Kupujesz pierwszą kryptowalutę. 7 rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę4 min. czytania

kupno pierwszej kryptowaluty

Przed zakupem pierwszego BTC lub innego cyfrowego aktywa zapoznaj się z tym poradnikiem

Dzięki rosnącej cenie i akceptacji bitcoina (BTC), kryptowaluty docierają do coraz szerszego grona odbiorców. Bardzo wysokie stopy zwrotu z ostatnich miesięcy i lat są z pewnością kuszące dla nowych graczy, ale powinni oni być świadomi ryzyka, zanim wejdą w ten cały czas młody rynek. Jeśli właśnie zacząłeś zwracać uwagę na kryptowaluty i zastanawiasz się, czy warto zainwestować, zapoznaj się z naszymi 7 wskazówkami, zanim dokonasz jakiegokolwiek zakupu.

  • Najważniejsza zasada mówi o tym, żeby inwestować tylko część swoich nadwyżek finansowych w jedno aktywo.
  • Nigdy nie decyduj się na zaciąganie pożyczek lub zastawianie pożyczek, aby kupić więcej kryptowalut.
  • Zanim kupisz konkretną kryptowalutę, zapoznaj się dokładnie z jej ekosystemem.

Zainwestuj tylko tyle, ile możesz stracić

Kryptowaluty są bardziej ryzykowne niż wiele innych inwestycji. Nic nie jest gwarantowane poza zmiennością. Ceny monet kryptowalutowych wahają się z minuty na minutę. Podczas gdy rynek pławi się w blasku hossy, doświadczył bolesnych i długotrwałych korekt i prawie na pewno będzie je odczuwał ponownie w przyszłości.

Bitcoin, pierwsza i najstarsza kryptowaluta, istnieje już od ponad dekady i prawdopodobieństwo jej zniknięcia jest znacznie mniejsze niż większości innych monet. Ale nie jest też wolna od ryzyka. Dlatego nie stawiaj oszczędności swojego życia na jeden token lub ogólnie na jedną inwestycję.

Zawsze inwestuj tyle pieniędzy, na których utratę możesz sobie pozwolić.

Jeśli coś wygląda zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe, to z pewnością tak jest

Podobnie jak giełda, kryptowaluty są pełne szarlatanów. Jest więcej niż wystarczająco dużo ludzi obiecujących, że ich projekt będzie tym, który wyprzedzi bitcoina. Ale czy dzieje się tak naprawdę? Jest tylko jeden sposób, aby się tego dowiedzieć: dogłębne analizy.

Strzeż się również ofert niektórych giełd. Potrafią one oferować ponad 100-krotną dźwignię, co oznacza, że możesz pożyczyć do 99% kosztów inwestycji. To zwiększy Twoje zyski, jeśli moneta wzrośnie na wartości, ale, jeśli pójdzie w drugą stronę, możesz szybko zostać wyrzucony z rynku i pozbawiony środków.

Dokładna analiza i research na własną rękę

Zanim zainwestujesz jakąkolwiek sumę pieniędzy w wybraną walutę cyfrową, poświęć czas na jej przeanalizowanie, abyś mógł zrozumieć, co może sobą zaoferować.

Nawet jeśli jesteś przekonany, że dokonałeś dobrego wyboru, poszukaj sceptyków (nie brakuje ich) i rozważ również ich argumenty. „Ten, kto zna tylko własną stronę sprawy, niewiele o niej wie”.

Nie Twoje klucze, nie Twoje monety

Kryptowaluta jest aktywem na okaziciela, jak gotówka czy biżuteria, co oznacza, że jej posiadacz jest uważany za prawowitego właściciela. Gdy zostanie zgubiona lub skradziona, już jej nie ma.

Dlatego też zaawansowani użytkownicy doradzają, aby nie powierzać kluczy kryptograficznych do portfela waluty cyfrowej osobom trzecim, takim jak giełdy, ponieważ firmy te są w wielu miejscach nieuregulowane i mogą być narażone na włamania lub oszustwa związane z wyjściem z inwestycji (ucieczka z pieniędzmi klientów).

Jednak zabezpieczanie kluczy samodzielnie, na urządzeniu sprzętowym lub nawet na kartce papieru z zapisanym ciągiem cyfr i liter, może być trudne i łatwo jest popełnić błąd. Dlatego właśnie nawet niektórzy doświadczeni inwestorzy wolą korzystać z usług zewnętrznych powierników.

W kryptowalutach chodzi przede wszystkim o kompromisy. Czy ufasz sobie, że nie zgubisz tej kartki papieru lub nie zapomnisz hasła do klucza, który odblokowuje Twoją kryptowalutę? Jeśli nie, musisz czuć się komfortowo z tym, że ktoś inny przechowuje Twoje cyfrowe zasoby.

Możesz kupić ułamek bitcoina (i większości innych kryptowalut)

Nie musisz kupować całej monety. Bitcoin, na przykład, jest podzielny do ósmego miejsca po przecinku. Więc jeśli jesteś ciekaw, jak to wszystko działa, możesz kupić BTC za kilkadziesiąt złotych.

Jak powiedział niedawno miliarder Mark Cuban o kupowaniu małych ilości kryptowaluty dogecoin (DOGE): „to o wiele lepsze niż los na loterii”.

Czy wiesz, że…

Niepełne części bitcoina nazywa się mianem „Satoshi” (lub w liczbie mnogiej „satoshis”) od imienia twórcy najstarszej kryptowaluty, Satoshiego Nakamoto.

Zrozum konsekwencje podatkowe

Jest to szczególnie ważne w naszym kraju. Po pierwsze, Urząd Skarbowy uważa, że kryptowaluty, podobnie jak zyski kapitałowe, podlegają opodatkowaniu. Dopóki swój potencjalny zysk trzymasz w kryptowalucie, nie ma problemu. Jeżeli jednak wymienisz go na tradycyjny pieniądz, to od swojego przychodu będziesz musiał zapłacić podatek.

Kupuj z wykorzystaniem uśredniania kosztów i nie miej obsesji na punkcie ceny

Rynki będą się wahać z dnia na dzień, z godziny na godzinę, z minuty na minutę, ale każda kryptowaluta jest długoterminowym zakładem.

Jaki jest najlepszy sposób, aby inwestować i nie mieć obsesji? Jest to uśrednianie kosztów. Kupuj określoną kwotę kryptowalut w regularnych odstępach czasu (na przykład co tydzień lub co miesiąc, niezależnie od wartości w danym momencie).

Jeśli masz długoterminowy cel, nie musisz interesować się krótkoterminowymi wahaniami cenowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *