Najważniejsze newsy tygodnia #553 min. czytania

Jak co tydzień, podsumowujemy to, co działo się na rynku kryptowalut.

Sam Bankman-Fried wróci do więzienia?

Pewne fakty świadczą o tym, że były CEO FTX, Sam Bankman-Fried, może wrócić do więzienia. Powód? Odkryto, że łączył się z siecią za pomocą VPN, a do tego kontaktował ze świadkami, którzy będą zeznawali w jego sprawie. Stanowi to złamanie przepisów federalnych.

Choć prawnicy Bankmana-Frieda podkreślają, że ich klient korzystał z VPN, by oglądać transmisję z Super Bowl, sędzia zajmujący się sprawą, Lewis Kaplen, raczej nie daje temu wiary i zasugerował przeniesienie byłego szefa FTX na powrót za kratki.

Przypomnijmy, że Bankman-Fried trafił do więzienia na Bahamach, ale potem, po ekstradycji do USA, sąd zgodził się na to, by na wyrok czekał w areszcie domowym, w posiadłości swoich rodziców.

Źródło: Cryptopotato

Ukraina przyspiesza prace nad CBDC

Ukraina robi wszystko, by walczyć z korupcją. Z tego też powodu planuje m.in. zreformować swój system finansowy poprzez emisję cyfrowej hrywny. Okazuje się, że zaawansowane testy i pilotaż CBDC będzie miał miejsce już w tym roku, a nie – jak pierwotnie planowano – za rok.

Powyższe potwierdził już wicepremier i minister ds. cyfryzacji Mychajło Fiodorow.

Wiadomo już też, że CBDC Ukrainy będzie oparte na sieci Stellar. Pierwsze testy już trwają.

– Niedawno otrzymałem elektroniczną hrywnę opartą na Stellar – przekazał mediom Fidorow.

Bank centralny bank kraju przedstawił pierwsze założenia projektu w 2022 r. Wtedy planowano, że CBDC pojawi się na rynku w 2025 r. Teraz wiele wskazuje na to, że uda się to zrealizować wcześniej.

Źródło: news.bitcoin.com

Binance i Huobi zamroziły 1,4 mln USD w kryptowalutach

Giełdy Binance i Huobi zamroziły łącznie aż 1,4 miliona USD w kryptowalutach. To środki, które zostały wcześniej skradzione z blockchainowego mostu Harmony przez hakerów z Lazarus Group, północnokoreańską grupę przestępczą.

Choć działania obu firm pokazują, że rynek kryptowalut coraz lepiej radzi sobie w walce z hakerami, trzeba dodać, że przestępcy ukradli z Harmony aż 100 mln USD w kryptowalutach. Do wyprania tych środków użyli Tornado Cash, popularny mikser cyfrowych aktywów.

Źródło: Elliptic

Doradcą Joe’ego Bidena zostanie przeciwniczka kryptowalut

Ostatnio władze USA mocno przyglądają się rynkowi kryptowalut, nierzadko z negatywnym dla tej branży skutkiem. Do tego doradczynią prezydenta Joe’ego Bidena ds. ekonomii ma zostać Laela Brainard, obecna wiceprezes Rezerwy Federalnej.

Nie jest to dobra informacja dla rynku kryptowalut, bowiem słynie ona z negatywnego nastawienia nie tylko do samych bitcoinów i altcoinów, ale też DeFi.

Sama Brainard nie jest kimś nowym w środowisku politycznym. Jako młoda osoba pracowała w Białym Domu w czasie kadencji Billa Clintona. Pełniła funkcję zastępca dyrektora Narodowej Rady Gospodarczej (NEC). W 2014 r. została zaś nominowana na stanowisko gubernatora Fedu przez Baracka Obamę.

Choć nie jest zwolenniczką kryptowalut, uważa, że CBDC to interesujące rozwiązanie dla USA.

– Prowadzimy badania i eksperymenty związane z technologiami rozproszonej księgi rachunkowej i ich potencjalnym zastosowaniem w walutach cyfrowych, w tym potencjalnym CBDC. Współpracujemy z innymi bankami centralnymi, pogłębiając naszą wiedzę na temat cyfrowych walut banku centralnego – powiedziała jakiś czas temu.

Dodajmy też, że Brainard nie chce wprowadzić w USA zakazu kryptowalut, ale uregulować ten nowy rynek.

Źródło: bloomberg.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *