Polska giełda bitcoin — którą wybrać? Odpowiadamy, gdzie najlepiej inwestować w kryptowaluty5 min. czytania

polska giełda kryptowalut

W ciągu ostatnich miesięcy o bitcoinie (BTC) zrobiło się naprawdę głośno. Wiele osób zastanawia się, jak kupić pierwszą w życiu kryptowalutę. Konieczne są do tego dedykowane kantory i giełdy. W tym tekście zastanowimy się, jaka polska giełda kryptowalut jest warta polecenia.

  • Dziś możemy kupić BTC za pomocą kantorów, giełd i bitomatów.
  • Przy wybieraniu giełdy powinniśmy sprawdzić następujące czynniki: głębokość rynku, dostęp do supportu, wysokość opłat transakcyjnych, rodzaj zabezpieczeń.
  • Historia BTC to niestety też dzieje upadających giełd, stąd wybór giełdy jest tak ważny.

Platformy do zakupu BTC

Miejsc, gdzie możesz nabyć kryptowaluty jest, mimo pozorów, sporo. Są to m.in. stacjonarne kantory i bitomaty (bitcoinowe bankomaty, czyli urządzenia, za pomocą których w sposób bezobsługowy można kupić BTC), które coraz częściej stają się częścią naszego najbliższego otoczenia.

Jeśli jednak wolimy zakupy online, możemy kupić BTC za pomocą e-kantorów lub giełd. Na co zwrócić jednak uwagę przy wyborze tego typu platform?

Głębokość rynku

Przede wszystkim należy spojrzeć na obroty, jakie są rejestrowane na danej giełdzie. Jeśli chodzi o polski rynek wybór jest dość oczywisty. Najlepsza giełda pod kątem tzw. głębokości to BitBay.

Chodzi oczywiście o to, ile kapitału przechodzi przez daną platformę. To ważne, bowiem jeśli będziecie chcieli zainwestować np. 50 tys. zł, może okazać się, że na danej giełdzie brakuje wystarczająco dużo ofert sprzedaży. Innymi słowy, będziecie musieli poczekać np. kilka godzin (lub nawet więcej), by kupić tyle kryptowaluty, ile chcecie. Na większych giełdach, takich jak BitBay, dochodzi jednak w skali doby do zawierania transakcji na o wiele większe kwoty, więc zakup lub sprzedaż o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych odbędzie się w prosty i szybki sposób.

Opłaty transakcyjne

Kolejna sprawa to opłaty transakcyjne, czyli te, które musimy uiścić na platformie, kiedy chcemy np. wypłacić z niej swoje bitcoiny. Porównaliśmy dla Was parę giełd.

I tak np. gigant na rynku, Binance, inkasuje prowizję od wypłaty na poziomie aż 0,000654 BTC. Do tego minimum, jakie musisz wysłać z giełdy na swój portfel, to 0,0001 BTC. Mniejszej kwoty nie da się przesłać.

BitBay chce od nas 0,000568 BTC, ale nie wymaga minimalnej kwoty wypłaty. Dla porównania, Bitfinex pobiera opłatę 0,0004 BTC (także nie ma minimalnej wartości wypłaty).

To także ważne informacje, zwłaszcza dla początkujących inwestorów, którzy w ramach testów chcą inwestować początkowo mniejsze kwoty.

Wsparcie dla klienta

Technologia blockchain nie jest może bardzo trudna w zrozumieniu, ale kluczowe jest jej wyjaśnienie w prosty sposób, a potem — już w czasie kupowania kryptowalut na giełdzie — wsparcie dla klienta, który może początkowo nie radzić sobie z obsługą nawet podstawowych narzędzi dot. wypłat środków.

Support (wsparcie) to jeden z kluczowych działów każdego kantoru czy giełdy. Pomimo tego jest często pomijany w recenzjach tego typu firm.

Gdy więc będziecie szukać pierwszego kantoru czy giełdy, na których chcecie kupić swoje BTC, warto sprawdzić, w jaki sposób możecie potem skontaktować się obsługą klienta. Czy kantor lub giełda posiadają swoją infolinię, czy sprawnie odpowiadają na e-maile z pytaniami dotyczącymi problemów? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie nierzadko w social mediach czy na forach tematycznych.

Regulacje rynku

Zauważcie, że dziś wiele krajów reguluje już działalność giełd kryptowalut. Jeśli zamierzamy inwestować na danej platformie większe środki, warto też sprawdzić, czy konkretny podmiot posiada potrzebne licencje, jakie wymaga dane państwo. Może mieć to znaczenie w razie ewentualnych problemów natury prawnej.

Zabezpieczenia

Kolejna niezwykle ważna sprawa to zabezpieczenia, jakie giełda oferuje swoim klientom. Dla bezpieczeństwa tych ostatnich powinna bowiem umożliwić dodatkowo zabezpieczenie konta np. za pomocą systemu dwuskładnikowego logowania się na platformę (by wejść na konto lub wykonać przelew w BTC czy PLN musimy najpierw otrzymać np. dodatkowy kod, jaki jest wysyłany na nasz adres e-mail).

Upadki giełd

Pamiętajcie, że historia BTC to też dzieje upadających giełd, które nagle kończyły działalność i nierzadko znikały z pieniędzmi swoich klientów. Dlatego tak ważne jest wybranie właściwej (czytaj: bezpiecznej) giełdy. W Polsce upadły m.in. takie giełdy jak Bitcurex, Bidextreme czy Bitmarket.

Czy wiesz, że…

Najsłynniejszą giełdą kryptowalut, która upadła, był Mt. Gox. Jeszcze w maju 2016 roku wierzyciele Mt. Gox twierdzili, że łączna strata w związku z upadłością giełdy wyniosła w ich przypadku 2,4 mld dolarów. 

Wymieniaj bitcoiny i zarabiaj

Jak więc widzicie, wybór właściwej giełdy jest czymś kluczowym w kwestii inwestowania na rynku kryptowalut. Pamiętajcie, że to pierwszy i w pewnym sensie najważniejszy krok w tym procesie.

Do tego, korzystając z okazji, warto przypomnieć, że nigdy nie należy trzymać swoich środków na giełdzie dłużej, niż jest to konieczne. Do zabezpieczania kryptowalut służą specjalne portfele. O tym temacie przeczytacie w tym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *