Twórca Bitcoin – enigmatyczna postać, która wywróciła rynki finansowe.2 min. czytania

Pomimo tego, że Bitcoin powstał ponad 10 lat temu (i od tego czasu niezmiennie kupno bitcoin jest dobrym pomysłem), rozpoczął zdaniem niektórych kolejną rewolucję przemysłową, a jego rynek wyceniany jest na ponad 200 miliardów dolarów, świat do dzisiaj nie poznał tożsamości twórcy pierwszej kryptowaluty. Wiemy jedynie, że Bitcoina wymyślił niejaki Satoshi Nakamoto, którego prawdziwe oblicze cały czas pozostaje tajemnicą.

Satoshi Nakamoto wymyślił Bitcoina (BTC), idea kryptowalut jest jednak starsza

Historia Bitcoina rozpoczyna się tuż po wielkim kryzysie finansowym, jednak zdaniem wielu pierwszy koncept kryptowaluty został zaprezentowany już o wiele wcześniej, a mianowicie w latach dziewięćdziesiątych. W tamtym czasie Nick Szabo, wieloletni propagator technologii kryptowalut opisywał koncepcję Bit Gold, którą Satoshi Nakamoto w wielu miejscach przeniósł na swój własny projekt. W związku z tym wiele osób twierdziło, że Szabo i Nakamoto to te same osoby, sam zainteresowany jednak wielokrotnie odcinał się od tych pogłosek.

Entuzjaści rynku kryptowalutowego sądzą jednocześnie, że bezpośrednim prekursorem Bitcoina był HashCash, którego idea pojawiła się w 1997 roku za sprawą pracy kryptografa Adama Becka. Zasugerował wtedy wykorzystanie protokołu dowodu pracy (Proof-of-Work) jako sposobu potwierdzenia transakcji. Narzędzie to najpierw służyło do redukcji spamu w poczcie elektronicznej, a pomysł zainspirował Nakamoto, który cytował Becka w swojej białej księdze poświęconej Bitcoinowi.

Nakamoto to jedna osoba, cały zespół, sztuczna inteligencja albo… CIA?

Na przestrzeni lat pojawiło się wiele osób, które próbowało odkryć tożsamość Satoshiego Nakamoto lub podawało się za twórcę Bitcoina. Do dzisiaj twierdzenie takie podnosi Craig Wright, który wspiera aktywnie projekt Bitcoin SV (BSV). O innych postaciach, które podejrzewano o bycie Satoshim, pisaliśmy w osobnym artykule. Możesz go znaleźć w tym miejscu.

W tym samym czasie wokół pomysłodawcy BTC narosło wiele teorii spiskowych. Według nich pod pseudonimem Satoshi Nakamoto nie kryje się jednak osoba, ale cały zespół badaczy, a najbardziej oryginalne z nich twierdzą, że Bitcoina stworzyła sztuczna inteligencja lub amerykańskie służby wywiadowcze (CIA).

Potwierdzać miałby to między innymi fakt, że Bitcoin wykorzystuje technologię stworzoną przez National Security Agency (NSA), a mianowicie algorytm SHA-256, który jest podstawą Bitcoin Core. Społeczność kryptowalut podchodzi do tych rewelacji jednak równie sceptycznie jak do postaci Craiga Wrighta, który sam ogłosił siebie twórcą Bitcoina.

To również może Cię zainteresować. Sprawdź osobny artykuł poświęcony sylwetce Satoshiego Nakamoto.

Kantor bitcoin – Bezpiecznie kupuj i sprzedawaj swoje bitcoiny!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *