Polska w czołówce adopcji kryptowalutowych DeFi6 min. czytania

Polska w czołówce adopcji kryptowalutowych DeFi

Nasz kraj znajduje się na 10 pozycji w najnowszym rankingu autorstwa Chainalysis

Rozwój rynku zdecentralizowanych finansowych (DeFi) jest jedną z najważniejszych historii kryptowalutowych w ciągu ostatnich 18 miesięcy. DeFi odnosi się do klasy zdecentralizowanych platform kryptowalutowych, które mogą działać autonomicznie bez centralnego wsparcia ze strony podmiotu lub osoby, pozwalając na operacje finansowe bezpośrednio pomiędzy użytkownikami. Platforma analityczna Chainalysis opracowała pod koniec sierpnia indeks globalnej adopcji DeFi, z którego wynika, że Polska znajduje się w czołowej dziesiątce krajów stawiającej na rozwój tej nowej i perspektywicznej gałęzi kryptowalutowej.

  • DeFi pozwalają zaciągać pożyczki, udzielać kredytów oraz handlować instrumentami finansowymi z pominięciem pośrednika: banku, giełdy, ubezpieczyciela, czy też innej instytucji finansowej.
  • Zdaniem ekspertów zdecentralizowane podejście do finansów może być przyszłością bankowości, a projekty z branży DeFi gromadzą już dziesiątki miliardów dolarów.
  • Zgodnie z Global DeFi Adoption Index, Polska plasuje się na dziesiątym miejscu wśród krajów z najwyższym wskaźnikiem adopcji zdecentralizowanych finansów.

Zdecentralizowane finanse szturmem przejęły świat kryptowalut

Platformy DeFi, znane również jako protokoły, są zbudowane na podstawie inteligentnych kontraktów wzbogaconych o blockchainy — głównie blockchain sieci Ethereum — i mogą spełniać pewne funkcje finansowe określone przez kod bazowy danego kontraktu. Popularne rodzaje protokołów DeFi obejmują zdecentralizowane giełdy i platformy pożyczkowe.

Chociaż nadal istnieją obawy dotyczące bezpieczeństwa i zgodności z przepisami, DeFi reprezentuje jeden z najszybciej rozwijających się i najbardziej innowacyjnych sektorów gospodarki kryptowalutowej.

– W tym roku zdecydowaliśmy się stworzyć nowy indeks geograficzny, w którym uszeregowaliśmy kraje pod względem adopcji DeFi. Podobnie jak nasz indeks adopcji kryptowalut, indeks adopcji DeFi ma na celu wyróżnienie krajów o najwyższej oddolnej adopcji przez osoby indywidualne. Dane sugerują, że podczas gdy oddolna adopcja kryptowalut jest generalnie najwyższa na rynkach wschodzących, adopcja DeFi jest najsilniejsza w krajach o wysokich dochodach, które już wcześniej korzystały z kryptowalut, zwłaszcza wśród traderów i inwestorów instytucjonalnych – komentuje Chainalysis w swoim najnowszym raporcie.

Łączna wartość środków ulokowanych w protokołach DeFi wynosi obecnie ponad 82 miliardy dolarów. Najpopularniejsze protokoły skupiające się na pożyczkach, czyli Aave i InstaDApp, są warte kolejno 15 oraz 11 miliardów dolarów, a największa zdecentralizowana giełda (DEX), Curve Finance, wyceniana jest na 10 miliardów dolarów.

Wzrost miesięcznych wizyt na platformach DeFi z podziałem na regiony. Źródło: Chainalysis

Od kwietnia 2019 r. do czerwca 2020 r. zdecydowana większość ruchu internetowego do protokołów DeFi pochodziła z Ameryki Północnej, przy czym Europa Zachodnia dodaje znaczny i rosnący procent począwszy od września 2019 r. Od czerwca 2020 r. widać coraz więcej ruchu z innych regionów, zwłaszcza z Azji Środkowej i Południowej.

Chociaż Chiny stały się jednym z największych pojedynczych krajów pod względem wolumenu transakcji DeFi, regionalny udział Azji Wschodniej w ruchu internetowym zdecentralizowanych protokołów pozostaje niski w porównaniu z udziałem w ruchu do scentralizowanych usług kryptowalutowych.

Czy wiesz, że…

Za sprawą DeFi klienci usług finansowych są w stanie pominąć trzecią osobę (pośrednika) transakcji i realizować pożyczki, kredyty lub transakcje giełdowe bezpośrednio pomiędzy sobą? Ponad 80 mld dol. zablokowanych w protokołach DeFi sugeruje, że z rozwiązania tego chętnie korzystają ludzie na całym świecie.

Jak zbudowany został indeks adopcji DeFi?

Indeks składa się z trzech wskaźników składowych. Chainalysis poddaje ocenie 154 kraje według każdej z tych miar, następnie wyciągając średnią, normalizuje końcową liczbę w skali od 0 do 1, aby dać każdemu krajowi wynik, który określa ogólny ranking. Im bardziej wynik końcowy jest zbliżony do 1, tym wyższa jest jego pozycja w rankingu.

Trzy wskaźniki składowe to:

  • Wartość kryptowaluty on-chain otrzymana przez platformy DeFi ważona według PKB na mieszkańca — wskaźnik obliczany jest poprzez oszacowanie całkowitej wartości kryptowaluty otrzymanej przez protokoły DeFi od użytkowników w danym kraju. Wartość on-chain jest ważona w oparciu o PKB per capita. Im wyższy stosunek wartości on-chain otrzymanej do PKB na mieszkańca, tym wyższa pozycja w rankingu.
  • Całkowita wartość detaliczna otrzymana przez platformy DeFi — celem tej składowej jest zmierzenie aktywności DeFi nieprofesjonalnych, indywidualnych użytkowników kryptowalut, w oparciu o to, ile kryptowaluty wysłali do protokołów DeFi w transakcjach o wielkości detalicznej, czyli poniżej 10 000 dol., w porównaniu do majątku przeciętnej osoby.
  • Indywidualne wpłaty na platformy DeFi — wskaźnik bada, którzy mieszkańcy danych krajów dokonują największej liczby transakcji DeFi. Chainalysis mierzy to poprzez stosunek liczby transakcji DeFi do całkowitej liczby użytkowników Internetu w danym kraju.

Usunęliśmy wskaźnik indywidualnych depozytów z naszego ogólnego indeksu adopcji kryptowalut, ponieważ sztucznie faworyzuje on transakcje DeFi w stosunku do tych przeprowadzanych na scentralizowanych giełdach, ponieważ natura protokołów DeFi oznacza, że wszystkie transakcje są rejestrowane w łańcuchu, podczas gdy transakcje w ramach scentralizowanej giełdy są rejestrowane tylko w giełdowych arkuszach zleceń.

Nie jest to jednak problemem w tym przypadku, gdzie mierzymy tylko transakcje zdecentralizowane, co oznacza, że możemy zmierzyć pojedyncze transakcje, aby uzyskać wyobrażenie o liczbie użytkowników wchodzących w interakcję z protokołami DeFi wyjaśnia Chainalysis.

Polska w Top 10 globalnego indeksu adopcji DeFi w 2021 roku

W przeciwieństwie do indeksu adopcji kryptowalut Chianalysis, wiele krajów, które zajmują najwyższe pozycje w rankingu oddolnej adopcji DeFi, to te, które mają wysoki wolumen nieprzetworzonych wartości kryptowalut, zarówno obecnie, jak i w przeszłości.

Są to zazwyczaj kraje o średnich i wysokich dochodach lub kraje z już rozwiniętymi rynkami kryptowalut, a w szczególności silnymi rynkami profesjonalnymi i instytucjonalnymi.

Wyróżniającymi się krajami będącymi przykładem tych trendów są Stany Zjednoczone, Chiny, Wietnam, Wielka Brytania i kilka innych krajów Europy Zachodniej, które zajmują wysokie pozycje w rankingu podsumowuje Chainalysis.

Polska w czołówce rankingu DeFi. Źródło: Chainalysis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *