Skąd wziął się Bitcoin Cash?2 min. czytania

Programiści odpowiedzialni za rozwój kodu źródłowego sieci Bitcoina poróżnili się w pewnym momencie co do kierunku, w którym powinien przebiegać dalszy rozwój kryptowaluty. Część z nich chciała pozostać wierna założeniom twórcy BTC, Satoshiego Nakamoto, część postawić na zwiększenie wielkości bloków co miałoby znacznie skrócić czas przetwarzania transakcji oraz wysokość prowizji. W efekcie braku porozumienia doszło do podziału (z ang. forka) kodu źródłowego i wydzielenia nowej, niezależnej kryptowaluty, którą jest Bitcoin Cash (BCH).

Bitcoin Cash: historia forka największej i najstarszej kryptowaluty

Głosy o zbliżającym się podziale sieci Bitcoina pojawiły się w 2017 roku, kiedy część prominentnych członków społeczności BTC, w tym Roger Ver, twierdziła, że brak zwiększenia wielkości bloku może faworyzować osoby traktujące Bitcoina jako cyfrową inwestycję, a nie walutę do codziennych płatności.

W związku z różnicami zdań miejsce miał podział sieci, który odbył się ostatecznie 1 sierpnia 2017 roku. Nazwa Bitcoin Cash (BCH) została zaproponowana przez mining pool ViaBTC miesiąc wcześniej. W momencie podziału, sieć blockchain oraz kryptowaluta podzieliły się na dwie.

W momencie rozwoju oprogramowania (inaczej zwanego forkiem), wszyscy posiadacze Bitcoina weszli w posiadanie takiej samej liczby jednostek Bitcoin Cash. Główna różnica techniczna pomiędzy tymi dwoma kryptowalutami dotyczy wielkości bloków w ramach blockchainu, co w teorii ma pozwalać przetwarzać większą ilość transakcji na sekundę.

Jak miało się wkrótce okazać, nie był to ostatni podział sieci. W 2018 roku w związku z kolejnym brakiem porozumienia co do kierunku rozwoju Bitcoin Cash doszło do kolejnego forka, w ramach którego z BCH wydzielono nową kryptowalutę, Bitcoin SV (BSV). Skrót SV odnosi się do „Satoshi’s Vision”, czyli „wizji Satoshiego”, mając oddawać zdaniem propagatorów oryginalny układ sieci zaprezentowanej w 2009 roku.

Historia notowań Bitcoin Cash: rekordowe 3700 dolarów

Bitcoin Cash chwile po swoim pojawieniu się na rynku osiągał rekordowe, historyczne wyceny, podobnie jak większość kryptowalut pod koniec 2017 roku. Wtedy notowania przekraczały pułap 3700 dolarów. Niespełna trzy lata później ceny znajdują się jednak zdecydowanie niżej, a w połowie 2020 roku za jednego BCH płacono około 200-230 dolarów.

Bitcoin Cash na wykresie, ujęcie historyczne ceny. Źródło: Tradingview.com

Notowania są silnie skorelowane z tradycyjnym Bitcoinem, co widać na powyższym wykresie. Długoterminowe trendy wzrostowe i spadkowe silnie się pokrywają, a BCH podobnie jak inne altcoiny wyraźnie reaguje na zmianę wyceny oryginalnego BTC.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *