Strategia DCA na bitcoinie pozwoliła zarobić 300% w 5 lat3 min. czytania

Jedną z najprostszych i jednocześnie najbardziej skutecznych strategii inwestowania w kryptowaluty jest uśrednianie dolarowych kosztów zakupu, czyli z angielskiego dollar cost averaging (DCA). Dzięki niej inwestor jest mniej zależny od silnych wahań kursowych oraz rozkłada swoje zakupy w czasie, co w długim terminie pozwala na rynku bitcoina (BTC) osiągać bardzo wysokie stopy zwrotu.

  • Rozpoczynając kupno bitcoina 5 lat temu przy zastosowaniu strategii DCA można było zarobić niemal 300%
  • W tym samym czasie inwestycja w złoto dałaby 15% zysku, a inwestycja w indeks Dow Jones notowany na Wall Street 22%
  • Możliwość skorzystania z automatycznego DCA, czyli zakupów cyklicznych dla bitcoina i innych kryptowalut, dostępna jest z poziomu kantoru Ari10.

DCA pozwala budować majątek kryptowalutowy w długim terminie

Założenia strategii DCA są niezwykle proste. Inwestor ustala kwotę, którą w regularnych odstępach czasowych będzie inwestował w wybraną kryptowalutę. W naszym przykładzie zakładamy, że wspomniana kwota to 100 dolarów, inwestowane co miesiąc w bitcoina.

Zaczynając zakupy 5 lat temu, czyli w listopadzie 2017 roku, na chwilę przed szczytem ówczesnej banki kryptowalutowej i dokonując regularnych zakupów zgodnie z założeniami strategii zainwestowalibyśmy łącznie 6 tysięcy dolarów. Obecna wartość posiadanego kapitału wynosiłaby 23,6 tys. dol., co przekłada się na wzrost o 293%.

Z 6 tysięcy dol. zainwestowanych w przeciągu 5 lat otrzymujemy niemal 24 tys. dol. Źródło: dcabtc.com

O ile stopy zwrotu na rynku kryptowalut potrafią wynosić o wiele więcej niż 300% nawet w przeciągu jednego miesiąca, to należy pamiętać, że są one realizowane przy bardzo zmiennych i ryzykownych inwestycjach. 293% w skali pięciu lat daje natomiast w uśrednieniu 59% rocznej stopy zwrotu, co jest niezwykle atrakcyjną wartością, jeżeli pod uwagę weźmiemy jak w tym samym czasie rosły inne aktywa oraz jak prostą i bezpieczną strategią zakupową jest DCA.

Strategia sprawdziłaby się również w krótszym terminie. Rozpoczynając inwestycje od stycznia 2020 roku zainwestowałbyś łącznie 3,5 tysiąca dolarów, a obecny stan portfela wynosiłby 7,3 tysiąca dolarów, co daje stopę zwrotu na poziomie 107,5%.

Jak pisaliśmy w ostatnim wpisie na naszym blogu, DCA pozwala również ograniczać straty w trakcie rynków niedźwiedzia. Uwzględniał on dane do 30 września i pokazywał, że gdyby kupić bitcoina za cały kapitał inwestycyjny zaraz na początku roku, to strata wyniosłaby około 60%. Przy zastosowaniu strategii DCA udałoby się ją natomiast ograniczyć do około 36%, zmniejszając liczbę nominalnie utraconego kapitału i pozwalając tym samym szybciej odrobić straty, gdy kryptowaluty zakończą obecny cykl spadkowy.

W Kantorze Ari10 możesz zastosować automatyczne DCA do 6 tokenów

W Kantorze Ari10 nie musisz pamiętać o tym, żeby każdego miesiąca dokonywać zakupu niewielkiej ilości BTC lub innej kryptowaluty. Możesz skorzystać z funkcji automatycznych zakupów cyklicznych, w której dostępne są BTC, ETH, USDT, BUSD, BNB oraz ARI10.

Wybierz jedną z nich, kwotę, którą chcesz regularnie inwestować oraz okres w jakim ponowiony ma zostać zakup. Podepnij kartę płatniczą do swojego konta, a środki będą z niej regularnie pobierane.

Prezes Ari,10 Mateusz Kara, jest przekonany, że uśredniane ceny zakupu to nadal „najrozsądniejsza strategia”, a nie „wrzucanie na rynek od razu wszystkich swoich oszczędności”.

Dokładne obecne wyceny kryptowalut można śledzić w tym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *