Najważniejsze newsy tygodnia #333 min. czytania

W mijającym tygodniu działo się wiele – zwłaszcza jeżeli chodzi o Ethereum. Sieć przeszła the Merge, czyli zmianę algorytmu emisji coinów. To jednak nie wszystko.

The Merge stało się faktem

The Merge, część Ethereum 2.0, projektu reformy sieci Ethereum, w końcu stało się faktem. Oznacza to zmianę algorytmu emisji nowych coinów w Ethereum – z Proof of Work na Proof of Stake. Zmiana zaszła 15 września.

W efekcie na rynku zmniejszy się podaż ETH, bowiem te będą teraz służyły w procesie stakingu. Przy zachowaniu obecnego popytu może to oznaczać wyższy kurs etheru.

Wszystko prowokuje pytanie, czy Ethereum docelowo stanie się czołowym projektem na rynku kryptowalut. Portal Comapric.pl zapytał o to Mateusza Karę, CEO ARI10.

Czy ether może stać się największą pod kątem kapitalizacji rynkowej kryptowalutą? Hipotetycznie tak, ale prześcignięcie BTC nie będzie łatwe. Kluczowe będą zmiany, jakie programiści obecnie wprowadzają w sieci. Już teraz – przy the Merge – widzimy, że kurs etheru potrafi rosnąć na wykresie mocniej niż cena BTC – powiedział serwisowi Kara.

Więcej na temat Ethereum 2.0 przeczytacie w tym miejscu.

Źródło: Comapric.pl

Ethereum podstawą norweskiego CBDC

Pozostajemy w temacie Ethereum, bowiem okazuje się, że platforma będzie fundamentem norweskiej cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Potwierdziły to już norweskie władze.

Na platformie GitHub opublikowano też kod oraz piaskownicę, która umożliwia funkcje takie jak emitowanie, spalanie i przesyłanie tokenów ERC-20, które w badaniach reprezentują przyszłe jednostki CBDC.

Warto dodać, że obecna wersja kodu jest dostępna tylko dla użytkowników posiadających odpowiednie dane uwierzytelniające.

Piaskownica zawiera wdrożone inteligentne kontrakty, wspomniany system kontroli dostępu i niestandardowe narzędzia do monitorowania sieci, takie jak BlockScout i Grafana.

Źródło: Github

Do Kwon trafi do aresztu?

Twórca Terry i stablecoina USDT trafi do aresztu – zadecydował południowokoreański sąd. Nakaz dotyczy też pięciu innych współtwórców projektu.

Nakaz aresztowania został wydany dla łącznie sześciu osób – w tym Do Kwona – które obecnie przebywają w Singapurze – powiedział rzecznik południowokoreańskiej prokuratury.

Przeciwko Kwonowi toczą się sprawy, zarówno z oskarżeń prywatnych (przez inwestorów), jak i z urzędu (unikanie opodatkowania, naruszenie przepisów dotyczących rynków kapitałowych). Jego sprawą zajmują się też służby z USA.

Źródło: CoinGeek

Blockchain zostanie użyty w systemie opieki społecznej?

Jeśli stosowna ustawa zostanie przegłosowana, technologia blockchain stanie się częścią systemu opieki społecznej w Argentynie. To pomysł senatora Dario Nieto, który uważa, że obecny system opieki socjalnej w jego kraju jest pełen patologii.

Zarządzanie planami społecznymi stało się ogromnym aparatem służącym do uprawiania polityki, za pomocą którego przywódcy ruchów społecznych wymuszają na ludziach nadużycia, takie jak proszenie o zwrot pieniędzy, chodzenie na marsze i blokowanie ulic – powiedział mediom polityk.

Jego zdaniem zastosowanie blockchaina może pomóc zniwelować te bardzo negatywne zjawiska.

Dzięki blockchainowi pieniądze trafiałyby z Ministerstwa Rozwoju Społecznego bezpośrednio do beneficjenta – wyjaśni sens powstania potencjalnej, nowej platformy.

Warto przypomnieć, że już wcześniej proponował stworzenie blockchainowej platformy, która byłaby podstawą publicznych zamówień. Także to rozwiązanie miało w założeniu wprowadzić do systemu więcej przejrzystości, której, zdaniem senatora, obecnie brakuje.

Nie wiemy, czy jego nowy projekt ustawy zostanie przegłosowany. Warto jednak dodać, że adopcja kryptowalut i blockchaina w Argentynie stoi na dość wysokim poziomie, co może sprzyjać tego typu rozwiązanom.

Źródło: News.Bitcoin.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *