Stable Coin, największej giełdy? Binance Coin2 min. czytania

Binance od lat uważana jest za największą oraz najpopularniejszą giełdę kryptowalutową, która gromadzi 15 milionów użytkowników z ponad 180 krajów. Nic więc dziwnego, że emitowane przez nią kryptowaluty również są jednymi z największych, które znajdują się w obiegu. Na rynku od 2017 roku dostępny jest między innymi Binance Coin (BNB), który znajduje się w gronie 10 największych cyfrowych aktywów pod względem kapitalizacji. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że w 2019 roku giełda wdrożyła również własnego stablecoina Binance USD (BUSD), który pod względem rynkowej wartości jest jedną z 40 największych kryptowalut, dostępną obecnie na 6 różnych giełdach.

Stablecoin Binance USD (BUSD). Kryptowalutowe odzwierciedlenie notowań tradycyjnego dolara

Rynek kryptowalut, który charakteryzuje się sporą zmiennością narażony jest na silne i często niespodziewane fluktuacje cen. Chcąc temu zaradzić, giełdy oraz przedsiębiorstwa kryptowalutowe wprowadziły na rynek tak zwane stablecoiny (w dosłownym tłumaczeniu stabilne monety), w celu zmniejszenia wolatylności aktywa cyfrowego opierając jego wartość o bardziej statyczne aktywo lub koszyk aktywów. Stablecoin może być powiązany z kryptowalutą, pieniądzem fiducjarnym lub metalem szlachetnym.

Plusem takiego rozwiązana jest fakt, że stablecoiny są wspierane przez aktywa spoza świata kryptowalutowego, które nie będą z nim bezpośrednio skorelowane, co ma ograniczać ryzyko finansowe. Bitcoin oraz altcoiny są od siebie mocno zależne, w efekcie czego posiadacze cyfrowych monet często nie są w stanie uciec przed rynkowymi spadkami. Co więcej, stablecoiny (oczywiście jeżeli są właściwie zarządzane) nie powinny spadać poniżej ceny fizycznego dobra, którego wartość odzwierciedlają.

Stablecoiny są stosowane również w celu ułatwienia wymiany kryptowalutowej. Jeżeli użytkownik giełdy nie chce posługiwać się tradycyjnymi dolarami do kupowania i sprzedawania cyfrowych aktywów może skorzystać ze stablecoina.

Takim jest między innymi Binance USD (BUSD) dostępny na giełdzie Binance oraz na kilku innych giełdach cyfrowych aktywów.

BUSD, czyli kryptowalutowy dolar w wersji Binance

Giełda Binance reklamuje BUSD jako najbezpieczniejszą i najstabilniejszą kryptowalutę, która w proporcjach 1:1 odzwierciedla notowania dolara amerykańskiego. BUSD jest licencjonowany przez Departament Usług Finansowych stanu Nowy Jork oraz wydany przy współpracy z Paxos.

Użytkownik kupuje BUSD za walutę tradycyjną (fiat) lub dokonuje konwersji 1:1 za inne stablecoiny (USDT, USDC, TUSD lub PAX), a następnie może handlować na giełdzie bez żadnych ograniczeń. Paxos jest depozytariuszem środków w postaci USD oraz emitentem BUSD – każdemu wyemitowanemu stablecoinowi odpowiada jeden amerykański dolar.

Paxos publikuje comiesięczne raporty dotyczące pokrycia BUSD w USD i zgodnie z danymi dostępnymi od września 2019 roku, wynosi ono za każdym razem 1:1.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *