Rodzaje cyfrowych walut2 min. czytania

W obiegu znajduje się ponad 3 tysiące różnych kryptowalut, wartość ta jednak dynamicznie się zmienia. Każdego dnia pojawiają się nowe projekty, część jest zawieszana lub umiera śmiercią naturalną z powodu braku zainteresowania. W poniższym artykule postaramy się poznać różne rodzaje cyfrowych walut. Te można rozróżniać w zależności od poziomu zabezpieczeń, prywatności, sieci blockchain w ramach, której funkcjonuje i wielu innych. Najpopularniejszy podział wyróżnia jednak Bitcoina, altcoiny oraz tokeny.

Bitcoin, czyli osobny rodzaj cyfrowej waluty

Niosący palmę pierwszeństwa BTC jest najstarszą i najpopularniejszą kryptowalutą w sieci zdecentralizowanych aktywów. Właśnie dlatego zasługuje na osobną kategorię w grupowaniu różnych rodzajów cyfrowych walut.

Sieć BTC powstała w 2009 roku, kryptowaluta wykorzystuje mechanizm dowodu pracy (proof-of-work, PoW), bazuje na wydobywaniu nowych moment (mining) oraz posiada ograniczoną, skończoną podaż w wysokości 21 milionów monet.

Transakcje w ramach sieci odbywają się na zasadach peer-to-peer co oznacza, że miejsce mają bezpośrednie transfery środków pomiędzy użytkownikami bez konieczności udziału pośrednika i trzeciej strony transakcji, takiej jak bank, urzędnik lub państwo.

Zakup bitcoin jest niezmiennie dobrym pomysłem, bo mimo konkurencji na rynku ma się on bardzo dobrze.

Altcoiny, czyli wszystko co pojawiło się po Bitcoinie

Bitcoin był pierwszy, następnie pojawiły się alternatywę monety, czyli altcoiny (skrót z angielskiego alternative coins). W dużym uproszczeniu są one po prostu odmianami Bitcoina, jednak w rzeczywistości mogą między nimi występować spore różnice. Te dotyczą ilości przetwarzanych transakcji, systemów zabezpieczeń, poziomu anonimowości oraz innej ideologii budowy bazy każdej kryptowaluty, a mianowicie własnej sieci blockchain.

O ile Bitcoin nadal posiada dominującą rolę i odpowiada za około 60% całej wartości rynku kryptowalutowego, to znaczenie altcoinów cały czas się zwiększa i obecnie odpowiadają one za 40% kapitalizacji ekosystemu cyfrowych aktywów. Do jednych z najstarszych i najbardziej popularnych według danych portalu Coinpaprika.com należą między innymi Ether (ETH), XRP, Bitcoin Cash (BCH), Chainlink (LINK), Binance Coin (BNB) oraz Litecoin (LTC).

Tokeny. Altcoiny, jednak nie do końca?

W żargonie kryptowalutowym określenie altcoin i token często stosowane jest zamiennie. Jak się jednak okazuje, token to osobny rodzaj cyfrowej waluty. O ile altcoin, podobnie jak Bitcoin, jest formą całkowicie niezależną posiadają swój osobny blockchain, to tokeny bazują na rozwiązaniach innej sieci oraz innej kryptowaluty.

Rozwiązanie takie znacznie upraszcza proces tworzenia nowego cyfrowego aktywa i jest bardzo często wybieranym rozwiązaniem przy nowych projektach. Najczęściej w tym celu wykorzystywany jest blockchain Ethereum (ERC-20), który pozwala na tworzenie inteligentnych kontraktów i budowanie zdecentralizowanych aplikacji (dApps). Na blockchainie Ethereum działają między innymi takie popularne waluty jak Chainlink, Huobi Token lub USD Coin.

Chińskim rywalem Ethereum jest natomiast sieć NEO, w ramach której również tworzonych jest wiele tokenów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *