Kto posiada swoją własną kryptowalutę?2 min. czytania

Na początku 2020 roku świat kryptowalut obiegała informacja, że popularny piosenkarz i raper o pseudonimie Akon, emituje swoją własną kryptowalutę Akoin, która ma stać się jednocześnie głównym środkiem płatniczym jego własnego miasta powstającego w Senegalu. Jak się okazuje, już dwa lata wcześniej podobne projekty tokenów personalnych realizowano również w Polsce. Z poniższego artykułu dowiesz się kto posiada swojego własnego coina!

Od Szczepana Bentyna, przez Przemysława Saletę do Rahima Blaka – poznaj posiadaczy własnych tokenów

Idea tokenów personalnych oraz tokenizacji marki osobistej zaczęła rozwijać się w 2017 i 2018 roku, a jej prekursorem na polskim rynku był influencer i YouTuber kryptowalutowy Szczepan Bentyn. Jako pierwszy w Polsce (oraz jeden z pierwszych na świecie) stworzył swój własny token, Bentyn Coin (BEN), oparty o blockchain Ethereum.

To właśnie Bentyn, przy współpracy z Tomaszem Rozmusem będącym prezesem polskiej giełdy kryptowalut Tokeneo, przeprowadził tokenizację polskiego pięściarza i sportowca Przemysława Salety, w ramach której powstał Saleta Coin. Sam sportowiec został również ambasadorem Tokeneo.

Po udanym eksperymencie z wypuszczeniem na rynek BentynCoina, na podobny krok zdecydował się specjalista do spraw marketingu internetowego, Rahim Blak, który w maju 2019 roku prowadził wydarzenie z wypłaty pierwszej „dywideny z człowieka” w formie tokenów RahimCoin.

Wśród polskich posiadaczy własnych kryptowalut znajduje się również Maciej Wapiński, znany szerszej publiczności jako Wapniak, prowadzący własny kanał w serwisie YouTube. Wapiński również emitował swój personalny token (Wapniak Coin), jak przyznawał jednak w jednym z wywiadów przeprowadzonych w 2019 roku, projekt okazał się niewypałem, a rynek i konsumenci nie są jeszcze gotowi na tokeny personalne.

Akon oraz Akoin prawdziwą bombą na rynku tokenów personalnych

Szukając przykładów tokenów personalnych wśród zagranicznych celebrytów oraz osób związanych ze światem kryptowalut, nie można przejść obojętnie obok postaci rapera Akona, który w Senegalu tworzy Akon City, o czym informował na początku 2020 roku.

Oficjalną walutą nowego miasta ma zostać token personalny Akoin dostępny w 54 państwach afrykańskich. Listing tokenu zaplanowany jest na drugi kwartał 2020 roku, a jak na razie na oficjalnej stronie projektu dostępny jest kilkudziesięciostronicowy whitepaper.

-Akoin jest kryptowalutą zasilaną przez bazujący na blockchainie ekosystem narzędzi oraz usług skierowanych do przedsiębiorców gospodarek wschodzących na terenie Afryki oraz poza nią. Główną misją projektu jest uwolnienie potencjału najdynamiczniej rozwijającej się siły roboczej poprzez stworzenie możliwości nauki, zarabiania, wydawania oraz oszczędzania – napisano w whitepaper projektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *