Skąd się bierze bitcoin. Jak zdobyć kryptowalutę?3 min. czytania

Kryptowaluty to obecnie warty 400 miliardów dolarów rynek pozwalający płacić za codzienne zakupy w Internecie oraz w stacjonarnych sklepach oraz gwarantujący ciekawą alternatywę inwestycyjną. Jego głównym, najstarszym i największym przedstawicielem jest bitcoin. Jak zdobyć to cyfrowe aktywo, to temat poniższego artykułu. Jeżeli więc zainteresowałeś się bitcoinem, nie wiesz jednak w jaki sposób możesz wejść w jego posiadanie, to doskonale trafiłeś.

Skąd się bierze bitcoin. Jak zdobyć dostęp do najstarszej kryptowaluty?

W momencie publikacji tego artykułu w obiegu dostępnych jest ponad 18 milionów bitcoinów, ostatecznie ma ich być 21 milionów (do 2140 roku). Każdego dnia na rynku pojawiają się nowe monety, które są efektem tak zwanego miningu, czyli z angielskiego wydobycia (lub kopania).

Chociaż określenie to kojarzy się raczej z pracą górników w kopalniach fizycznych surowców – na przykład srebra lub węgla – to odnosi się również do procesu tworzenia nowych BTC. Użytkownicy sieci bitcoin udostępniają moc obliczeniową swoich komputerów, które rozwiązując problemy matematyczne, utrzymują stabilność całego ekosystemu kryptowaluty oraz potwierdzają realizowane w ramach niego transakcje. W zamian mają sznasę otrzymania nowopowstałych bitcoinów, które są nagrodą za wykonaną pracę oraz zachętą do utrzymywania sieci.

Jednym z podstawowych sposobów na zdobycie bitcoina jest więc jego wydobycie. Musisz jednak wiedzieć, że przy dzisiejszej trudności miningu oraz ogromnej konkurencji rynkowej, domowy komputer nie wystarczy do zyskownego kopania BTC a ewentualne profity „zjedzą” koszty, przede wszystkim energii elektrycznej.

Czy istnieje więc inna droga, by pozyskać kryptowalutę bitcoin? Oczywiście, że tak!

Kup bitcoiny. Jest to o wiele prostsze niż możesz się spodziewać

O ile kopanie kryptowalut to bardzo ciekawy temat, to początkującym, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z cyfrowymi aktywami rekomendowalibyśmy zakupienie swoich pierwszych bitcoinów. Sposobów na kupno bitcoina i jego pochodnych jest naprawdę wiele. Do najpopularniejszych z nich należą:

  • Kantory kryptowalutowe – takie jak między innymi Bitcan. Wystarczy, że założysz i zweryfikujesz konto, dokonasz wpłaty złotówek, które zostaną automatycznie wymienione na bitcoina po danym kursie. Automatycznie założony zostanie również dla Ciebie portfel kryptowalutowy, z którego będziesz mógł przesyłać i na który będziesz mógł odbierać bitcoiny. Zatem kupno bitcoin w kantorze kryptowalut jest bardzo dobrym pomysłem nabycia swoich aktywów.
  • Giełdy kryptowalut – zasada dokładnie taka sama jak w przypadku kantoru kryptowalutowego. Rejestracja, weryfikacja konta, zdeponowanie środków i wymiana ich na wybraną kryptowalutę. Giełdy zazwyczaj oferują dużo mniejszych, choć niekoniecznie wartościowych kryptowalut.
  • Aplikacje i portfele mobilne – rozwiązanie bardzo zbliżone do opisywanych powyżej, dostępne z poziomu Twojego smartfona. Ciekawym rozwiązaniem jest między innymi aplikacja COINS rozwijana przez polski zespół stojący za projektem Coinpaprika, która pozwala kupować kryptowaluty przy wykorzystaniu BLIK-a.
  • Bitomaty i kantory stacjonarne – dwoma innymi opcjami są tzw. bitomaty, czyli bankomaty które służą do kupna btc (wyglądają podobnie do bankomatów) i kantory stacjonarne. Kantory stacjonarne maja tę przewagę, że obsługa pomoże w naszej pierwszej transakcji czy nawet doradzi kupno odpowiedniego portfela sprzętowego. Mapę przykładowych kantorów stancjonarnych znajdziecie na stronie pl (przy okazji jest to też miejsce, które może pomóc wszystkim chętnym w łatwym otwarciu własnego kantoru stacjonarnego).

Oczywiście zawsze pozostaje również zakup od znajomego, który zainteresowany jest tematem. Problem polega na tym, że nie wiadomo, czy będzie chciał nam je sprzedać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *