Tokenizacja4 min. czytania

Pojęcie tokenizacji jest ściśle związane z rynkiem kryptowalut oraz technologią blockchain, odnosząc się do cyfryzacji biznesu, polegającej na tworzeniu aktywów cyfrowych powiązanych ściśle z konkretnym produktem, usługą, firmą lub nawet osobą. Według sympatyków tego podejścia do dzielenia się wartością, inteligentne kontrakty pozwalają na tokenizację praktycznie wszystkiego, obniżając koszty transferowe, zwiększając transparentność projektów oraz potencjał pozyskania dodatkowego kapitału na ich rozwój.

Czym tak naprawdę jest tokenizacja? Poznaj proces zmiany rzeczy w cyfrowe aktywa

Chcąc wyjaśnić proces tokenizacji, posłużmy się przykładem zaczerpniętym prosto z życia. Wyobraź sobie, że jesteś właścicielem… kurzej fermy. Dla uproszczenia Twój biznes jest warty jeden milion złotych, ale chciałbyś go rozwinąć i pozyskać dodatkowe środki. Możesz to zrobić w tradycyjny sposób lub wyemitować cyfrowe tokeny pod symbolem „KURA” gdzie każda z pojedynczych e-monet odpowiada dokładnie za 1% wartości całego Twojego biznesu (lub jakiejkolwiek innej wartości odzwierciedlającej udział we własności).

Jak jednak od strony technicznej sprawić, aby tokeny KURA trafiły na rynek i mogły być elementem swobodnego handlu wśród użytkowników lub dotrzeć do inwestorów? W tym celu niezbędna będzie platforma wspierająca inteligentne kontrakty, na przykład sieć Ethereum. W takim przypadku token KURA będzie tokenem wykorzystującym standard ERC-20 i bazującym na blockchainie Ethereum.

W tym momencie każda osoba, która napędzie określoną ilość tokenów KURA stanie się udziałowcem w Twoim przedsiębiorstwie, zapewniając Tobie finansowanie, a sobie udział w przyszłych zyskach firmy. Może również zbyć tokeny w momencie gdy te zyskają na wartości. Wszystko odbywa się szybciej i sprawniej niż w przypadku standardowych rynków, a Tobie na starcie daje dostęp do o wiele szerszej bazy potencjalnych inwestorów.

Przykład z kurnikami został użyty nie przez przypadek, miał Ci pokazać, że tokenizacja może dotyczyć każdego produktu, usługi lub formy biznesu, nawet jeżeli na pierwszy rzut oka jest mocno odległy od cyfrowego świata. Do tego stopnia, że popularna staje się nawet tokenizacja poszczególnych osób.

Różne tokeny i różna forma tokenizacji

W najprostszym tego słowa znaczeniu token reprezentuje określone aktywo, zagłębiając się jednak bardziej w temat można wyróżnić kilka podstawowych rodzajów:

  • Token walutowy – jest to jedna z najbardziej oczywistych form, weźmy na przykład Bitcoina. Ich celem jest wydawanie, otrzymywanie oraz handel tak jak w przypadku tradycyjnych walut.
  • Token użytkowy – tak zwane utility tokens dają użytkownikowi dostęp do danego produktu lub usługi, a pieniądze, które wydałeś na ich zakup pozwalają firmom gromadzić kapitał na dalszy rozwój. Tego typu tokeny nie mają być inwestycjami w swoim założeniu, ludzie jednak często taktują je w ten sposób
  • Token o charakterze papieru wartościowego – security token reprezentuje cele inwestycyjne posiadacza. Jeżeli twórca sprzedaje go jako inwestycje, spodziewane są przyszłe zyski i będą one zależne od skuteczności właściciela biznesu, wtedy masz do czynienia właśnie z tego typu cyfrowym aktywem
  • Token personalny – dodatkowa kategoria tokenu, który może posiadać zarówno charakter użytkowy jak i papieru wartościowego. Jego celem jest inwestycja w markę osobową i czerpanie zysków lub przyszłych korzyści z sukcesów danej jednostki (lub sukcesów jej projektów)

Wracając ponownie do przykładu z tokenem KURA. Sprzedajesz go jako okazję inwestycyjną, posiadacze polegają na Tobie jako na właścicielu biznesu i liczą na przyszłe zyski, w efekcie emitujesz security token.

Dlaczego tokenizacja idzie w parze z blockchainem?

Idea tokenizacji jest starsza niż kryptowaluty oraz blockchain i w rzeczywistości nie musiałaby być wcale z nimi związana. Popularność tego specyficznego połączenia wynika jednak z faktu, że łańcuch bloków gwarantuje tokanizacji bardzo wysoki poziom przejrzystości.

Każda transakcja, którą dokonujesz przy pomocy tokenu KURA jest rejestrowana w sieci Ethereum, gdyż Twoje cyfrowe aktywo jest tokenem ERC-20. Co więcej, blockchain zmniejsza koszty tokenizacji do totalnego minimum, nie musisz płacić pośrednikom i konsultantom, wystarczy inteligentny kontrakt.

Ważna jest również dostępność – dzięki decentralizacji giełd kryptowalutowych KURA może być handlowana 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu bez przerw weekendowych. W odróżnieniu od tradycyjnego rynku akcji, tokenizacja w ramach sieci blockchain pozwala nabywać również cząstkowe prawa własności. Wyobraź sobie, że nie stać Cię na przykład na zakup akcji Tesli (ponad 300 dolarów), możesz nabyć jednak jej dziesiątą część – tokenizacja daje taką możliwość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *