Papierowy portfel bitcoin5 min. czytania

Paper wallet, czyli portfel papierowy, jest najbezpieczniejszym sposobem przechowywania bitcoinów i innych kryptowalut.

Większość osób kupujących kryptowaluty trzyma je na giełdzie lub w portfelach online, np. aplikacjach mobilnych lub komputerowych (webowych).  Są to tak zwane hot wallety, czyli gorące portfele zainstalowane na smartfonie, tablecie lub komputerze, które mają bezpośredni dostęp do internetu. Ze względów bezpieczeństwa uważa się, że o wiele bezpieczniejsze są zimne portfele, czyli cold wallety, które nie mają połączenia z Internetem. Brak bezpośredniego połączenia znacznie ogranicza ryzyko wykradzenia zgromadzonych na nich kryptowalut. Jednak najbezpieczniejszą i jednocześnie najprostszą formą portfela jest papierowy portfel bitcoin (z angielskiego paper wallet).

  • Papierowy portfel bitcoin to po prostu zapisanie klucza prywatnego na kartce papieru.
  • W długim ciągu znaków zakodowana jest informacja o ilości posiadanych kryptowalut przez właściciela portfela.
  • Taka forma jest z pewnością najbardziej bezpieczna, z drugiej strony ogranicza jednak możliwość elastycznego korzystania z kryptowaluty (szybkich płatności lub wymiany na inne aktywo).
  • Z papierowych portfeli chętnie korzystają tzw. hodlerzy, czyli osoby lub firmy kupujące kryptowaluty, aby trzymać je w portfelu i zarobić ich wzrostach w długim terminie.

Klucz prywatny, czyli ciąg znaków, który zabezpiecza Twoje bitcoiny

Jeśli masz bitcoiny masz też dwa adresy (inaczej klucze). Pierwszy z nich to klucz publiczny, drugi – klucz prywatny. Pierwszy działa trochę, jak konto bankowe, którego numer podajesz, aby ktoś (osoba prywatna lub firma) przelał na nie pieniądze. Podobnie działa Twój publiczny klucz – podajesz go, gdy chcesz, aby ktoś przetransferował Ci na niego kryptowaluty. Jego podawanie jest w pełni bezpiecznie i nie naraża Cię na utratę Twoich środków, tak samo jak bezpieczne jest podawanie nr konta bankowego.

Drugi adres (czyli klucz) jest prywatny i nie powinien być nikomu udostępniany. Jest jak hasło do Twojego konta bankowego lub aplikacji bankowej. Korzystasz z niego, gdy chcesz wypłacić lub przelać bitcoiny na swój prywatny portfel lub wysłać je innej osobie lub firmie. Kluczem prywatnym podpisujesz i zatwierdzasz transakcje, dlatego bardzo ważne jest jego bardzo dobre zabezpieczenie, przechowywanie. Jeżeli Twój klucz prywatny wpadnie w niepowołane ręce możesz stracić zgromadzone w portfelu bitcoiny i inne waluty cyfrowe.

Klucz prywaty (inaczej adres prywatny) może mieć różne formy, tzn. może być np. ciągiem następujących po sobie losowych słów lub ciągiem losowych znaków o różnej długości, co zdecydowanie zwiększa poziom zabezpieczenia.

Stworzenie papierowego polega po prostu na przepisaniu klucza prywatnego na kartkę i na schowanie jej w bezpiecznym miejscu. Niektórzy przyklejają kartki z kluczem prywatnym w trudnodostępnych miejscach, inni wklejają je w książki, jeszcze inni stosują bardziej kreatywne sposoby ukrycia klucza, tu granicą jest tylko wyobraźnia i dobra pamięć.

Portfel papierowy, choć jest najbezpieczniejszy, ma też parę wad. To między innymi niska odporność na zniszczenie i trudność użycia do codziennych płatności w kryptowalutach, czasami problem może stanowić przypomnienie sobie, gdzie ukryliśmy kartę z zapisanym kluczem. Taki portfel utrudnia nam również korzystanie z takich udogodnień jak kantor kryptowalut. Jednak mimo swoich wad portfel papierowy ma kluczowe przewagi – jest bardzo bezpieczny, całkowicie darmowy i łatwo go utworzyć.

Czy wiesz, że…
Praktycznie wszystkie ataki hakerów, w których wykradane są bitcoiny dotyczą gorących portfeli podłączonych bezpośrednio do sieci? Możliwość wykradzenia środków z portfeli niepodłączonych do internetu jest zdecydowanie mniej prawdopodobna.

Papierowy portfel bitcoin krok po kroku – przykładowy sposób utworzenia

Jeśli chcesz stworzyć nowy paper wallet upewnij się, że Twój komputer jest wolny od złośliwego oprogramowania i wirusów. Następnie możesz skorzystać z instrukcji utworzenia portfela kryptowalutowego, którą zamieszczamy poniżej:

  • przejdź do repozytorium GitHub i pobierz skrypt pozwalający wygenerować portfel,
  • po pobraniu odłącz komputer od internetu oraz innych sieci zewnętrznych, aby zminimalizować ryzyko wycieku danych,
  • z pobranych plików wybierz bitaddres.org i otwórz go w przeglądarce internetowej (internet nie jest Ci do tego potrzebny),
  • następnie wykonuj szybkie i przypadkowe ruchy kursorem, aż licznik pokaże poziom 100% (pozwoli to stworzyć bardziej losowy ciąg znaków, z których wygenerowane zostaną klucze),
  • wybierz opcje stworzenia papierowego portfela bitcoin, to pozwoli na wygenerowanie klucza publicznego i prywatnego oraz z kody QR,
  • jeśli skorzystasz z dodatkowych opcji, możesz zrezygnować z utworzenia kodu QR, dodać dodatkowe szyfrowanie lub wydrukować klucze do portfela.

Chcąc przyjąć do portfela wpłatę w bitcoinach podajesz po prostu swój klucz publiczny, czyli adres Twojego portfela. Jeśli chcesz przelać bitcoiny z papierowego portfela na portfel innego użytkownika, giełdę kryptowalut, itp. musisz zaimportować (przesłać lub użyć) swój klucz prywatny; w tym celu musisz skorzystasz z dodatkowej aplikacji. Wówczas Twój zimny portfel w formie papierowej uzyska kontakt z siecią (a dokładniej klucz prywatny go uzyska), w związku z czym nie będzie nadawał się już do w pełni bezpiecznego i długoterminowego przechowywania BTC. Oczywiście cały czas pozostaje aktywny, od tej pory może jednak zostać przejęty przez osoby trzecie, w związku z czym warto utworzyć nowy sejf offline.

Inne artykuły na ten temat, które mogą Cię zainteresować:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *