Tokeny NFT wkrótce na Instagramie. Meta rozpoczyna testy3 min. czytania

Prezes dawnego Facebooka, a obecnie spółki Meta, Mack Zuckerberg ogłosił we wtorek, że Instagram rozpocznie testowanie niezbywalnych tokenów (NFT) na swojej platformie w tym tygodniu, podczas gdy firma ma również plany wprowadzenia podobnych funkcji na platformie Facebook w późniejszym terminie, a także umożliwienie użytkownikom wyświetlania i udostępniania NFT jako naklejek rozszerzonej rzeczywistości (z ang. AR) w ramach instagramowych Stories.

  • Facebook zmienił nazwę na Meta jakiś czas temu i zasygnalizował, że chce mocniej zaangażować się w budowanie tzw. metaverse
  • Częścią metawersum są między innymi kryptowaluty, a obok nich zyskujące ogromną popularność tokeny NFT
  • W przyszłości firma planuje wprowadzenie tzw. cyfrowych przedmiotów kolekcjonerskich na Facebooku oraz umożliwienie wyświetlania i udostępniania ich w formie naklejek AR na Instagram Stories.

NFT zyskują coraz większa popularność. Instagram zagwarantuje ogromną adopcję?

To posunięcie, które po raz pierwszy zostało zapowiedziane w marcu, pozwoli jak na razie małej grupie amerykańskich twórców i kolekcjonerów dzielić się NFT na Instagramie poprzez połączenie portfeli cyfrowych innych firm w aplikacji.

W momencie uruchomienia, Instagram będzie wspierał portfele Rainbow, MetaMask i Trust Wallet – obsługa aplikacji Coinbase, Dapper i Phantom ma pojawić się później. Co więcej, Meta stwierdziła, że nie będzie pobierała żadnych opłat związanych z publikowaniem lub udostępnianiem cyfrowych przedmiotów kolekcjonerskich na Instagramie. Spółka ogłosiła również, że wśród obsługiwanych blockchainów znajdą się Ethereum i Polygon, a Flow i Solana pojawią się w kolejnych aktualizacjach.

Zuckerberg komentował w podcaście Impact Theory, że ruch ma na celu „pomoc ludziom w łączeniu się i komunikowaniu” w metaverse.

„Myślę, że w wielu doświadczeniach, szczególnie tych społecznych, gdzie ludzie zbierają się razem i chcą wyrazić coś o sobie, będziesz chciał, aby te rzeczy były przekazywane. Jest to jeden z powodów, dla których zaczynamy tworzyć NFT nie tylko w naszym metaverse i Reality Labs, ale także w całej naszej rodzinie aplikacji” – komentował Zuckerberg.

Szef Instagrama Adam Mosseri dodał, że platforma będzie przeprowadzać testy na mniejszą skalę, aby Instagram mógł się uczyć i zdobyć zaufanie społeczności użytkowników, biorąc pod uwagę napięcie między gigantami technologicznymi, takimi jak Instagram, a zdecentralizowanym ekosystem Web3.

„Chcę z góry przyznać, że NFT i technologie blockchain oraz szerzej Web3 polegają na dystrybucji zaufania, dystrybucji władzy (…), ale Instagram jest zasadniczo scentralizowaną platformą, więc mamy tu do czynienia z konfliktem interesów” – powiedział Mosseri.

Posunięcie Mety jest następstwem wprowadzenia przez Twittera podobnej funkcji, która umożliwia użytkownikom pokazywanie NFT w formie zdjęcia profilowego. Funkcja ta jest obecnie dostępna tylko dla abonentów Twitter Blue na iOS, ale Twitter twierdzi, że funkcja jest nadal rozwijana i wkrótce będzie dostępna z poziomu Androida oraz przeglądarki internetowej.

„Ponieważ wiele osób po raz pierwszy zetknęło się z kryptowalutami na Twitterze, chcemy ułatwić im kontakt ze społecznością, uczestniczenie w dyskusji na temat NFT i wykonanie skoku w świat cyfrowych aktywów bezpośrednio na Twitterze – wprowadźmy zdjęcia profilowe NFT” – komentował wówczas gigant mediów społecznościowych.

Czym są tokeny NFT?

Niewymienialny token (z angielskiego non-fungible token, w skrócie NFT) jest specjalną formą aktywa cyfrowego. W odróżnieniu od kryptowalut tokeny NFT nie są wzajemnie wymienne, każdy z nich ma przypisaną unikatową wartość. Porównuje się je do cyfrowego prawa własności.

Osobny artykuł na temat tego, czym są NFT można znaleźć w tym miejscu.

Do tej pory NFT wykorzystywane są głównie jako współczesna wersja kart kolekcjonerskich. Przykładowo popularna kolekcja Bored Apes Yacht Club (BAYC) prezentująca podobizny „znudzonych małp” osiąga kapitalizację rynkową rzędu 2,5 miliardów złotych, a najtańszy token z małpą kosztuje obecnie około 250 tysięcy złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *