Wiesz, ile gotówki można przewieźć samolotem? Z bitcoinem nie masz takich problemów4 min. czytania

przewożenie BTC za granicę

Zapewne zdarzyło Ci się kiedyś podróżować z gotówką w bagażu lub portfelu. Czy wiesz jednak, ile maksymalnie pieniędzy możesz przewieźć przez granicę? I kolejne pytanie: czy bitcoin (BTC) może sprawić, że życie każdego turysty stanie się prostsze? W tym tekście postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

  • Przewożenie przez granicę znacznych sum pieniędzy jest ograniczone przez przepisy prawne. 
  • Bez żadnych komplikacji możemy przetransportować do innego kraju jedynie 10 tys. euro lub równowartość tej sumy.
  • Kryptowaluty pozwalają nam podróżować z większymi kwotami bez żadnych problemów. 
  • Specyfika technologii blockchain powoduje bowiem, że przez granicę przewozimy jedynie klucze prywatne, a nie bitcoiny. 

Ile gotówki można przewieźć do innego kraju?

Najpierw udzielimy odpowiedzi na podstawowe pytanie. Musimy w tej kwestii sięgnąć do prawa dewizowego. Zgodnie z przepisami, możemy przewieźć przez granicę środki płatnicze o wartości do 10 tysięcy euro (lub równowartość tej kwoty w innej walucie). Innymi słowy, jeśli nie mamy ze sobą więcej, nie musimy tego nigdzie zgłaszać, ani deklarować w czasie kontroli i próby przewozu za granicę.

Z kolei w przypadku próby przewozu pieniędzy wartych ponad 10 tysięcy euro (albo równowartości w innej walucie), jesteśmy zobowiązani zgłosić ten fakt w czasie przygranicznej kontroli. Nie ma znaczenia, czy podróżujemy pociągiem, samolotem czy jakimkolwiek innym środkiem transportu.

Formalności sprowadzają się do zadeklarowania, że wspomniane środki pieniężne pochodzą z legalnego źródła. Musimy mieć też na to potwierdzenie. Wystarczą np. wyciągi z banku albo zaświadczenie od pracodawcy. 

Wartość środków płatniczych ustala się na bazie oficjalnych kursów, ale z dnia, który poprzedzał wyjazd. Innymi słowy, w przypadku polskich złotych, w momencie przewozu pieniędzy obowiązują nas średnie kursy NBP z dnia poprzedniego. 

Co wchodzi we wspomnianą grupę środków płatniczych? To nie tylko pieniądze. Chodzi też o: 

  • banknoty i monety, które zostały wycofane z obiegu (a które można wymienić i posiadają określoną wartość),
  • czeki,
  • papiery wartościowe,
  • weksle,
  • złoto.

Warto dodać, że karty płatnicze nie zaliczają się do tego typu środków płatniczych. 

Kryptowaluty, czyli jak przewozić środki o dużej wartości

Jak do tego wszystkiego mają się kryptowaluty? Czy, jeśli chcemy pojechać na wakacje z bitcoinami, spotkają nas takie same komplikacje, jakie widzimy w przypadku gotówki? Okazuje się, że na tym polu cyfrowe waluty także pokazują swoją przewagę nad innymi formami pieniędzy.

Przede wszystkim bitcoiny nie mają postaci fizycznej. Są zapisami w sieci blockchain (z ang. block – blok, chain – łańcuch). Nigdy więc nie trzymamy ich nawet na swoich cyfrowych, mobilnych portfelach, jakie mamy zainstalowane na smartfonie. W ten sposób zabezpieczamy tylko klucze prywatne do bitcoinów. To ogromna różnica w porównaniu do gotówki. Ułatwia nam to przewożenie kryptowaluty do innych krajów.

W praktyce więc przewozimy przez granicę klucze prywatne – czy to w postaci papierowych portfeli, czy portfeli mobilnych. Nie musimy więc zgłosić tego faktu w urzędzie celnym, na lotnisku czy na przejściu granicznym. Ułatwia to zwłaszcza sytuację, gdy transportuje się środki o większej wartości. Nie łamiemy też prawa dewizowego (tak samo jak nie robimy tego podróżując z kartą bankomatową).

Czy wiesz, że…

Kryptowaluty ułatwiają także handel międzynarodowy. Umożliwiają nie tylko szybkie przelewy, ale też transfer tego typu środków jest stosunkowo tani. Przykładowo w marcu 2021 r. ktoś przesłał środki o wartości 5000 BTC z jednego portfelu na inny. Opłata za tak gigantyczną transakcję wyniosła zaledwie 34 dolary.

Kupno gotówki za bitcoiny

Oczywiście problemem może stać się fakt, że nie wszędzie da się dziś płacić w BTC. To zrozumiałe, że i tak będziemy potrzebować gotówki. Nie jest to jednak tak dużą komplikacją, jak można byłoby pomyśleć. Wystarczy jedynie sprawdzić wcześniej, czy w kraju, do którego podróżujemy, znajdą się się bitomaty, czyli urządzenia pozwalające na zamianę gotówki na kryptowaluty i na odwrót, bitcoinów na ich równowartość wyrażoną w lokalnych walutach. Tego typu mapę z bitomatami znajdziecie np. na www.coinatmradar.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *