Najważniejsze newsy tygodnia #393 min. czytania

W chwili, gdy piszemy te słowa, kursy wiodących kryptowalut rosną. Możliwe, że to efekt ostatnich newsów.

Prokryptowalutowy premier Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii trwa ostatnio polityczne trzęsienie ziemi. Liza Truss pełniła funkcję szefa rządu przez 45 dni. Zrezygnowała, bowiem okazało się, że jej pomysły na walkę z kryzysem gospodarczym w kraju są nierealne do zrealizowania. Zastąpi ją Rishi Sunak, minister finansów w gabinecie Borisa Johnsona.

Dlaczego jednak o tym wspominamy? Sunak jest bowiem znanym zwolennikiem kryptowalut. W ubiegłych latach mówił, że chciałby, by jego kraj był centrum technologii blockchain w regionie. Stoi też za procedowaną obecnie w parlamencie ustawą, która może uregulować branżę cyfrowych aktywów.

Czy Sunak faktycznie będzie realizował prokryptowalutową politykę? Przekonamy się wkrótce. Pamiętajmy jednak, że w demokracjach nawet premier ma ograniczoną władzę i niekoniecznie może w pełni wdrażać swoje autorskie pomysły, będąc zawsze zależnym od różnych grup interesów.

Źródło: Coindesk

Lider partii KORWiN jest hodlerem kryptowalut.

Skoro o polityce mowa, warto wspomnieć, że na czele partii KORWiN stanął teraz Sławomir Mentzen. To kolejny polityk, który przyznał, że jest zainteresowany kryptowalutami. W youtubowym programie Filipa Kowarskiego powiedział, że hodluje bitcoiny od 2013 r. Sam jednak sugeruje, by być ostrożnym w kwestii inwestowania w cyfrowe waluty.

Od lat trzymam bitcoiny, trzymam kryptowaluty. Kupiłem je jeszcze w 2013 r. Na początku tego roku trochę sprzedałem (…). Natomiast zdecydowaną większość nadal trzymam – przyznał nowy lider KORWiN. – W 2013 r. w zasadzie za wszystkie środki, jakie miałem, kupiłem kryptowaluty. Wszedłem all in i bardzo dobrze zrobiłem. Tyle że to był rok 2013, w roku 2022 to byłoby szaleństwo – dodał.

Jego zdaniem przyszłość rynku kryptowalut nie jest pewna, co czyni je ryzykownymi aktywami.

Źródło: Youtube

Tesla jest stratna na inwestycji w BTC

Tesla opublikowała raport finansowy za III kwartał br. Z dokumentu można dowiedzieć się, że firma od 2021 r zainwestowała w bitcoiny łącznie 1,5 miliarda dolarów.

Dziś spółka Elona Muska ma 170 mln USD niezrealizowanej straty wynikającej ze zmiany kursu bitcoina. Jednocześnie jest to jednak równoważone przez zysk w wysokości 64 milionów dolarów ze zrealizowanych zysków na BTC w różnych momentach w ciągu ostatnich dwóch lat.

Firma trzyma jednak nadal bitcoiny. Wynika to z zasad rachunkowości. Aktywa cyfrowe są uważane w USA za wartości niematerialne. Spadek ich wartości wymaga od Tesli odpisów z tytułu utraty wartości, ale jednocześnie spółka nie dokonuje korekt w górę do momentu sprzedaży BTC. W takim korzystnym ujęciu podatkowym straty można odliczyć od zysków w celu zmniejszenia zobowiązań podatkowych.

Źródło: SEC

W USA sprzedano dom w postaci NFT

W USA doszło też do ciekawej sprzedaży. Nabywca pewnego domu kupił go w postaci NFT. Tym samym stał się właścicielem fizycznej nieruchomości.

Dom znajduje się w Kolumbii w Południowej Karolinie. Nowy właściciel może już cieszyć się z trzech sypialni, dużego salonu, jadalni, kuchni, garderoby, dwóch łazienek i patio. Wszystko to kupił za 175 tys. dolarów. Nieruchomość-NFT wystawiono na sprzedaż na Roofsctock, cyfrowej platformie z nieruchomościami.

– Nigdy nie wyobrażałem sobie, że mógłbym kupić dom jednym kliknięciem, zamiast przechodzić przez czasochłonny i uciążliwy tradycyjny proces kupna […]. Zamiast czekać miesiącami na wycenę […] i przygotowywanie aktów własności, jednym kliknięciem udało mi się kupić w pełni ubezpieczoną nieruchomość — powiedział mediom nabywca domu Adam Slipakoff.

Warto dodać, że tego typu transakcja nie byłaby możliwa w Polsce, gdzie prawo nie jest jeszcze dostosowane do dokonywania takich transakcji.

Źródło: entrepreneur.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *