuje?

Pod koniec 2020 roku o kryptowalutach znowu zrobiło się bardzo głośno i coraz więcej osób zastanawia się czy warto wejść w ten rynek. Na wykresie można szukać jednak bardzo dużo podobieństwo do grudnia 2017 roku, kiedy bitcoin i praktycznie wszystkie popularne cyfrowe aktywa znajdowały się na historycznych maksimach, a początkujący inwestorzy rzucili się na kupno bitcoin. Jednak ku ich zdziwieniu, nieustanne wzrosty nagle się skończyły, a rynek wszedł w fazę korekty, która spowodowała spadki o nawet 70-80%.

Kryptowaluty potrzebowały 3 lat by wrócić do ówczesnych wycen, a wchodzącym teraz na rynek inwestorom (gdy przykładowo bitcoin rósł z poziomu 3 tysięcy do 24 tysięcy dolarów) wydaje się ponownie, że wzrosty mogą trwać bez końca.

Zanim zdecydujesz się zainwestować w kryptowaluty w 2021 musisz więc wiedzieć, że każdy trend kiedyś się kończy. Nawet najdłuższe i najbardziej dynamiczne wzrosty napotkają ostatecznie punkt zwrotny, który rozpocznie fazę bardziej lub mniej długoterminowej deprecjacji (trend spadkowy).

Bitcoin w 2020 r. głównie rósł, we wcześniejszych latach notował jednak również silne trendy spadkowe.
Źródło: Stooq.pl

Czy wiesz, że…
W 2017, kiedy bitcoin po raz pierwszy podchodził pod rekordową granicę 20 tys. dolarów., a inne kryptowaluty podążyły w jego stronę, tysiące osób brakło kredyty i zastawiało swoje majątki, aby inwestować w gorący rynek cyfrowych aktywów. Gdy rynek osunął się jednak o 70-80% w przeciągu kolejnych kilkunastu miesięcy, wiele z tych osób zostało bankrutami.

Covid-19, słaby dolar i rosnące giełdy powinny wspierać wzrost kryptowalut w 2021 r.

Łączna wartość rynku kryptowalut wynosi obecnie 650 miliardów dolarów. Dla porównania łączna wartość takich spółek giełdowych jak Apple, czy też Microsoft jest kilkukrotnie większa i wynosi odpowiednio 2,1 oraz 1,6 biliona dolarów. Oznacza to, że cały ekosystem cyfrowych aktywów, w których działa co najmniej kilka tysięcy różnych kryptowalut nadal nie przewyższa swoją wartością największych pojedynczych spółek z USA.

Informacja ta jest niezwykle istotna, gdyż pokazuje jak relatywnie mały nadal jest świat kryptowalut, co zwiększa ryzyko jego dynamicznych wzrostów, ale i jeszcze bardziej dynamicznych spadków.

2020 rok pokazał jednak, że przy splocie konkretnych warunków rynkowych: niepewności wokół pandemii Covid-19, która wywołała kryzys gospodarczy, słabnącego cały czas dolara amerykańskiego w związku z próbą ratowania gospodarki i jego dodrukiem w celu zachowania płynności, kryptowaluty potrafią wysunąć się na prowadzenie jako najatrakcyjniejsze alternatywy dla tradycyjnych inwestycji.

W 2021 roku sytuacja raczej nie powinna ulec większej zmianie. Niepewność wokół koronawirusa, nawet pomimo szczepionki, nadal będzie się utrzymywała z powodu spadku koniunktury gospodarczej, a włodarze USA zapowiedzieli konieczność utrzymania wzmożonego dodruku pieniądza nawet przez kolejne 4 lata, co dalej będzie osłabiało dolara.

W takim środowisku amerykańska giełda powinna znaleźć sporo pola do wzrostów, a skorelowany z nią rynek kryptowalut również powinien na tym skorzystać. Dodając do tego rosnącą adopcję cyfrowych aktywów i coraz większą liczbę instrumentów pozwalających na handel nimi dużym instytucjom, kryptowaluty powinny okazać się ciekawą okazją inwestycyjną również dla Ciebie w 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *