Najwyższy kurs bitcoina w historii: BTC pokonał historyczną barierę 50 tys. USD2 min. czytania

Kurs BTC w połowie lutego dochodzi do ważnego dla wielu poziomu. Pytanie, co dalej?

Jeszcze pod koniec 2020 roku psychologiczną barierą dla bitcoina był poziom 20 tys. USD, którego nie udało się pokonać od grudnia 2017. Ostatnie miesiące to ciągły wzrost kursu bitcoina i spekulacje analityków, kiedy kurs BTC osiągnie kolejne historyczne maksimum, czyli poziom 50 tys. USD. Nastąpiło to szybciej niż się spodziewano, bo już 16 lutego 2021 r.

  • Od początku roku bitcoin zyskał już 70%, co oznacza, że wartość BTC wzrosła ponad 20 tys. USD.
  • W analogicznym czasie w 2020 r. za jednego BTC płacono niespełna 11 tys. USD.
  • Za główne przyczyny wzrostu wartości bitcoina uznaje się decyzje zakupowe spółek Tesla, MasterCard i BNY Mellon, co ma się przełożyć przyspieszenie instytucjonalnej adopcji walut cyfrowych.

Bitcoin powyżej 50 tys. USD.

Kurs BTC ustanawiał nowe, historyczne maksima (z angielskiego ATH) po godzinie 12:00 czasu polskiego. Na luksemburskiej giełdzie Bitstamp testował wtedy poziom 50 602,53 USD. Istotne znaczenie ma tutaj dojście do pułapu 50 tys. USD, który dla wielu był ważnym „kamieniem milowym” w dalszym rozwoju BTC oraz kształtowaniu się jego cen w przyszłości.

Bitcoin z nowym ATH. Źródło: Tradingview.com

Pojawiają się jednak obawy o możliwą korektę i jej głębokość. Podobna sytuacja miała miejsce w połowie stycznia, kiedy bitcoin osiągał poziom 40 tys. USD. Wówczas, bo dużym wybiciu cenowym wartość bitcoina spadała przez ponad dwa tygodnie, tracąc około 30%.

Czy wiesz, że…
Ósmego lutego br., na kilka dni przed pokonaniem poziomu 50 tys. USD., rósł o prawie 20%. Był najsilniejszy jednodniowy ruch wzrostowy kryptowaluty od końca 2017 roku.

Tesla, BNY Mellon i MasterCard katalizatorami wzrostów bitcoina

Datę 8 lutego wspominamy nie przez przypadek. To wtedy spółka Tesla, na co dzień zajmująca się produkcją samochodów elektrycznych ogłosiła, że kupiła BTC o wartości 1,5 mld dol.

W tym samym tygodniu o zainteresowaniu kryptowalutami informował MasterCard, który chce uzupełnić nimi swoje metody płatności oraz BNY Mellon, najstarszy amerykański bank, oferujący możliwość przechowywania cyfrowych aktywów w ramach posiadanych w nim kont. Zdaniem ekspertów właśnie te trzy wydarzenia są napędzają wzrosty BTC, które wypchnęły cenę na obecne szczyty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *