Portfele kryptowalutowe — rodzaje (gorące i zimne portfele, w tym papierowe, webowe, sprzętowe, aplikacje)4 min. czytania

portfel na kryptowaluty

Jeśli interesujesz się tematem kryptowalut od niedawna, wiele rzeczy na tym rynku wydaje Ci się zapewne nowych, tajemniczych i niezrozumiałych. W rzeczywistości tak nie jest. W tym tekście zajmiemy się kwestią przechowywania bitcoinów. Trzymane są one na specjalnych portfelach, które można jednak podzielić na kilka podgrup.

  • Kryptowaluty nie powinny być trzymane na giełdach.
  • Najbezpieczniejszym sposobem przechowywania bitcoinów i innych cyfrowych walut są portfele.
  • Portfele na kryptowaluty nie służą do trzymania w nich bitcoinów. Zabezpieczamy za ich pomocą klucz prywatny, który daje dostęp do naszych środków.
  • Portfele na bitcoiny dzielimy na: gorące (podłączone do internetu) i zimne (niepodłączone do internetu).
  • Na rynku dostępne są portfele: papierowe, sprzętowe, webowe i aplikacje.

Portfele na kryptowaluty, czyli co?

Z pewnością wiele razy słyszałeś już o tym, że nie powinno trzymać się bitcoinów (czy jakichkolwiek innych kryptowalut) na giełdach. To prawda. Gdzie więc należy je przechowywać? Na portfelach.

Słowo „portfel” kojarzy się nam oczywiście z małym przedmiotem, w którym chowamy swoje pieniądze. W przypadku bitcoinów sprawa tak naprawdę jest podobna. Portfele na kryptowaluty to przedmioty lub aplikacje, które umożliwiają nam trzymanie i chronienie naszych środków. Z pewną istotną różnicą.

Do zwykłego portfela, jaki mamy w kieszeni, chowamy bezpośrednio monety lub banknoty. Kryptowalutowy portfel pomaga nam w czymś innym. Zawiera nie tyle bitcoiny, co klucze prywatne. 

W tym miejscu pozostaje nam wytłumaczyć, czym jest klucz prywatny. To ciąg cyfr i liczb, który daje dostęp do kryptowalut. Można uznać, że to rodzaj hasła, którym zabezpiecza się bitcoiny. Kto posiada klucz prywatny, posiada w praktyce cyfrowe waluty. W pewnym sensie można porównać go do hasła do bankowości elektronicznej.

Pytanie: “Jak zabezpieczyć kryptowaluty?” należy więc zadać inaczej jak zadbać o to, by klucz prywatny nie trafił w niepowołane ręce? W tym pomagają właśnie portfele na bitcoiny.

Portfele na kryptowaluty: zimne i gorące

Jak już wspomnieliśmy, portfele na bitcoiny mogą mieć różną formę. Najczęściej dzielimy ja na: gorące i zimne.

Czym się różnią? Portfele zimne to te, które nie są podłączone do internetu. Za chwilę wyjaśnimy to na przykładach. 

Z kolei gorące jak łatwo się domyślić są połączone z internetem.

Portfel zimny: portfel papierowy lub sprzętowy

Zacznijmy od portfeli zimnych, czyli papierowych. W praktyce to najbezpieczniejsze rozwiązanie służącego do przechowywania kryptowalut. Dlaczego? Powód jest prozaiczny: tego typu portfele nie są podłączone do sieci.

Papierowy portfel to bowiem karta papieru, na której mamy zapisany nasz klucz prywatny (czyli wspomniany już ciąg liter i cyfr). Musimy tylko pamiętać, by dobrze schować i zabezpieczyć tego typu portfel. Najlepiej zdeponować go np. w sejfie z ważnymi dokumentami lub w innym miejscu, gdzie trudno będzie go znaleźć osobom do tego niepowołanym.

Założenie takiego portfela jest możliwe dzięki specjalnym stronom internetowym. W przypadku Ethereum jest to np. MyEtherWallet.

Alternatywą dla papierowego portfela jest portfel sprzętowy. To najczęściej małe urządzenie elektroniczne przypominające pendrive. To na nim przechowujemy wspomniane klucze prywatne. Co ważne, urządzenie nie jest podłączone do sieci, co zwiększa jego bezpieczeństwo.

Większość obecnie dostępnych na rynku portfeli sprzętowych jest zabezpieczona dodatkowym kodem PIN. To rozwiązanie podobne do tego, jakie stosują twórcy smartfonów. Bez PIN-u nie otrzymasz dostępu do klucza prywatnego.

Portfele gorące: webowe i aplikacje

Jeśli jednak chcesz mieć swoje kryptowaluty  „pod ręką”, bo zależy Ci na tym, by móc je np. szybciej wypłacić na inny portfel czy na giełdę, zastanów się nad portfelami gorącymi. Te dzielą się na dwie grupy: aplikacje i webowe.

Te pierwsze to po prostu aplikacje mobilne na smartfony, które działają podobnie do aplikacji bankowości elektronicznej. Pozwalają Ci sprawdzić stan konta (portfela) i szybko przesłać środki na inny adres. Dużym ułatwieniem mogą w tej sytuacji okazać się kody QR. Te wystarczy sczytać i w ten sposób wygenerować adres, na jaki chcemy wysłać bitcoiny. Nie musimy więc przepisywać długiego ciągu cyfr i liczb. 

By założyć taki portfel, musimy tylko zainstalować na naszym smartfonie specjalną aplikację. Tego typu aplikacje znajdziecie w Google Play czy AppStore.

Do powyższego dochodzą portfele webowe (przeglądarkowe), które działają podobnie do aplikacji, ale są dostępne na komputerach, a nie smartfonach. 

Do założenia portfela webowego potrzebujemy tylko adresu e-mail. By zabezpieczyć taki portfel powinniśmy nadać mu dość złożone hasło i włączyć dwuskładnikowe uwierzytelnienie tzw. 2FA. Warto też zapisać sobie na kartce swój identyfikator tzw. Wallet ID oraz tzw. seed czyli zwrot do odzyskania hasła do portfela.

Pamiętajcie jednak, że gorące portfele są zdecydowanie mniej bezpieczne niż zimne. Dzieje się tak z prostego powodu są podłączone do sieci. Większe kwoty lepiej jest trzymać na portfelach papierowych lub sprzętowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *