Tokenizacja – czym jest i jakie niesie za sobą zalety?5 min. czytania

Pojęcie tokenizacji jest ściśle związane z rynkiem kryptowalut oraz technologią blockchain, odnosi się do cyfryzacji biznesu, polegającej na tworzeniu aktywów cyfrowych powiązanych ściśle z konkretnym produktem, usługą, firmą lub nawet osobą. 

Czym tak naprawdę jest tokenizacja? 

Tokenizacja to forma cyfryzacji oparta na technologii blockchain. Dotyczy zarówno biznesu, ale też praktycznie wszystkiego, co istnieje w świecie rzeczywistym. Innymi słowy, to nadanie jakiejś określonej wartości (istniejącej w sposób materialny lub niematerialny) tokenowi, czyli cyfrowemu “żetonowi” przechowującemu dane. 

Popularnym modelem tokenów są NFTs (non-fungible tokens). To tokeny, które często są wykorzystywane w tokenizacji rynku sztuki, muzyki, mody czy sportu. Z tego typu możliwości korzystają już najbardziej znane drużyny piłkarskie, topowe zespoły muzyczne czy galerie sztuki. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj. 

Warto dodać, że NFT to stosunkowo nowy model tokenów, co oznacza, że podlega on jeszcze ewolucji. Jeśli ta kwestia wydaje się wam intrygująca, zachęcamy do lektury tego artykułu.

Token ARI10

Chcąc wyjaśnić proces tokenizacji, posłużmy się przykładem zaczerpniętym prosto z życia. A konkretniej, naszym tokenem: ARI10.

Token ten niejako scala kilka usług związanych z grupą Ari10. Nie jest odpowiednikiem akcji giełdowej, ale może dawać swoim posiadaczom konkretne korzyści związane z portalem wymiany kryptowalut Ari Exchange, siecią stacjonarnych kantorów kryptowalut związanych z Cryptoterminalami oraz usługę Crypto Widget umożliwiającą szybki, bezpieczny zakup i sprzedaż bitcoinów za pomocą partnerskich serwisów internetowych.

Token ARI10 oznacza wiele korzyści:

  • to jedna z metod płatności na platformie firmy,
  • to sposób na obniżenie prowizji i opłat,
  • token daje dostęp do konta premium i wielu nowych usług (oznacza to np. korzyści płynące bycia w Whale Club),
  • daje dostęp do darmowych tokenów, udział w airdropach od partnerów Ari10,
  • daje dostęp do NFT dla posiadaczy tokenów Whale Club.

Token daje więc klientom i inwestorom Ari10 konkretne korzyści. Warto dodać, że to nie koniec. Firma stale rozwija swoje produkty, a tym samym możemy liczyć na rozwijanie samego tokena. Wraz z tym rozwojem kurs $ARI10 będzie zapewne rosnąć. Tym samym token jest czymś pomiędzy akcją spółki a certyfikatem dającym jego posiadaczom prawa do przywilejów i korzyści.

Dla mnie token to takie nowoczesne narzędzie marketingowe. Widziałem wielokrotnie jak to działa przy innych projektach, w których uczestniczyłem jako doradca prawny. Obserwowałem jak token buduje lojalne community wokół danej marki. Takiej społeczności bardzo zależy na twoim powodzeniu, ponieważ ich sukces finansowy jest powiązany z sukcesem firmytłumaczy ideę tokenu Mateusz Kara, CEO Ari10.

Więcej na temat ARI10 przeczytacie w tym miejscu.

Rodzaje tokeny i różna forma tokenizacji

W najprostszym tego słowa znaczeniu token reprezentuje określone aktywo czy prawa, zagłębiając się jednak bardziej w temat można wyróżnić kilka podstawowych rodzajów tokenów:

  • Token walutowy – jest to jedna z najbardziej oczywistych form, weźmy na przykład bitcoina. Ich celem jest wydawanie, otrzymywanie oraz handel tak jak w przypadku tradycyjnych walut.
  • Token użytkowy – tak zwane utility tokens dają użytkownikowi dostęp do danego produktu lub usługi, a pieniądze, które wydałeś na ich zakup pozwalają firmom gromadzić kapitał na dalszy rozwój. Tego typu tokeny nie mają być inwestycjami w swoim założeniu, ludzie jednak często traktują je w ten sposób
  • Token o charakterze papieru wartościowego – security token reprezentuje cele inwestycyjne posiadacza. Jeżeli twórca sprzedaje go jako inwestycję, spodziewane są przyszłe zyski i będą one zależne od skuteczności właściciela biznesu, wtedy masz do czynienia właśnie z tego typu cyfrowym aktywem
  • Token personalny – dodatkowa kategoria tokenu, który może posiadać zarówno charakter użytkowy jak i papieru wartościowego. Jego celem jest inwestycja w markę osobową i czerpanie zysków lub przyszłych korzyści z sukcesów danej jednostki (lub sukcesów jej projektów).

Tokeny a kryptowaluty

Warto też dodać, że tokeny różnią się od kryptowalut. Tokeny to bardziej odpowiednik cyfrowych żetonow zbudowanych w oparciu o dane blockchainy (na jednym blockchainie może działać kilka tokenów). Kryptowaluty działają zaś niezależnie i mają swoje własne blockchainy. 

Co łączy kryptowaluty i tokeny. M.in. to, że jednymi i drugimi można płacić, inwestować, wymieniać na waluty fiat.

Dlaczego tokenizacja idzie w parze z blockchainem?

Idea tokenizacji jest starsza niż kryptowaluty oraz blockchain i w rzeczywistości nie musiałaby być wcale z nimi związana. Popularność tego specyficznego połączenia wynika jednak z faktu, że łańcuch bloków gwarantuje tokenizacji bardzo wysoki poziom przejrzystości (np. każda transakcja przeprowadzana przy pomocy ARI10 jest rejestrowana w łańcuchu bloków).

Co więcej, blockchain zmniejsza koszty tokenizacji do totalnego minimum, nie musisz płacić pośrednikom i konsultantom, wystarczy inteligentny kontrakt [z ang. smart contact].

Ważna jest również dostępność – wracając do przykładu natywnego tokena grupy Ari10, dzięki decentralizacji giełd kryptowalutowych $ARI10 token może być w obrocie handlowym 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu, bez przerw weekendowych. W odróżnieniu od tradycyjnego rynku akcji, tokenizacja w ramach sieci blockchain pozwala nabywać również cząstkowe prawa własności. Wyobraź sobie, że nie stać Cię na przykład na zakup akcji Tesli, możesz nabyć jednak jej dziesiątą część – tokenizacja daje taką możliwość.

Jeśli interesuje was temat tokena ARI10 polecamy odwiedzić https://ari10.com/token i https://tokenpanel.ari10.com. Możecie także zapoznać się z wywiadem, który dostępny jest pod tym linkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *