Sprawdź, jak kupić bitcoin za SMS! Kryptowaluty są dostępne wszędzie tam, gdzie masz dostęp do smartfona3 min. czytania

Bitcoin za SMS

Kupowanie BTC z reguły kojarzy się z wpłaceniem pieniędzy na giełdę lub kantor, na których można handlować cyfrowymi walutami. Tyle że sposobów inwestowania w kryptowaluty jest więcej. Bitcoina można czasami kupić za pomocą… SMS-u.

  • Bitcoina można kupić na wiele sposobów. I choć najpopularniejszym jest zakup przez giełdę czy kantor, istnieją alternatywne metody.
  • Zakup kryptowalut był swego czasu możliwy np. za pomocą SMS-ów w specjalnej usłudze projektu CoinText. Startup, który stał za usługą, przestał jednak działać pod koniec 2020 r.
  • Na rynku cyfrowych aktywów można było także znaleźć rozwiązania, które wykorzystują technologię SMS do sprzedawania małej ilości BTC.
  • Alternatywą dla giełd, kantorów i usługi SMS jest także Cryptoterminal, rodzaj mobilnego urządzenia, które pozwala handlować kryptowalutami w dowolnym miejscu o dowolnym czasie.

Jak kupić bitcoin za pomocą SMS-u?

Bitcoin jest oparty na technologii blockchain, która pozwala kupować go na różne sposoby. Choć nadal najczęściej kupujemy BTC za pomocą kantorów i giełd, sposobów na tego typu handel jest więcej. Choć mało osób o tym wie, bitcoina można nabyć np. za pomocą SMS-ów. Inna sprawa to to, czy jest to w ogóle opłacalne.

Usługę kupowania BTC za pomocą wiadomości tekstowych oferowała kiedyś polska giełda Beatcoin. A dokładniej: za pomocą SMS-u można było zasilić swoje konto na platformie handlowej i w ten sposób kupić kryptowaluty. Tyle że był jeden problem — prowizja giełdy na start wynosiła aż 50%.

CoinText

Pierwszą firmą, która umożliwiła kupowanie kryptowalut za pomocą SMS-u, był zaś startup CoinText. Co ciekawe, początkowo usługa dotyczyła nie bitcoina, ale jego forka — bitcoin cash. Cointext działał aż w 20 krajach. W pewnym momencie dodano do usługi kolejne kryptowaluty: bitcoina, litecoina (LTC) oraz dasha (DASH).

Projekt już niestety nie działa, więc kupienie kryptowalut za jego pomocą nie jest możliwe.

Zagrożenia na rynku

Kupienie bitcoina przez SMS było także możliwe za pomocą strony skt8.com. W zamian za SMS o wartości 3,69 zł można było kupić 400 μBTC. Było to bardzo proste: wystarczyło wysłać SMS, podać specjalny kod i adres portfela.

Problem w tym, że strona żerowała trochę na braku wiedzy swoich klientów. Oferowała bowiem kupno 400 mikrobitcoinów (400 μBTC) za 3,69 zł. Problem w tym, że chodziło o jedną milionową część bitcoina. W czasie, gdy strona jeszcze działała, 1 bitcoin kosztował ok. 970 zł, więc 1 μBTC było warte ok. 0,00097 zł, czyli 400 μBTC było z kolei równowartością 39 groszy. Klient płacił więc ok. 3,70 zł za coś, co miało wartość rynkową ok. 40 groszy.

Warto wyjaśnić, że projekt nie był oszustwem. Na stronie wyraźnie oznaczono, że klient za SMS o wartości ponad 1 zł kupował 1 μBTC. Problem mógł wystąpić, gdy ktoś nie wiedział, co oznacza „μ” przed BTC.

Jak kupować BTC poza giełdą i kantorem?

Jak więc można kupić bitcoin poza giełdą czy kantorem? Istnieje kilka możliwości. Na rynku działa np. Cryptoterminal. To fizyczne urządzenie, które umożliwia prowadzenie mobilnego kantoru wymiany BTC. 

Cryptoterminal wygląda jak smartfon lub mobilny terminal płatniczy. Dlatego też umożliwia w praktyce prowadzenie kantoru w niemal każdym miejscu. Jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które prowadzą np. punkt z prasą, zakład fryzjerski, restaurację czy jakikolwiek inny punkt usługowy. Może zapewnić nam dodatkowy dochód, obok podstawowej działalności gospodarczej.

Więcej na temat Cryptoterminalu można przeczytać tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *