Po „The Merge” Ethereum czas na hard fork Shanghai3 min. czytania

ethereum eth

W marcu sieć Ethereum (ETH) przejdzie swoją pierwszą dużą aktualizację (hard fork) od czasu migracji do systemu proof-of-stake (PoS) we wrześniu 2022. Shanghain, bo taką nazwę nosi nowe rozwidlenie, pozwoli po wielu długich miesiącach wycofać walidatorom, którzy pomagają w obsłudze sieci, stakowane (zablokowane) tokeny ETH.

  • Głównym celem Shanghaia będzie wdrożenie Ethereum Improvement Proposal-4895 (EIP-4895), czyli odblokowanie wpłat walidatorów
  • Pełna lista zmian zawiera jednak dodatkowe ulepszenia, które z pewnością zostaną zauważone przez twórców aplikacji Ethereum i użytkowników łańcucha.
  • Czy hard fork odbije się na wycenie ethera na rynkach kryptowalutowych?

Czym jest EIP-4895 oraz hard fork Shanghai?

Najważniejszą częścią rozwidlenia Shanghai jest EIP-4895, który pozwoli wycofać 16 milionów ETH, które do tej pory „stakowali” walidatorzy, aby pomóc w zabezpieczeniu sieci.

Kiedy Ethereum zmienił swój mechanizm konsensusu z proof-of-work (PoW) na proof-of-stake (PoS) w ramach The Merge, sieć zaczęła bazować na walidatorach, a nie na górnikach. Każdy zablokowany w sieci PoS token ETH działa jak rodzaj biletu loteryjnego: im więcej ETH „postawi” walidator, tym większe prawdopodobieństwo, że zostanie wybrany do „zaproponowania” następnego bloku transakcji i zgarnie pasywny dochód na nagrodach sieciowych.

Zanim validatorzy zgodzili się na udział w blockchainie PoS, zostali poinformowani, że ich zablokowane ETH i wszelkie zgromadzone nagrody pozostaną zablokowane do czasu kolejnej aktualizacji łańcucha. Walidatorzy stawiali ETH i gromadzili nagrody już od grudnia 2020 r., kiedy Ethereum zaprezentowało swój pierwszy łańcuch PoS o nazwie „Beacon Chain”, co było pierwszym krokiem w kierunku The Merge. Teraz ci walidatorzy będą mogli w końcu spieniężyć swoje zablokowane ETH.

Cztery mniejsze EIP zawarte w rozwidleniu dotyczą opłat za gaz – rodzaju podatku, który użytkownicy płacą za transakcje na blockchainie Ethereum:

  • EIP-3651 – proponuje dostęp do adresu „COINBASE”, oprogramowania używanego przez walidatorów i budowniczych bloków, przy niższym koszcie gazu (nazwa nie ma nic wspólnego z giełdą Coinbase).
  • EIP-3855 – tworzy kod nazwany „Push0”, który obniży koszty opłat za gaz dla deweloperów
  • EIP-3860 – nakłada limit na koszty gazu dla deweloperów podczas interakcji z „initcode” (kod używany przez deweloperów do inteligentnych kontraktów)
  • EIP-6049 – powiadomi deweloperów o amortyzacji kodu znanego jako „SELFDESTRUCT”, który również odnosi się do zmniejszenia opłat za gaz

Czy Shanghai wpłynie na cenę ETH?

Niektórzy traderzy i analitycy uważają, że po odblokowaniu stakowanych ETH pojawi się zauważalna presja sprzedażowa, podczas gdy inni są zdania, że Shanghai będzie tylko zachęcał do większego stakowania. Obecnie zablokowanych jest 16 milionów ETH, co stanowi niecałe 10% łącznej podaży sieci Ethereum. Żeby presja spadkowa naprawdę była zauważalna, wszystkie z nich musiałyby zostać sprzedane, a taki scenariusz wydaje się mało prawdopodobny.

Warto jednak pamiętać, że obecnie istnieje około 1 mln ETH naliczonych nagród, które są dostępne do wycofania natychmiast po tym, jak Shanghai zacznie działać. Traderzy będą obserwować, czy odblokowane ETH zostaną natychmiastowo spieniężone i czy to popchnie cenę ETH w dół.

Jeden ether w tym momencie kosztuje około 1700 dol. i ma za sobą test najwyższych poziomów od września 2022 roku. Jeżeli ktoś stakował swoje ethery od samego początku czyli od grudnia 2020 roku (gdy cena wynosiła około 700 dolarów), to do chwili obecnej zarobił na nich 170% (plus wartość ewentualnych nagród).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *