Novi: Portfel Calibra od Facebooka pod zmienioną nazwą2 min. czytania

W czerwcu 2019 roku Facebook poinformował, że wraz zrozwojem projektu Libra, autorskiej kryptowaluty do płatności w ramach serwisów i usług zarządzanych przez sieć społecznościową, wprowadzi w 2020 roku również autorski portfel kryptowalutowy o nazwie Calibra. Portfel ma być dostępny poprzez Messengera, WhatsAppa oraz niezależną aplikację. Pandemia koronawirusa opóźniła jednak jego start, a zgodnie z opublikowaną pod koniec maja 2020 roku informacją nazwę projektu zmieniono na Novi.

Novi, portfel do przechowywania i przesyłania kryptowaluty Libra

Jak poinformował Facebook zmiana projektu portfela z Calibra na Novi ma lepiej oddawać jego charakter. Nowa nazwa wywodzi się od łacińskich słów novus (nowy) oraz via (droga). Novi ma być więc „nową drogą” do transferowania pieniędzy przy wykorzystaniu technologii blockchain.

Chociaż zmieniliśmy nazwę z Calibry, nie zmieniliśmy naszego długoterminowego zaangażowania w pomoc ludziom na całym świecie w dostępie do przystępnych cenowo usług finansowych. Bez względu na to, czy wysyłasz pieniądze do domu, aby wesprzeć członków rodziny, którzy cię wspierali, czy otrzymujesz pieniądze od przyjaciół, bez względu na to, gdzie się znajdują, portfel Novi sprawi, że pieniądze będą działać lepiej dla wszystkich – zapewniał zespół stojący za projektem w oficjalnym wpisie na swoim blogu.

Zgodnie z informacjami udzielanymi przez twórców projektu, podczas przesyłu kryptowaluty Libra użytkownik nie będzie narażony na żadne dodatkowe opłaty związane z doładowaniem konta, przesyłem, odbiorem lub wypłatą środków, a realizowane transfery mają być księgowane w czasie rzeczywistym. Każdy użytkownik przejdzie weryfikację na podstawie oficjalnego dokumentu tożsamości, a aplikacja ma zostać wyposażona w narzędzia chroniące przed potencjalnym oszustwem.

Wczesna wersja aplikacji ma zostać zaprezentowana w momencie, gdy Libra ostatecznie trafi na rynek. Opóźnieni związane z jej emisją wynikają z obaw regulacyjnych oraz restrykcji, które pojawiły się w różnych miejscach na świecie, między innymi w Stanach Zjednoczonych.

Czym jest Libra, projekt od Facebooka?

Facebook po raz pierwszy pochylił się nad tematem kryptowalut w 2017 roku, a pierwsze głosy o chęci uruchomienia własnej, autorskiej kryptowaluty pojawiły się w połowie 2018. Libra ma być oparta na sieci blockchain, a za realizację transakcji będą odpowiedzialne podmioty zrzeszone w ramach Stowarzyszenia Libra, w skład którego wchodzą spółki płatnicze, technologiczne, telekomunikacyjne, sklepy internetowe, fundusze venture capital i organizacje non-profit.

Więcej na temat projektu Libra znajdziesz w osobnym artykule, w tym miejscu.

W tym momencie w skład Stowarzyszenia Libra wchodzi kilkadziesiąt podmiotów z całego świata, w tym giełda Coinbase, firmy takie jak Lyft, Uber, PayU oraz Spotify i banki inwestycyjne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *