Litecoin (LTC) – druga najstarsza kryptowaluta na rynku3 min. czytania

Obecnie w świecie kryptowalut funkcjonuje ponad kilka tysięcy aktywnych tokenów, jednak gdy w październiku 2011 roku Charlie Lee zdecydował się uruchomić protokół sieci Litecoin (LTC) w obiegu znajdowało się tylko jedno cyfrowe aktywo, a mianowicie Bitcoin. Od strony technicznej LTC jest niemal identyczny do swojego starszego kuzyna BTC, miał stać się jednak jego lepszą oraz szybszą alternatywą. Na niemal 10 lat od powstania, kryptowaluta nie tylko nie pokonała Bitcoina, ale jednocześnie musiała uznać wyższość kilku innych e-monet.

Litecoin: Czym jest kryptowaluta LTC?

LTC to kryptowaluta peer-to-peer (P2P) bazująca na oprogramowaniu open-source działająca na bazie licencji MIT/X11. Tworzenie nowych monet oraz ich transfer odbywa się przy wykorzystaniu protokołu kryptograficznego (również open-source) i nie jest zarządzane prze centralną jednostkę jak w przypadku walut tradycyjnych.

Litecoin był pierwszą alternatywą dla Bitcoina (tzw. altcoinem), który został oficjalnie uruchomiony 7 października 2011 roku. Pomysłodawcą projektu oraz główną postacią do dzisiaj stojącą za Litecoin jest Charlie Lee, naukowiec i specjalista z zakresu IT, przez dekadę związany z gigantem technologicznym Google.

W odróżnieniu od Bitcoina, Litecoin miał przetwarzać transakcje czterokrotnie szybciej (nowe bloki powstają co 2,5 minuty, a nie jak w przypadku BTC co 10 minut). Co więcej LTC w swoim algorytmie proof-of-work wykorzystuje rozwiązanie o nazwie Scrypt inne od tego zastosowanego w Bitcoinie (SHA-256), co powoduje jednocześnie, że narzędzia FPGA oraz ASIC tworzone do kopania LTC są bardziej złożone i bardziej kosztowne w produkcji niż w przypadku BTC.

Litecoin miał być cyfrowym złotem. Obecnie nie jest nawet cyfrowym srebrem?

W pierwszych latach rozwoju projektu jego twórca, Charlie Lee, był przekonany, że dzięki szybszej sieci LTC będzie w stanie wyprzedzić BTC i zdobyć tytuł głównej kryptowaluty oraz stać się nowym, cyfrowym złotem. Po czasie zmienił jednak swoją retorykę twierdząc, że Litecoin będzie tym samym dla Bitcoina, czym srebro jest dla złota.
Wraz z rozwojem całego systemu cyfrowych aktywów oraz pojawieniem się kolejnych, mocnych konkurentów, Litecoin musiał jednak uznać wyższość nie tylko samego Bitcoina, ale również innych monet. W tym momencie (dane na marzec 2020 r.) sieć Litecoin warta jest 2,3 miliarda dolarów, czyli mniej niż Bitcoin Cash (3,1 mld dolarów), Tether (4,7 mld dolarów), XRP (6,8 mld dolarów), Ethereum (14,2 mld dolarów) oraz oczywiście Bitcoin (101,6 mld dolarów). Po upływie niespełna dziesięciu lat LTC nie tylko nie doścignął swojego starszego kuzyna, ale jest jednocześnie pięćdziesięciokrotnie mniejszy od niego.

Spore różnice widać również w wycenie dwóch najstarszych kryptowalut. Litecoin rysował historyczne maksima tuż pod poziomem 400 dolarów, Bitcoin natomiast poniżej pułapu 20 tysięcy dolarów.

Bitcoin (pomarańczowy) vs Litecoin (granatowy) i zmiana ceny na przestrzeni lat. Na wykresie widać bardzo silną korelację pomiędzy dwoma aktywami (LTC podąża za kursem BTC). Źródło: Tradingview.com

Więcej na temat różnic i podobieństw pomiędzy LTC i Bitcoinem znajdziesz w osobnym wpisie na naszym blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *