Najważniejsze newsy tygodnia #143 min. czytania

W momencie, gdy piszemy te słowa, kurs bitcoina odbił po ostatniej decyzji Fedu dot. podniesienie stóp procentowych. Na poziomie fundamentów dzieją się jednak i inne interesujące rzeczy.

Amerykańska senator chce regulować rynek kryptowalut

W USA od dawna trwa debata dot. tego, jak uregulować branżę kryptowalut. Urzędnicy i politycy spierają się nawet w kwestii tego, jakie organy powinny mieć pod swoją kontrolą dane segmenty rynku. Teraz pomysł na rozwiązanie sporu ma senator Cynthia Lummis.

Początkiem maja Lummis udzieliła wywiadu kanałowi YouTube Axios. Powiedziała w nim, że przygotowała ustawę regulującą rynek kryptowalut. Ma ją opublikować i wpuścić do obiegu legislacyjnego do końca tego roku.

Jak sama twierdzi, jej projekt ustawy, dostosowuje obecne ramy prawne w USA, ale robi to tak, aby kryptowaluty i tradycyjne aktywa podlegały podobnym kategoriom regulacyjnym.

– Zaprojektowaliśmy ją [tj. ustawę] tak, aby działała w zwyczajowych ramach zarządzania i regulowania tradycyjnych aktywów. Na przykład bitcoin jest towarem. Tak więc podlegałby Komisji ds. Handlu Towarowymi Kontraktami Terminowymi (Commodity Futures Trading Commission) do celów handlu oraz rynku kasowego i rynku terminowego. Ale potem, gdy coś zdaje test Howeya [to zbór zasad, które powodują, że dane aktywo jest papierem wartościowym], co czyni go papierem wartościowym, podlega Komisji Giełdy i Papierów Wartościowych – tłumaczyła.

Źródło: Axios

Prezydent Korei Południowej chce odroczyć wprowadzenie podatku od kryptowalut

Zapewne kilka dni temu płaciliście podatek od dochodu uzyskanego na rynku kryptowalut. Inwestorzy w Korei Płd. nie mieli takiego przykrego obowiązku. I wiele wskazuje na to, że jeszcze przez pewien czas to się nie zmieni.

Niedawno wybrany nowy prezydent Korei Południowej Yoon Seok-yeol przyznał w tym tygodniu, że będzie naciskał na rząd na odroczenie opodatkowania zysków z inwestycji w kryptowaluty.

Wspomniany podatek od kryptowalut miał początkowo obowiązywać w roku podatkowym 2022. Potem termin ten został przesunięty na rok 2023. Teraz jednak lokalne media informują, że nowy prezydent powiedział, że nie wprowadzi nowej daniny w życie, póki władze nie zapewnią kryptowalutowym inwestorom ochrony prawnej.

Współpracownicy nowej głowy państwa dodają, że nie ma wystarczających przepisów uzasadniających nakładanie podatków na cyfrowe aktywa.

Źródło: Naver

100 tys. Kubańczyków korzysta z kryptowalut

Sieć telewizyjna National Broadcasting Company (NBC) kilka dni temu podała, że aż 100 000 Kubańczyków korzysta z kryptowalut. Mówimy o kraju, który zamieszkuje 11 mln osób.

W reportażu TV opisano to, jak dziś wygląda rynek kryptowalut na Kubie. Mieszkańcy wyspy od trzech lat mają dostęp do szybszego internetu. To umożliwiło im inwestowanie w bitcoiny. Do tego w kraju nie działają czołowe systemu płatnicze, co dodatkowo napędza adopcję.

NBC zaprezentowało w programie konkretne przykłady użycia cyfrowych walut. I tak np. właściciel kubańskiej kawiarni, Nelson Rodriguez, akceptuje płatności w bitcoinach i etherach. Udzielił wywiadu NBC, w którym powiedział, że „wierzy w filozofię” stojącą za kryptowalutami.

W programie pojawił się także wątek NFT. Muzyk Ernesto Cisnerosem przyznał, że jego dochody zostały pomniejszone z powodu pandemii COVID-19. Zaczął więc interesować się NFT i sprzedawać swoje utwory w połączeniu z tego typu tokenami. To znacznie poprawiło jego sytuację materialną.

Źródło: NBC

Argentyńskie banki pozwalają skupować kryptowaluty

Największe prywatne banki w Argentynie, Banco Galicia i Brubank, ogłosiły, że pozwolą swoim klientom kupować za ich pośrednictwem kryptowalut. Ten pierwszy umożliwia zakup bitcoinów (BTC), etherów (ETH), USDC i XRP. Dokładnej oferty drugiego jeszcze nie znamy.

Źródło: Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *