Książki o kryptowalutach, które warto przeczytać2 min. czytania

Wiedzę o rynku kryptowalut czerpiemy głównie z Internetu: z artykułów oraz materiałów audiowizualnych. Jak się jednak okazuje, na rynku można znaleźć bardzo wiele ciekawych pozycji książkowych wyjaśniających, czym jest blockchain, sieć Bitcoin, rynek kryptowalut, czy jak kupić bitcoin, w tym sporo przetłumaczonych na polski (a nawet napisanych przez polskojęzycznych autorów). Poniżej znajdziesz listę książek, które naszym zdaniem warto przeczytać.

Bitcoin dla zaawansowanych. Programowanie z użyciem otwartego łańcucha bloków

Jedną z najważniejszych książek oraz jedną z pierwszych w pełni poświęconych Bitcoinowi jest pozycja Andreasa M. Antonopoulosa o nazwie „Mastering Bitcoin”, która pojawiła się na rynku w 2014 roku. Rozszerzony polskojęzyczny tytuł brzmi natomiast: „Bitcoin dla zaawansowanych. Programowanie z użyciem otwartego łańcucha bloków”.

Pozycja dokładnie opisuje koncepcję zdecentralizowanych walut wykraczając za samą technologię stojącą za Bitcoinem, ale tłumacząc jednocześnie użyteczność cyfrowych aktywów oraz możliwość ich zastosowania w realnym świecie.

Czytelnik może dowiedzieć się jak działają waluty, jak przetwarzane są transakcje Bitcoinowe oraz na jakiej zasadzie funkcjonuje blockchain. Zaktualizowana wersja książki pojawiła się w 2017 roku i również dostępna jest w języku polskim.

Zrozumieć Bitcoina. Techniczny i ekonomiczny przewodnik po kryptowalutach

„Understanding Bitcoin: The Liberty Lover’s Guide to the Mechanics & Economics of Crypto-Currencies” to wydana w 2018 roku książka ekonomisty Roberta P. Murphy’ego oraz Silasa Barta, która w odróżnieniu od pozycji Antonopoulosa została napisana w zdecydowanie przystępniejszej formie oraz w języku, który pozwoli zrozumieć technologię nawet początkującym.

Książka prezentuje nie tylko definicje podstawowych kwestii kryptowalutowych, ale zdaniem autorów jest również przewodnikiem pozwalającym w intuicyjny sposób przeprowadzić odbiorcę przez cały szereg zagadnień związanych ze światem cyfrowych aktywów.

Kryptowaluty. Dlaczego jeden Bitcoin wart będzie milion dolarów

Trzecia pozycja w zestawieniu to książka autorstwa Szczepana Bentyna, polskiego przedsiębiorcy kryptowalutowego oraz Michała Grzybowskiego, która promowana była jako pierwsze w Polsce kompendium wiedzy dotyczące cyfrowych aktywów. „Kryptowaluty. Dlaczego jeden Bitcoin wart będzie milion dolarów” ma w przystępny sposób pokazać odbiorcy czym jest rynek kryptowalut, na czym polega blockchain i dlaczego ich zastosowanie w codziennym życiu może być dla wszystkich opłacalne.

Całość podzielono na sześć kolejnych części, które dotyczą w kolejności mechaniki działania cyfrowych aktywów, ich ograniczeń oraz funkcji, a także klasyfikacji podstawowych cyfrowych walut. Autorzy wybiegają również w przyszłości i starają się znaleźć odpowiedź na pytanie, czy łańcuch bloków zrewolucjonizuje tradycyjną gospodarkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *