Czy kurs BTC czekają dalsze spadki? Analiza techniczna i on-chain4 min. czytania

Wtorkowe wystąpienie szefa amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed), Jerome Powella, spowodowało, że bitcoin (BTC) spadł w okolice 22 tys. dol., testując najniższe poziomy cenowe od miesiąca. Na wykresie technicznym widać, że kurs BTC wybił ważną linię trendu, natomiast analiza on-chain wskazuje co najmniej dwa ważne wsparcia, które znajdują się przed parą BTC/USD.

  • Bitcoin narusza linię trendu rysowaną od połowy stycznia, w reakcji na umocnienie dolara po wystąpieniu Jerome Powella we wtorek.
  • Analiza on-chain wskazuje na poziomy 21 oraz 19,8 tys. dol. jako dwa kolejne wsparcia dla ceny bitcoina.
  • W ujęciu technicznym BTC porusza się w konsolidacji pomiędzy 21,5 oraz 24 tys. dol. od około dwóch miesięcy.

Analiza techniczna bitcoina. Akumulacja?

Na poniższym wykresie na zielono zaznaczono obszar konsolidacji, w której kurs BTC przesuwa się od połowy stycznia. Jego dolne ograniczenie to 21,5 tys. dol. (minima z lutego), a górne – 24 tys. dol. Oprócz tego od wyższych dołków rysuje się niebieska linia trendu, która została przełamana w trakcie środowej sesji.

Otwiera to drogę do dalszych spadków w kierunku wspomnianej dolnej bandy kanału, którym obecnie podązą bitcoin.

BTC kurs bitcoin on chain
Źródło: Tradingview.com

W dalszej części artykułu opisujemy poziomy wsparcia i oporu wynikające z analizy on-chain. Jeden z nich pokrywa się z dolnym ograniczeniem obecnej konsolidacji, dlatego inwestorzy powinni zwrócić na niego szczególną uwagę.

Bitcoin przed dwoma ważnymi poziomami „ceny zrealizowanej”

Oprócz tradycyjnych wskaźników technicznych, to również modele wyceny oparte na zasadach on-chain okazują się bardzo przydatnymi narzędziami do szacowania granic podaży i popytu. Wśród różnych modeli wyceny on-chain, średnia cena nabycia różnych grup w gospodarce bitcoinowej zapewnia oszacowanie zakresów cenowych, które są psychologicznie ważne. Poniższy wykres porównuje te szacunki podstawy kosztów (Realized Price) w trzech grupach:

  • Young Supply Realized Price (kolor czerwony, 21 tys. dol.), czyli średnia cena monet, które zmieniły ręce w ciągu ostatnich 6 miesięcy.
  • Market Realized Price (kolor pomarańczowy, 19,8 tys. dol.), czyli średnia cena wszystkich posiadaczy monet.
  • Old Supply Realized Price (kolor niebieski, 23,5 tys. dol.), czyli średni koszt nabycia monet trzymanych przez co najmniej 6 miesięcy.

Widzimy, że w tym tygodniu ceny spot zostały odrzucone od poziomów zbieżnych z Old Supply Realized Price. Wiele z tych starszych monet jest trzymanych przez nabywców z cyklu 2021-2022, którzy cały czas poruszają się „pod kreską”.

BTC kurs bitcoin on chain
Baza kosztowa młodej oraz starej podaży. Źródło: Glassnode

Wieloryby w centrum uwagi

Zachowanie inwestorów oceniamy także na podstawie wielkości portfela poszczególnych grup. Wśród wszystkich znanych podmiotów w ekosystemie bitcoina, wieloryby (posiadacze ponad jednego tysiąca BTC) są często w centrum uwagi spekulantów.

Poniższy wykres przedstawia średnie ceny nabycia dla tej grupy biorąc pod uwagę tylko monety wpływające i wypływające z giełd.

  • Kolor żółty – Od lipca 2017 roku, czyli od uruchomienia Binance
  • Czerwony – Od grudnia 2018 r., przy niżu cyklu na rynku niedźwiedzia z 2018 r.
  • Niebieski – Marzec 2020 r. na dnie wyprzedaży COVID.

Aktywa wszystkich trzech grup wielorybów przesunęły się w stronę niezrealizowanej straty, gdy rynek spadł poniżej 18 tys. dol. na początku listopada 2022 roku. Co ciekawe, ostatnie ożywienie zatrzymało się na przybliżonej podstawie kosztów wielorybów z ery zaznaczonej kolorem czerwonym.

BTC kurs bitcoin on chain
Próba odbicia bitcoina zatrzymała się na średnich cenach nabycia wielorybów z grupy czerwonej. Źródło: Glassnode

Obecny stan rynku można zasadnie określić jako przypominający fazę przejściową, występującą zazwyczaj w późniejszych fazach rynku niedźwiedzia. W momencie, gdy kurs BTC znajduje się obecnie bliżej poziomu 22 tys. dol. warto przyjrzeć się omówionym powyżej poziom Young Supply Realized Price oraz Market Realized Price zlokalizowanych kolejno na 21 tys. dol. oraz 19,8 tys. dol.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *