Kto stoi za Bitcoinem?3 min. czytania

W 2008 roku opublikowana została praca naukowa opisująca ideę powstania cyfrowej waluty o nazwie Bitcoin, której autorem był niejaki Satoshi Nakamoto. Również Nakamoto odpowiedzialny jest za upublicznienie pierwszej wersji Bitcoina (0.1) w styczniu 2009 roku, w związku z czym uważa się go za twórcę oraz pomysłodawcę pierwszej kryptowaluty. Problem polega jednak na tym, że nikt nie wie kim jest Satoshi Nakamoto i czy tak naprawdę kiedykolwiek istniał.

Satoshi Nakamoto: Anomimowy twórca anominowej waluty

Od niemal 12 lat Internauci i sympatycy kryptowalut na całym świecie próbują ustalić tożsamość Satoshiego, wokół którego sylwetki narosło wiele legend. Zgodnie z obecnymi informacjami, miał rzekomo urodzić się 5 kwietnia 1975 roku w Japonii, inne teorie twierdzą jednak, że Nakamoto nie jest jedną osobą a całym sztabem ekonomów, programistów i ekspertów, którzy chcieli zachować anonimowość. W efekcie, nadal nie wiemy, czy twórca Bitcoina to jedna, kilka osób, czy… sztuczna inteligencja.
Satoshi Nakamoto w pracy dotyczącej Bitcoina twierdzi, że praca nad kryptowalutą rozpoczęła się w 2007 roku. Dopiero jednak kilka lat później zarejestrowana została domena Bitcoin.org, a twórca najstarszej z cyfrowych walut rozpoczął współpracę z zewnętrznymi deweloperami, którą kontynuował do połowy 2010 roku rozwijając oprogramowanie BTC.
Dbający o swoją anonimowość, Nakamoto zostawił w sieci bardzo niewiele śladów mogących pomóc rozwikłać zagadkę jego tożsamości. Chociaż na jednym z forów dyskusyjnych twierdził, że jest mężczyzną z Japonii, to zdaniem części ekspertów jest to niemożliwe w związku z jego perfekcyjną znajomością angielskiego i brakiem dokumentów źródłowych Bitcoina w języku japońskim.

Finney, Szabo, Nakamoto i Wright – 4 postacie mające stać za sylwetką twórcy Bitcoina

Spekulacje dotyczące tego kim tak naprawdę jest Satoshi Nakamoto przerodziły się w gorączkowe poszukiwanie twórcy Bitcoina. Na przestrzeni lat w społeczności kryptowalutowej przejawiały się głównie cztery nazwiska, którym przypisywano udział w stworzeniu BTC:

  • Hal Finney – był jednym z pierwszych pionierów technologii kryptograficznej i jedną z pierwszych osób, która zajmowała się rozwojem oprogramowania Bitcoina. Śledztwo dziennikarskie pomogło ustalić, że charakter pisma Nakamoto i Finneya były do siebie bardzo zbliżone, sam Finney jednak wielokrotnie zaprzeczał i podawał dowody sugerujące, że to nie on odpowiada za stworzenie BTC.
  • Nick Szabo – Szabo jeszcze przed powstaniem Bitcoina napisał pracę opisującą „bit gold”, czyli koncepcję cyfrowej waluty, w latach 90-tych wielokrotnie korzystał z synonimów i należy do zapalonych entuzjastów technologii kryptowalutowej. Po raz pierwszy został „oskarżony” o bycie Nakamoto pod koniec 2013 roku, podobnie jednak jak Finney zaprzeczył tym faktom.
  • Dorian Nakamoto – kilka miesięcy później magazyn Newsweek twierdził na swoich łamach, że znalazł prawdziwego twórcę Bitcoina, którym miał być Dorian Nakamoto, Amerykanin japońskiego pochodzenia mieszkający w Kalifornii. Jak się jednak okazało Nakamoto zaprzeczył w późniejszych wywiadach doniesieniom Newsweeka twierdząc, że źle zrozumiał pytania oraz intencje twórców artykułu na jego temat.
  • Craig Wright – kolejny raz o tożsamości twórcy Bitcoina zrobiło się głośno pod koniec 2015 roku. Tym razem jednak nie na podstawie medialnych spekulacji, ale oświadczenia niejakiego Craiga Wrighta, australijskiego nauczyciela akademickiego, który twierdził, że stoi za stworzeniem idei kryptowalut. Wright do dzisiaj pozostaje samozwańczym Nakamoto wspierając rozwój „jedynego, prawdziwego Bitcoina”, który doprowadził między innymi do wyodrębnienia z oryginalnej sieci Bitcoin Cash, a następnie Bitcoin SV. Postać Wrighta budzi jednak ogromne kontrowersje i społeczność kryptowalut nie zaakceptowała go jako prawdziwego Nakamoto.

    Pomimo, że od powstania Bitcoina minęło ponad 10 lat tożsamość Satoshiego Nakamoto nadal pozostaje nieznana. Niezależnie od tego czy za pseudonimem stoi jedna osoba lub cały sztab ludzi jedno jest pewne. Praca, którą wykonał legendarny Satoshi stała się początkiem bardzo ważnej rewolucji świata finansów oraz płatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *