Pranie pieniędzy za pomocą kryptowalut. Jak banki mogą zidentyfikować przestępstwo?3 min. czytania

pranie pieniędzy za pomocą krytpowalut

Dlaczego zgodność z przepisami dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy w kryptowalutach jest tak ważna dla instytucji finansowych?

Anonimowa natura kryptowalut oraz decentralizacja sprawia, że wraz ze wzrostem ich popularności coraz częściej wykorzystywane są również przez oszustów i złodziei, między innymi w celu prania nielegalnie pozyskanych środków lub finansowania niezgodnej z prawem działalności. Instytucje finansowe mają jednak sposoby na wykrywanie tego typu aktywności, które przedstawiono w poniższym artykule.

  • Istnieje szereg kontroli, które mogą pomóc w zarządzaniu ryzykiem AML (Anti-Money Laundering): Know Your Customer, Know Your Payments, Know Customer Behavior oraz Know Your Partner.
  • Biorąc pod uwagę liczbę transakcji, które banki mogą przetwarzać każdego dnia, proces monitorowania jest w pełni zautomatyzowany.
  • Pomocne są narzędzia analizujące aktywność w sieciach Blockchain, które pozwalają śledzić ruch pomiędzy poszczególnymi portfelami i aktywami.

Banki muszą kontrolować nielegalne działania swoich klientów

Banki i instytucje finansowe są prawnie zobowiązane do przestrzegania przepisów i wytycznych regulacyjnych w celu zwalczania prania brudnych pieniędzy, finansowania terroryzmu i uchylania się od płacenia podatków — jak również do zarządzania ryzykiem związanym z tymi nielegalnymi działaniami finansowymi.

Każdy legalnie działający bank i instytucja finansowa z konieczności włącza zgodność z przepisami i zarządzanie ryzykiem do swojego krótko- i długoterminowego planu biznesowego i strategii, więc kiedy ma do czynienia z kryptowalutami, będzie musiał również włączyć zgodność z kryptowalutami.

Banki i instytucje finansowe potrzebują możliwości śledzenia transakcji i połączeń w czasie rzeczywistym — oraz zdolności do oceny poziomu ryzyka w mgnieniu oka. Biorąc pod uwagę wolumen i szybkość transakcji, muszą one również posiadać system ostrzegania, który zapewnia automatyczne aktualizacje o potencjalnie nielegalnych działaniach, dostarczając danych do dalszego dochodzenia.

Czy wiesz, że…

Firmy produkujące oprogramowanie zapewniające zgodność z przepisami, umożliwiają wykrywanie podejrzanych wzorców, a instytucjom finansowym zrozumienie źródeł funduszy nawet na anonimowym rynku kryptowalut. Co najważniejsze, mogą one również zidentyfikować, czy kryptowaluta używana w transakcjach jest podejrzana.

Jakie są praktyczne rozwiązania pozwalające ograniczyć ekspozycję na ryzyko związane z kryptowalutami?

Punkty ostrzegawcze związane z transakcjami mogą obejmować płatności dokonywane w małych kwotach lub w powtarzających się ilościach, które nie mieszczą się w progu sprawozdawczym.

Wzorce transakcji również mogą wzbudzić podejrzenia — zwłaszcza jeśli dokonywane wpłaty nie są zgodne z profilem klienta.

Inne wskaźniki mogą dotyczyć nadawców i odbiorców, nieprawidłowości w zakresie źródła funduszy lub majątku oraz podejrzanych okoliczności związanych z celem transferu — np. jeśli fundusze klienta pochodzą z lub są wysyłane na giełdę, „która nie jest zarejestrowana w jurysdykcji, w której znajduje się klient lub giełda.”

Można określić ryzyko związane z transakcjami przychodzącymi i wychodzącymi — pranie obejmujące płatności o wysokiej wartości, transfery obejmujące wiele aktywów cyfrowych i/lub rachunków, a także transakcje, które wydają się nie mieć logicznego wytłumaczenia biznesowego. Bardziej przejrzysty obraz można również uzyskać w miarę upływu czasu, zbierając informacje od podmiotów dokonujących częstych przelewów w określonych ramach czasowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *