Kursy kryptowalut – co na nie wpływa?3 min. czytania

Bitcoin w grudniu 2017 roku kosztował niemal 20 tysięcy dolarów, następnie w 12 miesięcy stracił ponad 80% i spadł w okolice zaledwie 3 tysięcy dolarów. Dzienne ruchy o kilka lub kilkanaście procent dla inwestujących w cyfrowe aktywa nie są niczym dziwnym, a w przypadku mniejszych tokenów podczas pojedynczej sesji można zarobić lub stracić nawet kilkadziesiąt procent. Co wpływa na kurs kryptowalut i co powoduje, że są narażone na o wiele większą zmienność niż bardziej tradycyjne aktywa, jak chociażby akcje, złoto, czy też waluty tradycyjne?

Co wpływa na kurs kryptowalut?

W momencie publikacji artykułu średnia zmienność bitcoina w stosunku do dolara amerykańskiego w skali ostatnich 60 sesji wynosiła około 1,2%. W tym samym czasie zmienność euro do tego samego dolara plasowała się na poziomie 0,6%, będąc dwukrotnie mniejszą.

Fluktuacje cenowe kryptowalutowego rynku spot, bitcoina oraz altcoinów, zależne są od wielu czynników rynkowych. Co ciekawe, historycznie zmienność ta potrafiła być jednak jeszcze większa i przykładowo w okresie od października 2017 do stycznia 2018 roku wynosiła średnio 8% w skali dnia. Wraz z rozwojem sieci, zwiększeniem jej popularności oraz ilością pieniędzy obracanych w bitcoinach, zmienność ta jest wyraźnie mniejsza i potrafi się stabilizować w dłuższym czasie.

Pomimo tego płynność rynku kryptowalutowego nadal jest niczym w porównaniu z płynnością standardowych i tradycyjnych walut, takich jak dolary, czy też polskie złotówki. Dodatkowo handel cyfrowymi aktywami jest zdecentralizowany, przez co płynność ta jest rozdrobniona na poszczególne giełdy znajdujące się w różnych miejscach na świecie.

Zmienność bitcoina w ujęciu historycznym.
Źródło: Bitcoinity.org

Wśród najważniejszych czynników kształtujących kursy kryptowalut należy wymienić (na przykładzie bitcoina):

  • podaż kryptowaluty oraz rynkowe zapotrzebowanie na nią,
  • koszt produkcji jednego bitcoina poprzez proces miningu,
  • nagrody dystrybuowane wśród górników za weryfikację transakcji w sieci,
  • liczbę konkurencyjnych kryptowalut,
  • liczbę giełd, na których kryptowaluta jest dostępna,
  • regulacje i legislacje w poszczególnych krajach wpływające na dostępność cyfrowego aktywa,
  • wewnętrzne regulacje dotyczące sieci.

Czy bitcoin z biegiem czasu będzie zwiększał swoją wartość?

W odróżnieniu od tradycyjnych walut, które są z zasady inflacyjne (banki centralne mogą drukować kolejne złotówki lub dolary w ramach swojej polityki monetarnej i rozwadniać ich wartość), bitcoin oraz spora część kryptowalut są deflacyjne (posiadają z góry określoną podaż). W przypadku BTC ta liczba została ustalona na poziomie 21 milionów bitcoinów (nie trzeba jednak kupować całego, ponieważ podzielny jest do ośmiu miejsc po przecinku – w jednym bitcoinie mieści się 100 milionów satoshi).

Między innymi z tego powodu przyjmuje się, że bitcoin ma zostać cyfrową formą złota, którego ilość również jest ograniczona, co zwiększa z każdym rokiem jego wartość. Przeciwstawiając sobie deflacyjnego bitcoina oraz inflacyjnego dolara, w którym ten pierwszy jest wyceniany można więc dojść do prostego wniosku, że z upływem kolejnych dekad BTC powinien stawać się coraz droższy (przynajmniej w tej parze walutowej).

Teoria ta jest jednak tylko jednym z wielu czynników wpływających na kurs kryptowalut, w tym kurs BTC. Jak zauważono bowiem powyżej, ich lista jest zdecydowanie dłuższa. Trzeba też pamiętać, że wspomniana duża zmienność może być jedynie przejściowa i w przyszłości wraz z rosnącą adopcją, może się istotnie zmniejszać, co zresztą już obserwujemy na przestrzeni lat. Ciężko wyobrazić sobie coś, co na początku wyceniane było na zero a stało się jedną z ważniejszych walut świata bez dużej zmienności po drodze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *