Najważniejsze newsy tygodnia #584 min. czytania

Jak co tydzień podsumowujemy to, co przez ostatnie dni działo się na rynku kryptowalut.

Silvergate kończy działalność

Widzimy dziś spore spadki na rynku kryptowalut. Dlaczego bitcoin i czołowe altcoiny tanieją? To efekt m.in. tego, że kryptowalutowy bank Silvergate ogłasza koniec działalności. Firma ma problemy od momentu upadku FTX, która to giełda była jednym z jej głównych klientów. Do tego niedawno ogłosiła, że z opóźnieniem przedstawi swój raport finansowy opisujący stan spółki po 2022 r. To dodatkowo zaniepokoiło inwestorów i sprawiło, że część z klientów Silvergate zakończyło z nim współpracę.

Ostatecznie bank ogłosił, że kończy swoją działalność, na co rynek zareagował spadkami.

Czy inwestorzy jednak powinni się mocno niepokoić stanem rynku po upadku Silvergate? Nie, ponieważ bank ogłosił, że spłaci swoich klientów, którzy zdeponowali w nim swoje środki.

Do tego długoterminowo bitcoin będzie zapewne nadal drożeć.

„Kurs bitcoina spadł poniżej 20 000 USD. Nie przekreśla to jednak wzrostów w średnim i długim terminie. Nadal też podtrzymuje, że pod koniec tego roku możemy zobaczyć na wykresie mocne wzrosty.

Obecnie cena spada przez problemy Silvergate. Na to nałożyły się zapowiedzi Jerome’a Powella dot. dalszych podwyżek stóp procentowych.

W mojej ocenie długoterminowi inwestorzy mogą spać spokojnie. Wczorajsze tąpnięcie na wykresie ma dla nich pozytywny aspekt – po raz kolejny oczyści rynek z tzw. słabych rąk”

– twierdzi Mateusz Kara, CEO Ari10.

Źródło: Businesswire

Bitcoin napędza gospodarkę Salwadoru

Gdy w 2021 r. rząd Salwadoru ogłosił bitcoina środkiem płatniczym, wielu ekspertów uważało, że to nierozsądna decyzja, która osłabi gospodarkę kraju. Okazuje się, że te obawy nie okazały się uzasadnione. Jest wręcz przeciwnie: prezydent Nayib Bukele ogłosił ostatnio, że lokalna turystyka została w wyniku adopcji BTC wzmocniona. Przez kilkanaście miesięcy urosła o 95%. Polityk powiedział, że “jest wielu fanów bitcoina, którzy chcą przyjechać do kraju, w którym BTC jest prawnym środkiem płatniczym”.

Do tego zauważył, że dzięki polityce jego rządu wizerunek kraju znacznie się poprawił. Dziś Salwador kojarzy się z innowacjami finansowymi, a nie – jak poprzednio – nierównościami społecznymi i wojnami gangów.

Źródło: Twitter

Snoop Dogg inwestuje w aplikację Web3

Raper Snoop Dogg jest nie tylko słynnym muzykiem, ale też inwestorem. W czasie ostatniej hossy na rynku kryptowalut inwestował w NFT. Teraz idzie o krok dalej i postanowił wesprzeć twórców aplikacji, która będzie wykorzystywała możliwości Web3.

Chodzi o aplikację Shiller, która będzie służyła do streamingu. Wszystko będzie oparte o blockchaina i NFT. Twórcy tych ostatnich będą mogli handlować swoimi pracami za pomocą kryptowalut.

Projekt wystartuje w kwietniu tego roku.

Źródło: Twitter

Krytyk bitcoina na własnej skórze przekonał się o problemach scentralizowanych systemów

Miliarder Mark Mobius, założyciel Mobius Capital Partners, od dawna odradzał innym inwestowanie w bitcoina. Twierdził, że cena 1 BTC spadnie do 10 000 USD, zaś kupowanie kryptowalut jest zbyt ryzykowne. Teraz przyznał jednak w mediach, że chiński bank HSBC zablokował jego środki. Co gorsza, instytucja nie zrobiła tego wprost, ale po prostu utrudnia wykonanie przelewy wychodzącego.

– Nie mówią: “nie, nie możesz wyciągnąć swoich pieniędzy”. Ale [mówią: ] przekaż nam wszelkie rejestry z ostatnich 20 lat, [udowodnij] w jaki sposób zarobiłeś te pieniądze – powiedział w mediach Mobius.

W social mediach fani bitcoina wskazują mu na to, że w przypadku bitcoina nie miałby takiego problemu. To, co go spotkało, to bowiem najlepszy przykład na wady scentralizowanych systemów finansowych.

Co ciekawe, podobne problemy miał ostatnio Paul Krugman, noblista i także znany krytyk bitcoina. On z kolei miał w ostatnich dniach problem z przesłaniem środków za pomocą aplikacji Venmo.

Źródło: Fox Business, Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *