Kryptowaluty zastąpią tradycyjny pieniądz do 10 lat, wynika z raportu Deloitte4 min. czytania

kryptowaluty zastąpią tradycyjny pieniądz wg raportu Deloitte

Zgodnie z wynikami sondażu cyfrowe aktywa zastąpią lub staną się poważną konkurencją dla tradycyjnych form płatności

Roczne globalne badanie Deloitte dotyczące branży blockchain wykazało, że aż 76% specjalistów ds. finansów uważa, że aktywa cyfrowe „będą stanowić silną alternatywę lub całkowicie zastąpią waluty fiat w ciągu najbliższych 5-10 lat”.

  • Deloitte jest jedną z firm księgowych należących do tzw. „wielkiej czwórki” wraz z KPMG, EY i PwC.
  • Przez ostatnie cztery lata spółka przeprowadza ankietę dotyczącą blockchain.
  • Badanie z 2021 roku jest pierwszym, które wyraźnie obejmuje działalność komercyjną, którą umożliwia sieć bloków (blockchain).

Blockchain w raporcie Deloitte: pozytywne spojrzenie na technologię przez profesjonalistów

Firma przeprowadziła ankietę wśród ponad 1000 specjalistów ds. finansów w Brazylii, Chinach, Hong Kongu, Japonii, Singapurze, RPA, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Badanie zostało przeprowadzone między 24 marca a 10 kwietnia, czyli w okresie największego nasilenia rynku kryptowalut w tym roku.

81% respondentów zgodziło się ze stwierdzeniem, że technologia ta jest „szeroko skalowalna i osiągnęła adopcję w głównym nurcie.” 73% uznało, że ich firma powinna zaadoptować blockchain i cyfrowe aktywa, i straci przewagę konkurencyjną, jeśli nie przyjmie tej technologii.

Jak kadra zarządzająca w branży finansowej patrzy na blockchain i aktywa cyfrowe? Źródło: Deloitte

65% ankietowanych uznało istniejącą infrastrukturę finansową za jedną z największych przeszkód w akceptacji aktywów cyfrowych. 63% jest natomiast zdania, że kolejną barierą jest cyberbezpieczeństwo, a 60% dostrzegło istotne przeszkody regulacyjne.

Obawy te nie są zaskakujące, biorąc pod uwagę fakt, że ramy prawne i infrastruktura techniczna nie nadążają za kryptowalutami, które powstały niewiele ponad dekadę temu. Jest wiele przypadków naruszenia bezpieczeństwa cybernetycznego, które odstraszają branże zaangażowane w spory kapitał i powiązane raczej z bardziej konserwatywnymi rozwiązaniami.

Pomimo wyzwań, kryptowaluty cieszą się dużym zainteresowaniem wśród profesjonalistów z branży finansowej. W odpowiedzi na pytanie dotyczące dalszego wdrożenia kryptowalut, 43% ankietowanych stwierdziło, że ich firma może ostatecznie przyjąć kryptowaluty jako opcję płatności, a 45% z chęcią dokonałoby tokenizacji swoich aktywów.

44% stwierdziło, że kryptowaluty pozwolą ich instytucji na dostęp do zdecentralizowanych finansów, czyli zestawu aplikacji finansowych i protokołów niezależnych od pośredników.

Czy wiesz, że…

Deloitte sugeruje, że kryptowaluty w przeciągu następnej dekady będą miały największy wpływ na przyspieszenie płatności, zwiększenie przejrzystości operacji finansowych oraz wzrost zaufania finansowego.

Kryptowaluty zdominują rynek płatniczy. Zdaniem Deloitte jest to nieuniknione

Koniec fizycznej gotówki w formie, którą znamy, jest nieunikniony. Występuje zgoda wśród ankietowanych, że cyfrowe aktywa zastąpią tradycyjną gotówkę w przeciągu następnych pięciu do dziesięciu lat. Ponad 75% wszystkich ankietowanych wierzy, że tak istotna zmiana nastąpi – komentuje Deloitte.

Przy rosnącym zainteresowaniu dużych instytucji oraz podmiotów indywidualnych, środki cały czas płyną na rynek cyfrowych aktywów. Te rosnące depozyty tworzą nowe szanse dla instytucji finansowych, aby oferować przechowywanie bitcoina i jego pochodnych.

Przyszłość cyfrowych aktywów. Źródło: Deloitte

Jak widać na powyższym wykresie, 78% wszystkich ankietowanych twierdzi, że kryptowaluty będą ważne dla ich branży w przeciągu kolejnych 2 lat. Jednocześnie 76% respondentów jest pewnych, że cyfrowe aktywa stanowią silną alternatywę dla tradycyjnego pieniądza lub całkowicie go zastąpią w przeciągu następnych 5-10 lat.

Eksperci finansowi twierdzą, że ich firmy w największej mierze (45%) skupią się na powiernictwie kryptowalutowym. Ponad 40% wskazywało również na wykorzystanie nowych typów oraz kanałów płatności oraz na dywersyfikację posiadanego portfolio.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *